Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak i kiedy nawozić trawnik?

2017-02-03
Jak i kiedy nawozić trawnik?

Jeśli chcemy, aby trawnik przez cały rok był piękny, szybko rósł i nie był atakowany przez choroby, to musimy zadbać o odpowiednie nawożenie. Jednak pamiętajmy o tym, że nawożenie trawnika przyniesie odpowiednie rezultaty tylko wtedy, gdy wykonamy tę czynność umiejętnie i będziemy stosować się do kilku ważnych zasad.

Jak nawozić trawnik?


Prawidłowe nawożenie trawnika wymaga od nas przestrzegania kilku ważnych zasad. Przed zastosowaniem nawozu trawnik powinien być skoszony, a wszystkie pozostałości ściętej trawy powinny być wygrabione. Przy często użytkowanych trawnikach warto wykonać 2 -3 razy w roku aerację, która dotleni glebę i ułatwi korzeniom pobiera nie nawozu. (O tym jak wykonywać zabieg aeracji przeczytasz tu: Aerator i wertykulator - kiedy stosować i jak?)

Nawóz w zależności od jego formy możemy dawkować w postaci płynnej w czasie podlewania trawnika lub w formie granulatu. Nawóz granulowany warto rozsypać przy pomocy siewnika. To ułatwi nam pracę i pomoże uniknąć przenawożenia. Po zakończeniu rozsiewania nawozu podlewamy trawnik.

Ważne zasady przy stosowaniu nawozu


  • Nawóz granulowany rozsiewamy, kiedy blaszki liściowe są suche, a gleba jeszcze lekko wilgotna
  • Przy równomiernym rozsiewaniu nawozu pomoże nam siewnik
  • Najlepiej nawozić trawnik przed deszczem
  • Nie stosujemy nawozów sypkich, kiedy trawnik jest mokry
  • Nie nawozimy trawników w czasie suszy
  • Nie nawozimy trawników w czasie słonecznej pogody
  • Młody trawnik nie wymaga nawożenia przez pierwsze 3 miesiące

Kiedy nawozić trawnik?


Odpowiednia pora nawożenia to istotna kwestia. Użycie nawozu nieodpowiedniego do aktualnej pory roku może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Trawnik nawozimy wiosną, na początku i pod koniec lata. Niezwykle ważne jest to, aby nawóz był dostosowany do aktualnej pory roku.

Nawożenie wiosenne

Nawożenie wiosenne wykonujemy na końcu marca lub na początku kwietnia. Nawozu używamy zaraz po pierwszym koszeniu trawy. Pamiętajmy o tym, aby koszenie i nawożenie wykonać w pochmurny dzień. Wtedy blaszki liściowe nie są zbyt mocno rozgrzane przez promienie słońca. Nawóz wiosenny równomiernie rozsypujemy na trawniku. Stosujemy go po to, aby dostarczyć trawnikowi duże ilości azotu, potasu, fosforu oraz wapnia i magnezu. Podczas nawożenia należy trzymać się wszelkich zaleceń producenta dotyczących stosowania nawozu. Zanim pierwszy raz zastosujemy nawożenie, pamiętajmy w pierwszej kolejności o skoszeniu trawy i wykonaniu aeracji trawnika.

Nawożenie letnie

W okresie letnim nawozimy trawnik rano lub wieczorem. Najlepiej będzie, jeśli wykonamy tę czynność w pochmurny dzień. W tym czasie stosujemy nawozy uniwersalne z dodatkiem azotu. W lecie pamiętajmy o tym, że podczas suszy nie wolno nawozić trawników.

Nawozy jesienne

Różnią się od nawozów wiosennych i letnich głównie tym, że nie zawierają azotu, który pobudza trawę do wzrostu. W zamian za to mają zwiększoną ilość potasu i fosforu. Dzięki temu wzrasta odporność trawnika na niskie temperatury oraz choroby. Związki mineralne zawarte w nawozie jesiennym są odpowiedzialne za wzmocnienie i rozrost korzeni. Tym samym wzmacniają trawnik przed zimą. Tego typu nawozy stosujemy od drugiej połowy sierpnia do trzeciego tygodnia września.

Objawy przenawożenia


Przenawożenie wywołuje „wypalenie” miejsc w trawniku. Co więcej, zbyt duża dawka nawozu wywołuje intensywny wzrost, co ciągnie za sobą potrzebę częstego koszenia. Taka trawa staje się mniej odporna na choroby. Z czasem marnieje, traci kolor i zaczyna się przerzedzać.

Objawy nierównomiernego dawkowania nawozu

W takim przypadku trawnik ma nierównomierny wzrost. W miejscach, gdzie jest zbyt dużo nawozu trawa traci kolor. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie intensywne podlewanie trawnika. Tym sposobem wypłuczemy z gleby zbyt duże ilości nawozu.

Objawy niedoboru nawozu

Niedobór nawozu powoduje powstawanie żółtych plam na trawniku, a także zahamowanie wzrostu.

Nawozy mineralne i organiczne do trawników


Nawozy mineralne

Nawozy mineralne spotykamy najczęściej w postaci granulatu i proszku, mniej popularne są nawozy w formie płynu. W przypadku nawożenia trawnika najwygodniejsze będzie użycie granulatu, który rozprowadzimy równomiernie przy pomocy siewnika. Natomiast użycie nawozów w formie płynów najszybciej przyniesie widoczne efekty, ponieważ mają one działanie dolistne. Nawozy mineralne dzielimy na krótko i długo działające.
Nawozy mineralne możemy stosować wiosną, latem i jesienią. Skład nawozów jest uwarunkowany od pory roku, w której będziemy je stosować.

Nawozy organiczne

Nawożenie trawnika jedynie nawozami mineralnymi może być niewystarczające. W glebie może brakować substancji pochodzenia organicznego. Dlatego warto co jakiś czas stosować nawozy organiczne w postaci np. obornika, kompostu, czy torfu. Warto pamiętać o tym, że tego typu nawozy muszą być dobrze rozdrobnione, a także równomiernie rozłożone. Zaleca się stosowanie nawozów organicznych co trzy lata. Równomiernie rozsypujemy je na trawniku z samego rana lub późnym wieczorem, kiedy jest jeszcze pochmurno. Tę czynność najlepiej wykonać wczesną wiosną lub późną jesienią.
Nawozy organiczne warto stosować, ponieważ poprawiają ogólne właściwości gleby i chronią trawnik przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Sprzyjają odkładaniu się próchnicy w glebie, a także pobudzają do pracy mikroorganizmów żyjących w glebie. Dzięki temu możemy wzbogacić gleby piaszczyste, mało urodzajne i lekkie. Przy stosowaniu nawozów organicznych nie ma ryzyka przenawożenia.

Nawozy do zadań specjalnych

W Przydomu.pl możemy znaleźć nawozy mineralne, które nie tylko wspierają rozrost trawnika, ale także zmniejszają rozwój mchu i przyspieszają wzrost trawy.(sn)
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

Nawóz do trawników z mikroelementami 1 kg

Nawóz do trawników z mikroelementami 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
Nawóz Osmocote do trawnika 5 kg Substral Promocja

Nawóz Osmocote do trawnika 5 kg Substral

159,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 199,99 zł/1szt.-20% Cena regularna: 199,99 zł brutto/1szt.-20%(32,00 zł / kg brutto)
Nawóz Yara Complex Mila 5 kg

Nawóz Yara Complex Mila 5 kg

57,99 zł brutto/1szt.(11,60 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Bardzo dobry kontakt ze sklepem, produkty zgodne z opisem, wszystko ok. Polecam.
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
pixel