Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

3 kroki do zwalczenia mszyc w ogrodzie

2016-07-01
3 kroki do zwalczenia mszyc w ogrodzie

Mszyce to wróg numer jeden wszystkich miłośników ogrodów. Pewnie Ty też często zastanawiasz się jak zwalczyć mszyce w ogrodzie? Tutaj znajdziesz wiele różnych sposobów na rozwiązanie tego problemu. Wystarczy tylko poznać wroga i podjąć odpowiednią walkę.

Krok pierwszy – Poznaj wroga


Mszyce to małe owady, które masowo żerują na roślinach. Zakładają kolonie, stanowią bardzo duże zagrożenie dla upraw. Kradną życiodajne płyny z rośliny. Są bardzo zróżnicowane, wyróżniamy ponad 3 500 różnych gatunków mszyc. Mają małe, delikatne ciało, większość z nich posiada błoniaste skrzydła. Żerują na roślinie, wysysając z niej sok, część trawią, a resztę wydalają w postaci spadzi. Tym samym, zanieczyszczają roślinę i przenoszą różne wirusy, wywołujące groźne choroby. Wytwarzana przez nie spadź jest słodka - to łatwe pożywienie dla mrówek. Z tego powodu mrówki chronią mszyce, które pomagają im przetrwać, a nawet dla zdobycia łatwego pożywienia zakładają kolonie mszyc. Warto dodać, że na tej spadzi szybko rozwijają się również grzyby, które powodują choroby. Żerowanie mszyc prowadzi do zniekształcenia młodych pędów, zahamowania wzrostu rośliny, a nawet do jej stopniowego zamierania.

Lepiej zapobiegać niż leczyć…


To popularne sformułowanie jest również przydatne podczas walki z mszycami. Najlepiej będzie, jeśli nie dopuścimy do tego, aby zaatakowały nasz ogród. Jeżeli chcemy zapobiec ich występowaniu, musimy systematycznie odchwaszczać rabaty kwiatowe. Duże zagęszczenie roślinności i chwasty sprzyjają rozmnażaniu się mszyc. Warto pamiętać o tym, że niektóre rośliny np. nasturcje przyciągają do ogrodu mszyce. Działają na nie jak magnes.

Krok drugi – poznaj sposoby na mszyce


Naturalni wrogowie mszyc

  • Biedronki – małe chrząszcze, które żywią się mszycami. W ciągu jednego dnia potrafią zjeść od 100 do nawet 150 mszyc. Biedronka składa żółte jaja, to z nich wylęgają się larwy, jedna z nich w czasie dwóch tygodni może pożreć nawet 800 mszyc.
  • Złotooki – owad, który osiąga wielkość od 15 do 25 milimetrów. Posiada charakterystyczne, przezroczyste skrzydła z siecią żyłek, a jego oczy są zabarwione na złoto
  • Biegacze – drapieżne chrząszcze żywiące się owadami w tym mszycami, larwami oraz ślimakami. Osiągają wielkość od 15 do 25 milimetrów.
  • Mszyczniki – dorosłe owady mogą mieć 10 milimetrów długości. Ich drapieżne larwy żywią się głównie mszycami. Oprócz mszyc zjadają czerwce, miodówki, a także larwy chrząszczy.


Rośliny odstraszające mszyce

Mszyce nie lubią zapachu niektórych roślin. Do tej grupy należy między innymi: czosnek, cząber, cebula, mięta czy lawenda. Przy planowaniu ogrodu warto o nich pamiętać i zasadzić je w pobliżu roślin, które są szczególnie wrażliwe. Jednak w czasie dobierania i sadzenia roślin zwróćmy uwagę na to, czy poszczególne gatunki lubią swoje towarzystwo.


Domowe sposoby na mszyce

Domowe sposoby na zwalczanie mszyc w ogrodzie z pewnością sprawdzą się w każdym ogrodzie. Są one niezwykle przydatne wtedy, kiedy chcemy prowadzić prawdziwy, w 100% ekologiczny ogród. Ich skuteczność jest wysoka jedynie w momencie, kiedy w ogrodzie nie ma jeszcze plagi. Kiedy ogród został poważnie zaatakowany przez mszyce, w tym przypadku sprawdzą się tylko chemiczne środki owadobójcze.

Gnojówka z pokrzywy

mrówka i mszyceTo najbardziej popularny sposób na zwalczanie małych ilości mszyc w ogrodzie. Do uzyskania gnojówki potrzebujemy 1 kilograma pokrzyw, które jeszcze nie zakwitły. Następnie wrzucamy je do plastikowego pojemnika i zalewamy około 10 litrami wody. Tak zalane pokrzywy zostawiamy na około 3 tygodnie. Po tym czasie, bąbelki powietrza już przestają unosić się na powierzchni gnojówki. To oznacza, że gnojówka jest już gotowa. Oprysk w rozcieńczeniu przy zachowaniu skali 1:20 jest skuteczny, jednak ma bardzo przykry zapach. Jest to naturalny sposób, który trzeba powtarzać minimum co 3 dni. Dolomit może zredukować zapach, jednak tego rodzaju oprysk nie nadaje się na balkon oraz warzywa. Rośliny mogą przejść tą bardzo nieprzyjemną wonią.


Rozgniatanie mszyc

Kiedy mszyce dopiero zaczynają atakować rośliny i jest ich jeszcze mało w ogrodzie, możemy spróbować je odstraszyć, rozgniatając dorosłe osobniki i larwy. Podczas takiego działania do innych mszyc dociera ostrzegawczy zapach i szybko uciekają z tego miejsca.


Wyciąg z cebuli

Tutaj potrzebujemy jednej cebuli, obieramy ją, zdejmujemy wszystkie warstwy, zalewamy 1 litrem wody i odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie gotujemy uzyskany wywar przez pół godziny, studzimy i wykonujemy oprysk. Tego rodzaju oprysk warto wykonać zaraz po ostudzeniu wyciągu, ponieważ przez zbyt długie stanie traci swoje pierwotne właściwości.

Inne rośliny, które są równie przydatne podczas zwalczania mszyc to: czosnek, rumianek pospolity, lulek czarny, bieluń dziędzierzawa, czy mniszek lekarski.


Środki owadobójcze

Najbardziej skuteczne w walce z mszycami są środki owadobójcze. Dzięki nim możemy pozbyć się nie tylko mszyc, ale i mączlika, wełnowców, miseczników oraz innych szkodliwych owadów. Likwidują je w sposób szybki i skuteczny. Co ważne, zabezpieczają roślinę przed kolejnymi atakami owadów.

UWAGA! Okres karencji po dokonaniu oprysku musi być przestrzegany! Nie wolno go skracać! Dopiero po jego minięciu możemy bezpieczne spożywać owoce lub warzywa, które były opryskane preparatami chemicznymi przeciw mszycom.


Krok trzeci – przygotuj się i działaj!


Przed rozpoczęciem oprysków środkami owadobójczymi powinniśmy się przygotować. Szczególnie wtedy, gdy wykonujemy oprysk środkami owadobójczymi na drzewkach owocowych. Tutaj przydadzą nam się opryskiwacze naramienne lub plecakowe. Podczas przeprowadzania takiego oprysku nie wolno zapomnieć o swoim bezpieczeństwie. Trzeba zabezpieczyć wszystkie odkryte części ciała. Szczególnie musimy chronić usta, nos i oczy. Tutaj powinniśmy zaopatrzyć się w maskę ochronną, okulary, rękawice ochronne oraz bluzę z długimi rękawami i długie spodnie. Opryski wykonujemy z dala od zwierząt i ludzi. Warto wykonać je po zachodzie słońca, ponieważ w tym czasie pszczoły już są bezpieczne w swoich ulach.

zdjęcie: Efraimstochter / pixabay.com; dMz/pixabay.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

DELTAM AL. 1L

DELTAM AL. 1L

34,99 zł brutto/1szt.(34,99 zł / l brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 228 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Ekstra
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
pixel