Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Choroby grzybowe malin - zwalczanie

2017-07-20
Choroby grzybowe malin - zwalczanieDeszczowa wiosna i lato sprzyja występowaniu chorób grzybowych malin, które mogą znacząco ograniczyć lub zmarnować wytwarzane przez te krzewy owoce. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak zwalczać choroby grzybowe malin oraz jak przeciwdziałać ich powstawaniu.


Zamieranie pędów malin


Choroba malin wywoływana przez grzyb Didymella applanata. Ta choroba powoduje spustoszenie w malinach. Grzyb atakuje w miejscach, gdzie gromadzi się woda. Najczęściej atakuje w kątkach liści oraz na węzłach.

Objawy

Kiedy na roślinie zaczyna rozwijać się grzyb, pędy malin powoli zamierają. Na pędach pojawiają się fioletowo-brunatne plamy, które z czasem zlewają się ze sobą, infekując dużą część pędu. Jesienią, po zdrewnieniu pędów plamy zyskują szarosrebrny odcień. Na tych plamach zaczynają rozwijać się zarodniki grzyba, w postaci malutkich, ciemnych punktów. W wyniku rozwoju grzyba, na chorych malinach kora zaczyna się łuszczyć, pękać oraz odpadać. Grzyb doprowadza do obumarcia zarażanego pędu w następnym roku.

Jak zwalczać zamieranie pędów?

Wczesną wiosną powinniśmy zrobić przegląd pędów malin i jak najszybciej usunąć chore pędy. W czasie, kiedy następuje wzrost pędów, powinniśmy stosować opryski ochronne. Możemy stosować Mythos 300 SC, Switch 62,5 WG, Rovral Aquaflo 500 SC, Polyversum WP.

Szara pleśń na malinach


Tę chorobę wywołuje grzyb o nazwie Botrytis cinerea, atakujący nie tylko maliny. Najczęściej rozwija się w deszczowe lato, największego spustoszenia dokonuje na gęstych plantacjach. Grzyb ten atakuje nadziemne części malin.

Objawy

Szara pleśń objawia się poprzez brunatnienie i zasychanie kwiatów oraz pąków malin. Już wiosną na pędach pojawiają się pierwsze jasnobrązowe plamy. Nie jesteśmy w stanie określić, kiedy grzyb atakuje roślinę, ponieważ początek choroby przebiega w stanie utajonym. Najczęściej wychodzi na jaw w czasie zbiorów owoców w deszczowe dni. W tym czasie owoce bardzo szybko pokrywają się sinym nalotem i gniją.

Jak zwalczać szarą pleśń na malinach?

Musimy dbać o to, aby krzewy malin nie rosły zbyt gęsto, dlatego należy wycinać zbyt dużą ilość młodych odrostów. Dzięki temu, plantacja będzie miała odpowiedni przewiew. Kiedy zakończymy już zbiory, powinniśmy usunąć z krzewów resztki owoców, ponieważ to właśnie one stanowią potencjalne źródło zakażenia w następnym sezonie.

Aby zapobiegać chorobie, możemy stosować opryski przed kwitnieniem oraz w trakcie kwitnienia malin. Stosujemy środki takie jak w przypadku zwalczania zamierania pędów.


Antraknoza malin


Choroba ta występuje bardzo często. Jest wywoływana przez grzyb Elsinoe veneta. Powoduje hamowanie wzrostu krzewów, a także zamieranie wierzchołków pędów. Rozwojowi tej choroby sprzyjają deszczowe dni.

Objawy

Pierwsze objawy choroby to szare plamy z brunatną obwódką na liściach, a także ogonkach liściowych. Z czasem zarażone liście żółkną oraz opadają. Takie zmiany możemy zauważyć, również na szypułkach oraz działkach kielicha. Przez tę chorobę maliny stają się twarde, drobne, suche i zniekształcone.

W dalszym rozwoju choroby porażone zostają pędy. Przez co pojawiają się drobne białawe, plamki. Z czasem zaczynają zlewać się w duże skupiska. W następnym sezonie tam gdzie była infekcja, na pędach powstają wgłębienia. Przez to pędy zniekształcają się i pojawiają się pierwsze zmiany rakowe.

Jak zwalczać antraknozę malin?

Należy wycinać zarażone pędy i dbać o to, aby nie było zbyt dużego zagęszczenia. Aby zapobiegać tej chorobie, stosujemy opryski zapobiegające występowaniu szarej pleśni i zamieraniu pędów.


Rdza maliny


Tę chorobę wywołuje grzyb Phragmidium rubi-idaei.

Objawy

Pierwsze znaki świadczące o porażeniu rośliny to, żółto-pomarańczowe plamki na młodych liściach, powstające na przełomie maja i czerwca. Wraz z rozwojem choroby, rdzawe plamy pojawiają się na spodniej stronie liści.

Jak ochronić maliny przed rdzą?

Bardzo ważne jest usuwanie pierwszych porażonych liści. Możemy zastosować oprysk z fungicydu Zato 50 WG. Pamiętamy, aby przy stosowaniu oprysku ściśle stosować się do zaleceń producenta.

zdjęcia: pixabay.com / pixel73 (sn)
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017

Polecane

Nawóz do truskawek, malin i poziomek z mikroelementami 1 kg

Nawóz do truskawek, malin i poziomek z mikroelementami 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
MAGNICUR ONE-DAY 500SC 15 ML (dawniej Teldor)

MAGNICUR ONE-DAY 500SC 15 ML (dawniej Teldor)

24,99 zł brutto/1szt.(1,67 zł / ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel