Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o meble ogrodowe?

2015-09-01
Jak dbać o meble ogrodowe?

Meble ogrodowe nie mają łatwego życia. Ciągły kontakt z promieniami słońca, kurzem, pyłkami kwiatów i traw, deszczem i rosą, a także z wieloma innymi czynnikami, wystawia je na nieustanną próbę. Jeśli chcemy, aby ich żywotność była jak najdłuższa i cieszyły pięknym wyglądem, warto poświęcić nieco czasu i uwagi na ich pielęgnację. Radzimy, jak najlepiej zadbać o ogrodową strefę relaksu, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane meble.

Meble drewniane


Jeśli nasze drewniane meble mają już za sobą przynajmniej jeden letni sezon, to może okazać się, że wpływ słońca i wilgoci wymusza podjęcie nieco szerzej zakrojonych działań pielęgnacyjnych. Nawet zaimpregnowane drewno mogło bowiem stracić swoją warstwę ochronną pod wypływem czynników atmosferycznych. Musimy więc w pierwszej kolejności oczyścić meble za pomocą papieru ściernego, osuszyć i odtłuścić, a następnie nałożyć nową warstwę preparatu ochronnego. Wybór jest tu naprawdę szeroki: lakierobejce, lakiery, impregnaty bezbarwne i barwiące, farby itp.

Jeśli nasz komplet wypoczynkowy wykonany został z surowego drewna zaimpregnowanego jedynie olejem, to konieczne jest jego oczyszczenie i naniesienie nowej warstwy oleju konserwującego drewno. Tyczy się to zwłaszcza mebli wykonanych z twardego i efektownego drewna egzotycznego (teku, robinii (akacji), eukaliptusa).

W okresie jesienno-zimowym, już po zakończonym sezonie, meble koniecznie przechowujemy pod zadaszeniem, gdzie nie będą narażone na kontakt z wilgocią. Z drugiej strony jednak pomieszczenie to nie może być ogrzewane i zbyt suche, ponieważ przyczyni się to do zmian w strukturze drewna.

Meble z wikliny i rattanu


Pamiętajmy przede wszystkim, że zarówno rattan, jak i wiklina to naturalne materiały, które najbardziej ze wszystkich wrażliwe są na warunki atmosferyczne, w szczególności wilgoć. Najbezpieczniej więc korzystać z nich na zadaszonych tarasach, werandach i altanach, gdzie nie dosięgnie ich nawet niespodziewany deszcz. Meble te wrażliwe są również na działanie promieni słonecznych - długotrwała ekspozycja może przyczynić się do wysuszenia włókien, a w efekcie do osłabienia konstrukcji i jej łamliwości.

W przypadku zabrudzenia mebli należy użyć wody z preparatem przeznaczonym do czyszczenia wikliny i rattanu, choć wystarczy też zwykłe mydło czy płyn do naczyń z wodą. Gęste sploty tych naturalnych materiałów są również idealnym siedliskiem kurzu, dlatego wymagają starannego czyszczenia odkurzaczem lub szczotką ze średniej twardości włosiem. Poza sezonem, nawet bezpiecznie schowane w piwnicy lub garażu, należy dobrze okryć, żeby oszczędzić sobie walki z kurzem wiosną. Nie róbmy jednak tego za pomocą szczelnego brezentu lub folii, ponieważ wytworzymy w ten sposób środowisko idealne do rozwoju bakterii, pleśni i grzybów.

Meble z technorattanu i tworzyw sztucznych


Meble z tworzyw sztucznych, z uwagi na odporność na wilgoć, najłatwiej jest konserwować i przygotować do sezonu. Przeważnie możemy ograniczyć się jedynie do porządnego ich umycia ciepłą wodą z detergentem. Niektóre z mebli można również w przypadku silnych zabrudzeń umyć myjką ciśnieniową - należy jednak sprawdzić taką możliwość u producenta. Poza sezonem warto przynajmniej okryć je plandeką, ponieważ siarczyste mrozy mogą sprawić, że staną się kruche i łamliwe.

Meble z metali


Meble metalowe od zawsze cieszą się sporym powodzeniem ze względu na duże walory estetyczne i trwałość. Głównym zagrożeniem dla ich urody jest oczywiście rdza, która choć omija aluminium, to jednak już żeliwne konstrukcje należy bacznie obserwować. Wszelkie pojawiające się naloty oczyszczamy więc z użyciem drucianych szczotek i pokrywamy ochronnymi farbami.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2015

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Wszystko świetnie i sprawnie! Polecam, zwłaszcza, za tak niewielkie pieniądze.
2024-04-03
Wszystko bylo OK
pixel