Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agrowłókniny wiosenne – po co je stosować i kiedy?

2017-03-09
Agrowłókniny wiosenne – po co je stosować i kiedy?

Agrowłókniny wiosenne to materiał, który powinien mieć każdy miłośnik ogrodnictwa wiosną w swoim ogrodzie. Mają wiele zalet i zastosowań, tutaj dowiecie się o nich wszystkiego, co najważniejsze.

Agrowłóknina wiosenna – cechy i zastosowanie


Każdy kto w swoim ogródku wcześnie wysiewał warzywa, nie raz martwił się o to, czy jego plonów nie zniszczy przymrozek. Warto pamiętać o tym, że w ochronie roślin przed niskimi temperaturami pomoże nam agrowłóknina wiosenna. Ten rodzaj agrowłókniny wyróżnia się dosyć cienkim materiałem. W Przydomu.pl kupimy agrowłókninę wiosenną o grubości 17g/m2, 19 g/m2 oraz 23 g/m2. Co prawda, agrowłóknina wiosenna jest cienka, ale jednocześnie wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, jest prosta w użyciu. W Przydomu kupimy agrowłókninę wiosenną w rolce lub gotowym, prostokątnym arkuszu o konkretnych wymiarach. Stosowanie agrowłókniny wiosennej w odpowiedni sposób, może przyczynić się do szybszego zebrania plonów.

Czym różni się agrowłóknina wiosenna od zimowej?


Parametrem rozróżniającym te dwa rodzaje agrowłókniny jest grubość materiału. Agrowłóknina wiosenna jest zdecydowanie cieńsza, niż agrowłóknina zimowa. Przez to agrowłóknina zimowa chroni rośliny lepiej przed niskimi temperaturami i silnym wiatrem.

Po co stosujemy agrowłókninę wiosenną?


Agrowłókninę wiosenną stosujemy, kiedy wysiewamy nasiona bardzo wczesną wiosną. Dzięki agrowłókninie, jesteśmy w stanie ochronić rośliny przed przymrozkami, szkodnikami, dużą zmianą temperatur w ciągu dnia i nocy. Dodatkowo, agrowłóknina chroni rośliny przed zbyt mocnymi opadami oraz gradobiciem. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju ochrony, mamy szansę na szybki zbiór obfitych plonów.

Jakie warzywa możemy osłaniać agrowłókniną wiosenną?


W ten sposób w ogrodzie możemy chronić warzywa takie jak: kapusta pekińska, kalarepa, kapusta wczesna, kalafior, sałata, rzodkiew, rzodkiewka, marchew, ziemniaki, paprykę, seler, truskawki, czy ogórki.

Kiedy przykrywamy rośliny?


Agrowłókninę wiosenną stosujemy tuż po zasianiu warzyw, czy innych roślin wymagających ochrony. Rośliny ozime przykrywamy dopiero wtedy, gdy temperatury w miarę się ustabilizują i będą powyżej 5 stopni Celsjusza. Najczęściej przypada to w połowie marca. Ważne jest to, aby przysłaniać glebę, gdy ta jest jeszcze wilgotna. Dzięki temu gleba nie będzie szybko tracić wody w wyniku parowania.

Jak rozkładać agrowłókninę?


Przy rozkładaniu agrowłókniny dla ułatwienia warto wykorzystać wiatr, a właściwie jego kierunek. Rozkładanie agrowłókniny zgodnie z kierunkiem wiatru znacznie ułatwi nam zadanie. Brzegi agrowłókniny przysypujemy małymi kopczykami ziemi lub kamieniami, odległości pomiędzy kopczykami nie powinny być większe niż 1 metr. Dobre przytwierdzenie agrowłókniny do gleby, zabezpieczy ją przed zerwaniem przez podmuch wiatru. Musimy jeszcze pamiętać o tym, aby agrowłóknina była rozłożona luźno, nie może być zbyt napięta, ponieważ to mogłoby zniekształcić rośliny lub zahamować ich wzrost.
Oprócz tego agrowłókninę możemy rozłożyć na odpowiedniej konstrukcji, wykonując tym samym ochronny tunel. I jeszcze jedna uwaga, przy rozkładaniu agrowłókniny nie ma różnicy, którą stroną ją rozłożymy.

Rozkładanie agrowłókniny na polu


W przypadku rozkładania agrowłókniny na polu, nie będziemy jej przykrywać ziemią. Tutaj warto wypełnić worki polipropylenowe kamieniami lub ziemią i układać je na agrowłókninie co 1-2 metry. Oprócz tego większe agrowłókniny są często wzmacniane na brzegach. Dzięki temu i obciążeniu workami mamy szansę, że podmuch wiatru nie rozerwie agrowłókniny.

Rodzaje agrowłókniny wiosennej


  • Agrowłóknina wiosenna P-17
Tutaj grubość materiału wynosi 17 g/m2, jest to najcieńszy i jednocześnie najtańszy rodzaj agrowłókniny. Jest stosowana przez rolników, a także w ogrodników-hobbystów, którzy wykorzystują ją na warzywnikach, czy działkach. Ze względu na swoje niskie parametry dotyczące grubości, jest również najmniej odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
  • Agrowłóknina wiosenna P-19
Grubość tej tkaniny wynosi 19 g/m2. Dzięki swoim parametrom idealnie spełnia funkcje, takie jak ochrona roślin przed mrozem, gradobiciem, czy szkodnikami. Co więcej, podnosi temperaturę, co skutkuje przyspieszeniem wegetacji. Jej parametry umożliwiają wymianę powietrza oraz odpowiedni przepływ wody. Jest najczęściej stosowana rolnictwie, zarówno przez profesjonalistów, jak i przez amatorów rolnictwa oraz ogrodnictwa. Ten rodzaj agrowłókniny wytrzymuje przeważnie dwa sezony.
  • Agrowłóknina wiosenno-zimowa P-23
Ten rodzaj agrowłókniny ma największą gęstość materiału. Jest najczęściej stosowana w profesjonalnym rolnictwie. Jej budowa pozwala na utrzymanie większej temperatury pomiędzy glebą, a agrowłókniną. Co więcej, dzięki swojej gramaturze jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu wytrzymuje dłużej niż agrowłókniny o niższych parametrach grubości. Tego rodzaju agrowłóknina powinna wytrzymać nawet trzy sezony.

Jak przechowywać agrowłókninę?


Po zdjęciu agrowłókniny z ogrodu lub pola, należy ją poskładać i trzymać w suchym, zacienionym miejscu. Warto ją zabezpieczyć przed promieniowaniem UV, osłaniając ją innym materiałem.

Akcesoria przydatne do mocowania agrowłókniny


Jeśli nie chcemy robić kopczyków wzdłuż agrowłókniny, zawsze możemy sięgnąć po profesjonalne narzędzie. Do tego celu przydadzą nam się specjalne szpiki do mocowania agrowłókniny, nazywane też grotami, czy kotwicami. Są one wykonane zazwyczaj z plastiku. W przypadku agrowłókniny wiosennej najlepsze będą szpilki mocujące. Są one długie i proste, przy wbijaniu i wyjmowaniu ich z ziemi nie uszkadzają agrowłókniny.
Szpilki mocujące również znajdziemy w sklepie Przydomu.zdjęcie: materiały Prosperplast (sn)
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Polecane

Agrowłóknina 30g/m2 jesienno-zimowa 1,60 m x 10 mb

Agrowłóknina 30g/m2 jesienno-zimowa 1,60 m x 10 mb

24,99 zł brutto/1szt.(15,62 zł / m brutto)
Agrowłóknina 50g/m2 Antychwastowa czarna 3,2 m x 10 mb

Agrowłóknina 50g/m2 Antychwastowa czarna 3,2 m x 10 mb

57,99 zł brutto/1szt.(5,80 zł / m brutto)
Szpilki do mocowania agrowłókniny 24 szt. czarne

Szpilki do mocowania agrowłókniny 24 szt. czarne

18,99 zł brutto/1szt.(0,19 zł / szt. brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Szybka i sprawna dostawa
2024-06-29
Szybko i profesjonalnie.
pixel