Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak pielęgnować iglaki wiosną?

2017-05-06
Jak pielęgnować iglaki wiosną?Chcesz, aby iglaki po zimie jak najszybciej odzyskały soczystą zieleń? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, jak pielęgnować iglaki wiosną. Dzięki temu pobudzisz je do prawidłowego wzrostu i zapobiegniesz występowaniu różnych chorób.

Przycinanie iglaków wiosną


Wiosna to najlepszy czas na przycinanie iglaków. Najlepiej wykonać tę czynność w kwietniu lub w maju. Tutaj oprócz cięć formujących, ważne jest usunięcie gałęzi, które są chore lub przemarzły podczas mrozów. Pierwsze cięcie iglaków wykonujemy nawet w pierwszym roku sadzenia. W przypadku zasadzenia żywopłotu, przycinamy iglaki tak, aby gałązki tworzyły równą ścianę. Kolejne cięcie wykonujemy późnym latem, wtedy ścinamy około 20% przyrostów rocznych.

Uwaga!
W przypadku starych żywopłotów iglastych przycinamy je tylko późnym latem, nie wykonujemy tej czynności wiosną.
  • Iglaki płożące – przycinamy żywotne pędy, dzięki czemu roślina zacznie się zagęszczać i nie będzie zbyt mocno rozrastać się na boki.
  • Drzewa iglaste – drzewa iglaste typu świerki, jodły nie potrzebują przycinania. Wycinamy tylko chore gałęzie lub usuwamy wierzchołki tak, aby został się tylko jeden. Wtedy należy przyciąć całą choinkę, tak aby zawężała się ku górze. Wtedy wyzyska odpowiedni pokrój.
Warto wspomnieć, że wiosną przycinamy tylko wolno rosnące odmiany sosny. Przycinając młode przyrosty zagęszczamy sosnę. W przypadku pozostałych odmian ten zabieg wykonujemy dopiero w lipcu, kiedy z pąków będą wychodzić pędy i będą pojawiać się pierwsze, młode igły.

Podlewanie iglaków wiosną


Pamiętajmy o podlewaniu iglaków wiosną szczególnie wtedy, gdy jest ona sucha. Jeśli nie wykonamy tej czynności, a jesienią i zimą nie było zbyt dużo opadów, to w takiej sytuacji narazimy swoje drzewka na przesuszenie.

Sadzenie iglaków wiosną


Iglaki sadzimy dopiero od połowy kwietnia do połowy maja. Należy wykonać tę czynność przed pojawieniem się pierwszych, zielonych pąków. Zanim posadzimy iglaki, musimy pamiętać o ich podlaniu. Dołek pod iglaki powinien być dwa razy większy niż ich bryła korzeniowa. Na samo dno dołka warto wrzucić trochę kompostu zmieszanego z ziemią lub torfu. Przy sadzeniu kilku drzewek iglastych należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy drzewkami. Prawidłowa odległość zależy od gatunku drzewek, jakie chcemy posadzić obok siebie. Podczas sadzenia drzewka warto je solidnie podlać, gdy przekopiemy bryłę korzeniową do połowy, wtedy wlewamy w dół wiadro wody i czekamy, aż wsiąknie. Następnie do końca przysypujemy dołek, znów podlewamy i ubijamy ziemię. Warto uformować wgłębienie, aby woda dobrze wsiąkła.

Ściółkowanie iglaków


Iglaki do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiedniej ściółki. Dzięki niej gleba tak szybko się nie nagrzewa i zmniejsza parowanie wody. Co więcej, ogranicza rozwój chwastów i przeciwdziała wahaniom temperatury. W ściółkowaniu najlepiej sprawdza się kora, może być świeża lub przekompostowana. Przed jej wyścieleniem, warto zmieszać ją z nawozem zawierającym azot.

Nawożenie iglaków wiosną


Nawożenie iglaków najlepiej rozpocząć jeszcze w marcu, kiedy zaczyna się okres wegetacji. Nawożenie nawozami z dodatkiem azotu kontynuujemy do lipca. Azot zawarty w nawozie pobudza roślinę do intensywnego wzrostu. Tutaj możemy stosować nawozy w formie granulatu lub płynnej.

Raz w roku możemy zastosować nawóz o przedłużonym działaniu. Tego typu preparat w bardzo wolnym tempie uwalnia różne składniki pokarmowe. Jedno nawożenie spokojnie wystarczy na cały sezon.

Uwaga!
Iglaków nie nawozimy nawozami o odczynie zasadowym, ponieważ te drzewka lubią glebę o odczynie kwaśnym. Użycie nieodpowiedniego nawozu może przyczynić się do zobojętnienia gleby. Naturalnym nawozem, który ma odczyn zasadowy i nie wolno go rzucać pod iglaki jest między innymi nawóz króliczy. Czasami zdarza się, że kompost również ma pH zasadowe, w tej sytuacji również odradza się jego stosowanie pod iglaki.


zdjęcie:pixabay.com / lightstargod
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

Emulpar 940 EC tuja i iglaki 250 ml

Emulpar 940 EC tuja i iglaki 250 ml

41,99 zł brutto/1szt.(0,17 zł / ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
Wszystko bylo OK
2024-03-05
Super
pixel