Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest mulczowanie trawnika i jak to zrobić?

2017-08-25
Co to jest mulczowanie trawnika i jak to zrobić?Często zastanawiacie się co zrobić ze skoszoną trawą? Wasz kompostownik jest zbyt mały, aby pomieścić sporą ilość trawy? Warto wykorzystać skoszoną trawę, jako naturalny nawóz. Jak przeprowadzić zabieg mulczowania? Zapraszamy do lektury!


Co to jest mulczowanie?


Mulczowanie trawy to nic innego, jak rozdrabnianie skoszonych źdźbeł trawy. Proces ten dokonywany jest przez specjalne mechanizmy zamontowane w kosiarkach. Po rozdrobnieniu, skoszona trawa jest rozrzucana po powierzchni trawnika. Dzięki temu, rozkłada się dość szybko, stając się naturalnym nawozem, bogatym w substancje pokarmowe.


Jakie korzyści daje mulczowanie?


Dzięki mulczowaniu skoszonej trawy, odżywiamy trawnik, chronimy go przed nadmiernym wysuszeniem i jednocześnie przyspieszamy jego wzrost. Oprócz tego, używając kosiarki z funkcją mulczowania, nie mamy problemu ze zbieraniem skoszonej trawy do kosza. Skoszona i rozdrobniona trawa pozostaje na trawniku. Co ważne, trawnik, który jest regularnie mulczowany, nie wymaga dodatkowego nawożenia. Dzięki temu dbamy o środowisko i oszczędzamy, ponieważ nie ma konieczności kupowania nawozów sztucznych.


Kiedy najlepiej mulczować trawnik?


Trawnik najlepiej mulczować wtedy, gdy jego wysokość nie przekracza 4 cm. W takiej sytuacji ustawiamy funkcję mulczowania na 100%. W momencie, gdy trawa jest wyższa, ustawiamy mulczowanie na 50%. Jeśli trawa jest bardzo wysoka, zrezygnujmy z mulczowania. Wtedy należy tylko ją skosić, a koszenie z mulczowaniem wykonać ponownie po tygodniu.
Uwaga!

Aby zapobiec gromadzeniu się filcu na trawniku, powinniśmy stosować mulczowanie naprzemiennie z całkowitym zbieraniem trawy.


Jak mulczować trawnik?


Wiosną, zanim rozpoczniemy pierwsze koszenie, najpierw powinniśmy wygrabić trawnik, usunąć z niego resztki zgniłych liści oraz gałązek. Koszenie z mulczowaniem wykonujemy wtedy, gdy trawa jest sucha, dzięki temu rozdrobniony pokos łatwiej się rozprowadza, a także nie ulega gniciu. Pamiętamy o tym, że warstwa pokosu powinna być cienka. Co ważne, przy stosowaniu mulczowania nie stosujemy zbyt często dodatkowych nawozów. Samo mulczowanie wzbogaca glebę.


Kiedy należy wstrzymać się z mulczowaniem?


  • Gdy zauważymy, że stan trawnika się pogorszył, zaprzestańmy mulczowania trawy.
  • Nie mulczujemy trawników, które są zachwaszczone i rzadko koszone.
  • Nie mulczujemy trawnika, gdy widzimy, że porastają go kwiatostany, grube łodygi, a także stare źdźbła. Wszystkie wymienione części roślin długo się rozkładają i tworzą na trawniku zbędną warstwę filcu, która nie przepuszcza powietrza i wody. Przez to trawnik słabo rośnie i jest podatny na choroby.
  • Mulczowania nie wykonujemy na glebach wilgotnych, a także słabo przepuszczających wodę.
(sn)
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Obsługa super wczoraj otrzymałam produkt mam nadzieję że pomoze
2024-03-21
Szybka i sprawna dostawa. Towar zgodna z opisem
pixel