Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 jesiennych zasad perfekcyjnego ogrodnika

2015-08-25
5 jesiennych zasad perfekcyjnego ogrodnika

Jesienią należy pomyśleć jak zadbać o ogród, aby na wiosnę znów cieszył nasze oko. Poza roślinnością w ogrodzie warto zadbać o przyrządy ogrodnicze, aby służyły mam dobrze w przyszłym sezonie. O czym każdy perfekcyjny ogrodnik powinien pamiętać przed nadejściem zimy?

  1. Jesień to najlepszy okres na sadzenie roślin, jak również to idealny moment na wszelkie przesadzanie roślin w ogrodzie. Przed nastaniem mrozów można jeszcze sadzić drzewa i krzewy zrzucające liście na zimę. Nie dotyczy to jedynie brzoskwiń, które ze względu na niską odporność na chłody, sadzić lepiej wiosną. Rośliny posadzone jesienią zdążą się ukorzenić do nastania mrozów, a w przyszłym roku rozpoczną intensywny wzrost, nie tracąc energii na aklimatyzację. Pamiętajmy też, aby przed pierwszymi przymrozkami zabezpieczyć krzewy w ogrodzie. Ziemię wokół roślin osłaniamy korą, gałązkami roślin iglastych bądź trocinami. Niektóre gatunki zimozielonych roślin wymagają okrycia nadziemnej części. W tym przypadku całą roślinę owijamy agrowłókniną. W przypadku pnączy wystarczy usypać kopczyk ze zwykłej ziemi ogrodowej wokół nasady rośliny do wysokości około 30 centymetrów.

  2. Kontynuujemy podlewanie roślin i murawy, gdy jesień jest sucha. Brak nawadniania roślin jesienią to najczęstszy grzech wielu ogrodników. Musimy pamiętać o tym, że jeśli jesień jest sucha, to nie możemy zapomnieć o podlewaniu naszych roślin zimozielonych. Jest to istotne, ponieważ rośliny te zimą także wyparowują wodę, podczas gdy przy zamarzniętej ziemi nie mogą jej pobrać i tym samym uzupełnić strat. Niedostatek wody zimą jest częstą przyczyną obumierania roślin zimozielonych. Podlewanie przerywamy dopiero w momencie, gdy ziemia zamarznie. Jeżeli zabieg ten nie był wykonywany jesienią należy obserwować nasze krzewy, jeżeli zauważmy, że przybierają niezdrowy wygląd zaczynamy podlewanie zimą. Czynność taką wykonujemy zawsze w okresach odwilży, aby woda wsiąkła w ziemię, zanim ta znowu zamarznie.

  3. Jesień to również pora roku, w której nie możemy zapomnieć o koszeniu trawnika. Co prawda koszenia wykonujemy już dwa razy rzadziej niż latem ale to wciąż nasz obowiązek. Nie zapomnij również, że nawożenie trawnika poprawia zimotrwałość i zapewnia lepszy wzrost trawy w kolejnym sezonie. Najpóźniej we wrześniu ostatni raz nawozimy trawnik. Używamy do tego celu specjalnego jesiennego nawozu do trawników. Pamiętaj - trawnik nawozi się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Jeżeli masz taką możliwość, w październiku możesz dodatkowo użyć naturalnego kompostu, który poprawia strukturę gleby, dostarcza składników pokarmowych i pobudza życie mikro­fauny. Na powierzchni trawnika rozsyp półcentymetrową warstwę dojrzałego kompostu. O zasadach ksozenia możesz przeczytać też tutaj: "Pielęgnacja trawnika - koszenie trawy".

  4. Regularnie zbieramy opadłe liście z trawnika, ponieważ zgniłe liście mogą powodować choroby traw. Jeżeli mamy dużo drzew liściastych, możemy użyć do tego celu specjalnych odkurzaczy do liści. Ale czyż jest coś bardziej relaksującego niż grabienie suchych liści w ogrodzie? Co prawda przypomina o kończącym się ciepłym okresie spędzanym w ogrodzie, ale to też idealny czas na przeprowadzenie zmian w naszych rabatkach. Gdy wszystkie liście już opadną, a ostatnie koszenie mamy za sobą, powinniśmy przeprowadzić aerację trawnika. Pamiętaj, że po sezonie trawa wymaga rozluźnienia. Zabieg taki wykonujemy aeratorem. Napowietrzanie trawnika to nic innego jak nakłuwanie darni kolcami do głębokości około 10 cm w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Pod wpływem aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się. Jeżeli nie zauważmy poprawy wyglądu murawy, zabieg taki powtarzamy kilkukrotnie ale dopiero wiosną. Jak wykonywać aerację trawnika piszemu w artykule "Aeratot i wertykulator - kiedy stosować i jak".

  5. Większość prac w naszych ogrodach wykonujemy przy użyciu różnego rodzaju sprzętu ogrodniczego. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby również i o niego zadbać. Zrób remanent wszystkich przyrządów ogrodniczych, które posiadasz. Sprawdź, czy w wykaszarkach nie brakuje linek, czy kosiarki mają odpowiednio naostrzone ostrza. Jeżeli planowałeś dokupić nowy sprzęt to jesień jest idealnym okres, ponieważ trwają wyprzedaże. Wyczyść grabie, łopaty z gleby, aby nie zardzewiały. Wąż ogrodowy nawiń na specjalny stojak i odstaw na stałe miejsce. Uporządkowane narzędzia ogrodnicze pozostawiamy aż do wczesnej wiosny. To zaledwie 4 miesiące.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015

Polecane

Nawóz jesienny do ozdobnych 1 kg

Nawóz jesienny do ozdobnych 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
Drut Ogrodowy 50 m

Drut Ogrodowy 50 m

9,99 zł brutto/1szt.(0,20 zł / m brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel