Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dobra siekiera, czyli jaka? Poradnik zakupowy

2015-12-15
Dobra siekiera, czyli jaka? Poradnik zakupowy

Niezależnie od tego, czy drewno pełni w naszym domu jedynie funkcję rozpałki, czy też ma wesoło trzaskać w salonowym kminku, zawsze musimy włożyć odrobinę wysiłku w jego przygotowanie. Wiadomo, że zakup gotowego, porąbanego drewna jest możliwy, ale jego cena i ograniczony dostęp zmuszają nas do samodzielnego dzielenia większych pniaków. Narzędziem niezawodnym w tej pracy są oczywiście różnego rodzaju siekiery.

Jak w przypadku każdego narzędzia, z którym mamy zamiar spędzić sporo swojego czasu, warto poświęcić chwilę na wybór tego najbardziej odpowiedniego. Co to znaczy? W przypadku siekiery doświadczeni użytkownicy z pewnością potwierdzą, że liczy się dobry materiał wykonania, właściwy ciężar i długość trzonka oraz mocne toporzysko.

5 elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania siekiery:


  • przeznaczenie - od tego właściwie wypada zacząć przy każdych zakupach, niezależnie od dziedziny życia. “Do czego jest mi to potrzebne?”, “Czy mam już inne narzędzia tego typu?”, “Kto będzie z tego korzystał?”. Zastanów się do czego wykorzystujesz siekierę? Czy jest to praca w lesie? Oczyszczanie pnia z bocznych gałęzi, rozłupywanie dużych kloców drewna czy może tylko dzielenie mniejszych pniaczków na szczapki? Jeśli wykonujesz wszystkie te zadania, to z kolei nie łudź się, że uda się zakupić siekierę “uniwersalną”, bo po prostu nie będzie to praktyczne i bezpieczne. Duża siekiera rozłupująca, ze styliskiem długości 70 cm nie przyda się przy szykowaniu rozpałki do kominka...
  • stylisko - najpopularniejsze do tej pory było oczywiście drewno i w wielu przydomowych drewutniach nadal znajdziemy właśnie tego typu siekiery. Stopniowo jednak coraz większą popularność zdobywają trzonki wykonane z tworzyw sztucznych, m. in różnych konfiguracji włókna szklanego i poliamidu. Dzięki temu styliska są jednocześnie elastyczne i wytrzymałe, niewrażliwe na warunki atmosferyczne. Gumowane uchwyty pewniej leżą nawet w spoconej dłoni. Kluczowa jest tu również waga takiego trzonka, który nie może być zbyt ciężki, aby nie nadwyrężać i tak zmęczonych ramion, ale też niezbyt lekki, by siekiera nie okazała się bezużyteczna.
  • głowica i ostrze - nowoczesne głowice oprócz idealnej ostrości o podwyższonej odporności na uszczerbienia, powlekane są specjalnymi warstwami, mającymi zapobiegać zakleszczaniu się siekiery w drewnie. Nieprzywierające powłoki mają też wpływ na gładsze wchodzenie ostrza w drewno.
  • łączenie głowicy ze styliskiem - choć jest to połączenie dwóch poprzednich punktów, to jednak zasługuje na osobną wzmiankę. Solidnie wykonana siekiera, z dobrze umocowaną na stylisku głowicą jest gwarancją bezpieczeństwa naszego, jako operatorów narzędzia, i osób w najbliższym otoczeniu! Jeśli nigdy nie było się świadkiem momentu, w którym głowica siekiery po prostu odlatuje w siną dal podczas kolejnego zamachu, ten nie zrozumie strachu towarzyszącego myśli “gdzie ona poleci?”.

  • wyważenie - długość i ciężar trzonka plus rozmiar i waga głowicy to główne elementy wpływające na umiejscowienie środka ciężkości w przypadku tych narzędzi. Jego odpowiednie do naszego wzrostu rozmieszczenie jest kluczowe dla wygodnej i bezpiecznej pracy, dlatego powinniśmy sobie uświadomić, że siekierę kupuje się dla konkretnego użytkownika, a nie wszystkich domowników.

W przypadku renomowanych producentów sprzętu ogrodniczego, w tym i siekier, powszechne jest dawanie wieloletnich gwarancji na tego rodzaju narzędzia. Warto sprawdzić więc przed zakupem na jak długo taka gwarancja jest udzielana i jaki zakres obejmuje (np. trwałość złączenia styliska z głowicą itp.)

Zwracajmy też uwagę na opisy producenta, związane w prawidłowym korzystaniem z siekiery. Część modeli może również spełniać funkcję młota (dozwolona jest np. technika rozłupywania obuchem i używanie klinów), a w innych jest to surowo zakazane i spowoduje, że stracimy prawa do gwarancji. Nawet, gdy w opisie siekiery widnieje informacja o funkcji młota, doczytajmy jednak, czy można korzystać z klinów stalowych - w przypadku stylisk z włókna szklanego może się to okazać niebezpieczne dla nas i narzędzia.

Przy zakupie siekiery warto rozważyć też dodatkowe akcesoria, które później mogą okazać się bardzo przydatne - jak np. ostrzałka, klin lub ochraniacz na ostrze, przydatny zwłaszcza podczas przemieszczania się z siekierą.

Nie powinno się natomiast zapominać o własnym bezpieczeństwie i jeszcze przed przystąpieniem do pracy z siekierą, wyposażyć się w odpowiedniej wysokości i średnicy pieniek do rąbania drewna, okulary ochronne i buty robocze ze wzmacnianymi noskami. Niestabilny, chwiejący się pieniek to pierwszy krok do poważnej rany w piszczelu!

Przy dłuższej pracy z siekierą warto rozważyć też zakup odpowiednich rękawic roboczych, które między innymi zapobiegną ślizganiu się narzędzia. Zapewnijmy sobie odpowiednio dużo przestrzeni na branie zamachu i upewnijmy się, że nie znajdą się w jego zasięgu inni ludzie. Często zapomina się o sile, z jaką kawałki drewna rozpadają się na drobniejsze części, dlatego uważajmy, by nie uszkodzić np. stojącego w pobliżu samochodu.

Na koniec, pamiętajmy, że siekiera to jedno z narzędzi ogrodniczych, z którymi najłatwiej o wypadek, więc dobrze przemyślmy też miejsce przechowywania siekiery - zwłaszcza, gdy mieszkają z nami dzieci i młodzież.


zdjęcie: Juho Tastula / freeimages.com
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-04-25
.
pixel