Co to jest mulczowanie trawnika i jak to zrobić?
2017-08-25

Co to jest mulczowanie?
Mulczowanie trawy to nic innego, jak rozdrabnianie skoszonych źdźbeł trawy. Proces ten dokonywany jest przez specjalne mechanizmy zamontowane w kosiarkach. Po rozdrobnieniu, skoszona trawa jest rozrzucana po powierzchni trawnika. Dzięki temu, rozkłada się dość szybko, stając się naturalnym nawozem, bogatym w substancje pokarmowe.
Jakie korzyści daje mulczowanie?
Dzięki mulczowaniu skoszonej trawy, odżywiamy trawnik, chronimy go przed nadmiernym wysuszeniem i jednocześnie przyspieszamy jego wzrost. Oprócz tego, używając kosiarki z funkcją mulczowania, nie mamy problemu ze zbieraniem skoszonej trawy do kosza. Skoszona i rozdrobniona trawa pozostaje na trawniku. Co ważne, trawnik, który jest regularnie mulczowany, nie wymaga dodatkowego nawożenia. Dzięki temu dbamy o środowisko i oszczędzamy, ponieważ nie ma konieczności kupowania nawozów sztucznych.
Kiedy najlepiej mulczować trawnik?
Trawnik najlepiej mulczować wtedy, gdy jego wysokość nie przekracza 4 cm. W takiej sytuacji ustawiamy funkcję mulczowania na 100%. W momencie, gdy trawa jest wyższa, ustawiamy mulczowanie na 50%. Jeśli trawa jest bardzo wysoka, zrezygnujmy z mulczowania. Wtedy należy tylko ją skosić, a koszenie z mulczowaniem wykonać ponownie po tygodniu.
Uwaga!
Aby zapobiec gromadzeniu się filcu na trawniku, powinniśmy stosować mulczowanie naprzemiennie z całkowitym zbieraniem trawy.
Aby zapobiec gromadzeniu się filcu na trawniku, powinniśmy stosować mulczowanie naprzemiennie z całkowitym zbieraniem trawy.
Jak mulczować trawnik?
Wiosną, zanim rozpoczniemy pierwsze koszenie, najpierw powinniśmy wygrabić trawnik, usunąć z niego resztki zgniłych liści oraz gałązek. Koszenie z mulczowaniem wykonujemy wtedy, gdy trawa jest sucha, dzięki temu rozdrobniony pokos łatwiej się rozprowadza, a także nie ulega gniciu. Pamiętamy o tym, że warstwa pokosu powinna być cienka. Co ważne, przy stosowaniu mulczowania nie stosujemy zbyt często dodatkowych nawozów. Samo mulczowanie wzbogaca glebę.
Kiedy należy wstrzymać się z mulczowaniem?
- Gdy zauważymy, że stan trawnika się pogorszył, zaprzestańmy mulczowania trawy.
- Nie mulczujemy trawników, które są zachwaszczone i rzadko koszone.
- Nie mulczujemy trawnika, gdy widzimy, że porastają go kwiatostany, grube łodygi, a także stare źdźbła. Wszystkie wymienione części roślin długo się rozkładają i tworzą na trawniku zbędną warstwę filcu, która nie przepuszcza powietrza i wody. Przez to trawnik słabo rośnie i jest podatny na choroby.
- Mulczowania nie wykonujemy na glebach wilgotnych, a także słabo przepuszczających wodę.
(sn)
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2017