Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 mitów na temat podlewania roślin

2017-12-29
5 mitów na temat podlewania roślinWokół pracy w ogrodzie i zjawisk zachodzących w przyrodzie urosło i nadal rośnie wiele mitów. Taka sytuacja następuje również w przypadku podlewania ogrodu. Oto 5 najpopularniejszych mitów związanych z podlewaniem roślin. Przeczytaj, jak uniknąć błędów w nawadnianiu roślin.

Rośliny w czasie upałów trzeba podlewać cały czas - fałsz


Owszem, w czasie upałów rośliny potrzebują więcej wody, ale uwaga! Rośliny najlepiej jest podlewać rano lub późnym popołudniem. Dlaczego? Wtedy słońce nie operuje tak mocno i nie powoduje uszkodzeń roślin. Kropla wody działa jak soczewka, która skupia promienie słoneczne. Takie zjawisko powoduje z kolei, że liście mogą zostać poparzone. Uszkodzone rośliny są znacznie bardziej podatne na przeróżne choroby. Jest jeszcze drugi powód, dla którego nie podlewamy roślin w trakcie upałów. Gdy temperatura jest wysoka, rośliny zamykają aparaty szparkowe, aby ograniczyć parowanie. Taki tryb oszczędzania powoduje, że nie wykorzystują maksymalnie dostarczanej im wtedy wody.

Moczenie liści nie szkodzi roślinom - fałsz


W przypadku niektórych roślin moczenie liści jest bardzo niebezpieczne. Wilgotne rośliny stają się podatne na choroby grzybowe - tak dzieje się np. z pomidorami. Podczas podlewania roślin warto więc skierować strumień na ziemię pod rośliną - dostarczamy ją wtedy bezpośrednio do korzeni. Pamiętajmy również o tym, aby nie moczyć liści roślin podczas podlewania wieczornego. Woda nie zdąży wtedy wyparować z liści, a taka sytuacja to tylko krok do rozwoju chorób grzybowych.

Lepiej podlewać rośliny częściej, ale mniejszą ilością wody - fałsz


Aby rośliny wytworzyły silny i rozbudowany system korzeniowy potrzebują dużej ilości wody. Jeśli nawadniamy rośliny często, ale tylko delikatnie, system korzeniowy roślin będzie płytki. Rośliny będą wówczas pobierać wodę z wyższych warstw gleby, które bardzo szybko wysychają. Jeśli będziemy nawadniać rośliny rzadko, ale obficie, pobudzimy je do pobierania wody z głębszych partii gleby. Rozbudowany system korzeniowy ratuje rośliny w czasie suszy lub podczas naszej nieobecności, kiedy nie możemy ich podlać. O czym jeszcze pamiętać podczas podlewania roślin? Roślinom rosnącym na glebach piaszczystych trzeba dostarczać większą ilość wody, ponieważ wnika ona w głębsze partie gleby. W przypadku gleb gliniastych i ciężkich warto podlewać rośliny kilkakrotnie tak, aby woda nie “stała” wokół korzeni roślin.

Nie ważne jaką wodą podlewa się rośliny - fałsz


Jakość wody, którą podlewamy rośliny ma duże znaczenie. Bardzo często nasze ogrody nawadniamy wodą wodociągową, która nie zawsze ma dla nich zbawienny wpływ. Duża ilość chloru i fluoru, która znajduje się w wodzie z kranu ogranicza przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. O ile do podlewania roślin doniczkowych w domu możemy wykorzystać wodę “odstałą”, z której ulotnił się chlor, problem zaczyna się w przypadku nawadniania niektórych roślin w ogrodzie. Twarda woda nie nadaje się do podlewania m.in. roślin, które wymagają gleby o kwaśnym pH. Dobrą praktyką jest zbieranie wody deszczowej w zbiorniku na deszczówkę. Dlaczego warto podlewać rośliny deszczówką przeczytacie tu: Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Silnym strumieniem wody możemy podlewać wszystkie rośliny - fałsz


Ostrożność musimy zachować szczególnie podczas podlewania delikatnych roślin rabatowych. Silny strumień wody może spowodować rozdarcie ich liści, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest dla nich również niebezpieczne. Takie osłabione liście są zaproszeniem dla chorób grzybowych. W przypadku roślin rosnących na rabatach warto zastosować wąż z regulacją strumienia wody lub po prostu podlewać je wodą z konewki.

zdjęcia: pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017

Polecane

Konewka ogrodnicza 5 l

Konewka ogrodnicza 5 l

34,99 zł brutto/1szt.
Plastikowy Pistolet zraszający wąskodyszny zielony anyż Jardibric Promocja

Plastikowy Pistolet zraszający wąskodyszny zielony anyż Jardibric

35,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 44,99 zł/1szt.-20% Cena regularna: 44,99 zł brutto/1szt.-20%
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 229 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
polecam szybka dostawa
2024-03-27
Obsługa super wczoraj otrzymałam produkt mam nadzieję że pomoze
pixel