Basen w ogrodzie - przydatne akcesoria basenowe
Zakup basenu ogrodowego to okazja do radości nie tylko najmłodszych członków rodziny. Wszyscy przecież chyba lubimy relaksować się w wodzie, niezależnie od tego czy umiemy pływać. Na szczęście, dzięki basenom ogrodowym, nie mamy takiego problemu. Do naszych obowiązków należeć będzie jedynie utrzymanie basenu w takiej kondycji i czystości, aby cieszyć się nim jak najdłużej, a znajdująca się w nim woda nie odstraszała zielonkawą barwą. Pomogą nam w tym rozmaite akcesoria basenowe, które opiszemy w tym artykule.
1. Maty pod basen
Kiedy już wybierzemy bezpieczne, równe i zaciszne miejsca na ustawienia swojego nowego basenu, pozostaje nam jeszcze dokładne oczyszczenie wyznaczonej powierzchni. Ważne jest to szczególnie jeśli chodzi o baseny dmuchane i baseny rozporowe, które są bardziej narażone na przypadkowe przekłucia i rozdarcia. Starannie usuwamy więc wszelkie kamienie, gałązki, patyczki, szyszki czy też inne “kanciaste” przedmioty. Po skończonym sprzątaniu warto również rozłożyć dla dodatkowego zabezpieczenia basenu odpowiedniej wielkości matę lub plandekę. Poza tym, że zabezpieczy ona basen przed przeoczonymi przez nas drobinami, to jeszcze będzie izolowała termicznie znajdującą się w basenie wodę przez zimnem idącym od podłoża. Może powstrzymać też przed próbą wyjścia na powierzchnię nieostrożnego kreta akurat w miejscu, w jakim basen ustawiliśmy. Mata pod basen może być także swoistą “wycieraczką” do stóp przed wejściem do basenu, co pozwoli nam dłużej zachować wodę w czystości.
Matę ochronną dobieramy tak, by była nieco większa niż średnica basenu. Dzięki temu będzie chroniła całość spodniej części basenu przed zabrudzeniem, co ułatwi na pewno złożenie basenu po skończonym sezonie i oszczędzi nam pracy związanej ze sprzątaniem. Podobnie matę można wykorzystać też jako podkład pod inne zabawki ogrodowe, namioty dziecięce czy domki ogrodowe.
2. Pokrywy na basen
Nieważne, w jakim klimacie mieszkamy i jakie rośliny nas otaczają, powierzchnia naszego basenu ogrodowego zawsze narażona będzie na mniejsze i większe zanieczyszczenia nadlatujące z powietrza: liście drzew, nasiona traw i innych roślin, drobne owady, odchody ptaków. Aby zminimalizować czas poświęcany na oczyszczanie basenu z takich niespodzianek warto na noc i w dni, kiedy nie będziemy z basenu korzystać, okrywać go pokrywą na basen w formie maty. Dodatkowo, tak zabezpieczony basen nie będzie dostępny np. dla dzieci, które pozostawimy bawiące się w ogrodzie.
Pokrywy do basenów dopasowane są do konkretnych ich średnic i wymiarów, dlatego łatwo znajdziemy odpowiedni produkt. Pokrywy na basen w zależności od modelu mogą być wyposażone w różne systemy ułatwiające ich mocowanie - mogą to być troczki, opaski lub elastyczne ściągacze.
3. Termometry do wody basenowej
Termometry przydatne są zwłaszcza, gdy chcemy korzystać z uciech basenu wraz z małymi dziećmi lub kupiliśmy basen sporych rozmiarów, w którym woda potrzebuje więcej czasu na nabranie komfortowego poziomu ciepła. Termometry basenowe mogą swobodnie pływać po jego powierzchni, możemy także “zakotwiczyć” je w konkretnym miejscu za pomocą sznureczka.
4. Prysznic ogrodowy
Prysznice do ogrodu to hit ostatnich lat - zamontowane na regulowanej wysokości wysięgnikach zraszacze pozwalają na umieszczenie prysznica w dowolnym miejscu naszego ogrodu, gdzie tylko możemy doprowadzić wodę za pomocą węża. Ich umiejscowienie w pobliżu basenu ogrodowego pozwoli nam opłukać się zarówno przed, jak i po skończonym relaksie w wodzie. Tego typu natrysk może być też elementem zabawy w basenie, jeśli jego słuchawkę skierujemy do wnętrza basenu.
5. Testery pH, zasadowości i poziomu chloru
Testery wody, zazwyczaj dostępne w postaci pasków do mierzenia pH i zasadowości, przydatne są zwłaszcza gdy wolimy mieć pewność, jakiej jakości jest woda w której my i nasi bliscy będziemy się relaksować. Dotyczy to nie tylko alergików i osób o wrażliwej skórze, ale także wszystkich dzieci. Najlepszym dla naszej skóry odczynem wody jest zawierający się w przedziale 7-7,4 pH. Odczyn i właściwości wody w basenie ulegają z czasem zmianie, dlatego ważne jest by pomiary przeprowadzać regularnie. Testery wody mogą nam także wskazać, jak duże jest nagromadzenie chloru w wodzie oraz poziom jej zasadowości. Te trzy pomiary wzięte razem pomogą nam bardzo precyzyjnie ustalić, jakie braki lub nadmiary przejawia woda - a stąd już prosta droga do zaaplikowania odpowiedniej chemii basenowej, która upora się z problemem.
6. Dozowniki chemii basenowej
Stosowanie chemii basenowej jest niemal niezbędne podczas korzystania z basenu przez cały sezon. Odpowiednie środki, stosowane we właściwych proporcjach, stabilizują poziom pH wody, zawartość chloru, dezynfekują też wodę i zapobiegają rozwojowi glonów. Żeby jednak środki te zostały właściwie rozprowadzone, regularnie dozowane i nie przeszkadzały zarazem w kąpieli, przydatne okazują się specjalne pływaki, w których można umieścić tabletki z chemią basenową. Dzięki temu woda w basenie będzie stale dezynfekowana, a małej wielkości pływak nie będzie przeszkadzał w relaksie.
7. Drabinki do basenu
Wbrew pozorom, drabinki basenowe nie są przeznaczone wyłącznie dla najmłodszych dzieci, które mogą mieć problem z wejściem i wyjściem z basenu. Z pewnością każdy domownik doceni wygodę, z jaką dzięki drabince w bezpieczny sposób skorzysta z basenu. Dodatkowo, na stopniach drabinki można szybko otrzeć stopy z trawy i piasku przed wejściem do wody. Antypoślizgowe stopnie, łatwy do chwytania stelaż, a w przypadku wyższych modeli nawet górny podest - to udogodnienia, które skłaniają do zakupu drabinek już w zestawie z basenem lub ich późniejszego domówienia.