Choroby grzybowe malin - zwalczanie
2017-07-20

Zamieranie pędów malin
Choroba malin wywoływana przez grzyb Didymella applanata. Ta choroba powoduje spustoszenie w malinach. Grzyb atakuje w miejscach, gdzie gromadzi się woda. Najczęściej atakuje w kątkach liści oraz na węzłach.
Objawy
Kiedy na roślinie zaczyna rozwijać się grzyb, pędy malin powoli zamierają. Na pędach pojawiają się fioletowo-brunatne plamy, które z czasem zlewają się ze sobą, infekując dużą część pędu. Jesienią, po zdrewnieniu pędów plamy zyskują szarosrebrny odcień. Na tych plamach zaczynają rozwijać się zarodniki grzyba, w postaci malutkich, ciemnych punktów. W wyniku rozwoju grzyba, na chorych malinach kora zaczyna się łuszczyć, pękać oraz odpadać. Grzyb doprowadza do obumarcia zarażanego pędu w następnym roku.Jak zwalczać zamieranie pędów?
Wczesną wiosną powinniśmy zrobić przegląd pędów malin i jak najszybciej usunąć chore pędy. W czasie, kiedy następuje wzrost pędów, powinniśmy stosować opryski ochronne. Możemy stosować Mythos 300 SC, Switch 62,5 WG, Rovral Aquaflo 500 SC, Polyversum WP.
Szara pleśń na malinach
Tę chorobę wywołuje grzyb o nazwie Botrytis cinerea, atakujący nie tylko maliny. Najczęściej rozwija się w deszczowe lato, największego spustoszenia dokonuje na gęstych plantacjach. Grzyb ten atakuje nadziemne części malin.
Objawy
Szara pleśń objawia się poprzez brunatnienie i zasychanie kwiatów oraz pąków malin. Już wiosną na pędach pojawiają się pierwsze jasnobrązowe plamy. Nie jesteśmy w stanie określić, kiedy grzyb atakuje roślinę, ponieważ początek choroby przebiega w stanie utajonym. Najczęściej wychodzi na jaw w czasie zbiorów owoców w deszczowe dni. W tym czasie owoce bardzo szybko pokrywają się sinym nalotem i gniją.Jak zwalczać szarą pleśń na malinach?
Musimy dbać o to, aby krzewy malin nie rosły zbyt gęsto, dlatego należy wycinać zbyt dużą ilość młodych odrostów. Dzięki temu, plantacja będzie miała odpowiedni przewiew. Kiedy zakończymy już zbiory, powinniśmy usunąć z krzewów resztki owoców, ponieważ to właśnie one stanowią potencjalne źródło zakażenia w następnym sezonie.Aby zapobiegać chorobie, możemy stosować opryski przed kwitnieniem oraz w trakcie kwitnienia malin. Stosujemy środki takie jak w przypadku zwalczania zamierania pędów.
Antraknoza malin
Choroba ta występuje bardzo często. Jest wywoływana przez grzyb Elsinoe veneta. Powoduje hamowanie wzrostu krzewów, a także zamieranie wierzchołków pędów. Rozwojowi tej choroby sprzyjają deszczowe dni.
Objawy
Pierwsze objawy choroby to szare plamy z brunatną obwódką na liściach, a także ogonkach liściowych. Z czasem zarażone liście żółkną oraz opadają. Takie zmiany możemy zauważyć, również na szypułkach oraz działkach kielicha. Przez tę chorobę maliny stają się twarde, drobne, suche i zniekształcone.W dalszym rozwoju choroby porażone zostają pędy. Przez co pojawiają się drobne białawe, plamki. Z czasem zaczynają zlewać się w duże skupiska. W następnym sezonie tam gdzie była infekcja, na pędach powstają wgłębienia. Przez to pędy zniekształcają się i pojawiają się pierwsze zmiany rakowe.
Jak zwalczać antraknozę malin?
Należy wycinać zarażone pędy i dbać o to, aby nie było zbyt dużego zagęszczenia. Aby zapobiegać tej chorobie, stosujemy opryski zapobiegające występowaniu szarej pleśni i zamieraniu pędów.
Rdza maliny
Tę chorobę wywołuje grzyb Phragmidium rubi-idaei.
Objawy
Pierwsze znaki świadczące o porażeniu rośliny to, żółto-pomarańczowe plamki na młodych liściach, powstające na przełomie maja i czerwca. Wraz z rozwojem choroby, rdzawe plamy pojawiają się na spodniej stronie liści.Jak ochronić maliny przed rdzą?
Bardzo ważne jest usuwanie pierwszych porażonych liści. Możemy zastosować oprysk z fungicydu Zato 50 WG. Pamiętamy, aby przy stosowaniu oprysku ściśle stosować się do zaleceń producenta.zdjęcia: pixabay.com / pixel73 (sn)
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2017
Polecane

Nawóz do truskawek, malin i poziomek z mikroelementami 1 kg
15,99 zł brutto/1szt.(15,99 zł / kg brutto)