Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zwalczać mszyce?

2017-07-10
Jak zwalczać mszyce?Mszyce to szkodniki roślin, które spędzają sen z powiek niejednemu miłośnikowi zieleni. Owady te niezwykle szybko się rozprzestrzeniają, dlatego zwalczanie ich warto rozpocząć jak najszybciej.

Co to za owady?


Szkodniki występują w formie uskrzydlonej i bezskrzydłej, osiągając długość od 2 do 5 mm. Występują w kolorze kremowym, zielonym, żółtym, pomarańczowym, a także czarnym. Jeśli zauważymy, że liście roślin doniczkowych czy ogrodowych są poskręcane, zahamowane we wzroście, a także oblepione klejącą spadzią, to znak, że zaatakowały je mszyce. Ich żerowanie może prowadzić również do pojawienia się czarnych grzybów sadzakowych. Aby skutecznie wytępić szkodniki, należy działać szybko - mszyce w jednym sezonie wydają kilka pokoleń, które systematycznie zajmują całą roślinę i przenoszą się na sąsiednie.

Mszyce jednodomowe i dwudomowe


Nazwa mszyc z reguły zależy od ich żywiciela lub żywicieli. Jednodomowe mszyce (np. mszyca jabłonowa) żerują w ciągu całego cyklu rozwojowego na jednej roślinie. Zdarza się jednak, i to nierzadko, że mszyce jednodomowe występują na roślinach spokrewnionych z tą pierwotną. Z kolei mszyce dwudomowe (np. mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana), do pełnego rozwoju potrzebują dwóch żywicieli - pierwotnego i wtórnego. Zimują oraz składają zapłodnione jaja na żywicielu pierwotnym, aby wiosną przenieść się na żywiciela wtórnego.

Rośliny i owady odstraszające mszyce


Mszyce żerują na różnych roślinach - od drzew, krzewów, pnączy, po rośliny warzywne, sadownicze i doniczkowe. Aby zmniejszyć ryzyko żerowania mszyc na roślinach uprawianych w ogrodzie, warto pomyśleć o posadzeniu roślin, które je odstraszają. Mszyce uciekają od cebuli, czosnku, lawendy i mięty. Rozsądną decyzją jest również sadzenie roślin, na których żerują mszyce dwudomowe z daleka od siebie. Jakie owady zjadają mszyce? Są to larwy bzygów, złotooków, biedronek, pryszczarków, a także dorosłe postacie drapieżnych pluskwiaków – dziubałków, chrząszcze biedronek lub skorki.

Naturalne sposoby zwalczania mszyc


W myśl zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć” warto raz na jakiś czas uważnie obejrzeć rośliny ogrodowe i doniczkowe. Działać powinniśmy od razu, gdy zauważymy pierwsze owady. Oto kilka przykładów naturalnych środków, które odstraszają mszyce:
  • wyciąg i wywar z czosnku - wyciąg przygotowujemy z 200 g startych nasion czosnku, zalewamy je 10 l wody, a następnie pozostawiamy na 24 h; wywar natomiast otrzymamy po przegotowaniu wyciągu przez ok. 20 minut; obie formy stosuje się bez rozcieńczania;
Naturalnym środkiem ochrony roślin przed mszycami jest również mydło potasowe o zapachu czosnku. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mydło potasowe m.in. z linii Florovit PRO NATURA czy Target Natural.
  • wywar z cebuli - 75 g pociętej cebuli zalewamy 10 l wody, a następnie gotujemy przez pół godziny; również stosujemy bez rozcieńczania;
  • wyciąg z mleczu - 400 g liści mniszka lekarskiego zalewamy 10 l wody, pozostawiamy na 3 godziny;
  • wyciąg i gnojówka z pokrzywy - wyciąg: zbieramy 1 kg pokrzywy przed kwitnieniem, następnie zalewamy 10 l wody, po upływie 24 h wyciąg jest gotowy do zastosowania (bez rozcieńczania); gnojówka: 1 kg roślin zalewamy 10 l wody, pozostawiamy na 2-3 tygodnie, codziennie mieszając roztwór. Aby pozbyć się zapachu, możemy dodawać 500 g dolomitu. Gnojówkę rozcieńczamy przed opryskiem w proporcjach 0,5 l roztworu i 10 l wody.
  • wywar z aksamitek – 500 g suszonych roślin zalewamy 3 l wody; oprysk wykonujemy po zauważeniu szkodników;
  • wyciąg z tytoniu – 1 kg tytoniu zaparzamy 10 l wrzącej wody, pozostawiamy na 24 h; opryskiwać po rozcieńczeniu w stosunku 1:2; należy zachowywać 7-dniowy okres karencji w przypadku roślin jadalnych.

Chemiczne środki ochrony roślin


Gdy mszyce nie reagują na wywary i wyciągi z naturalnych składników, należy sięgnąć po środki chemiczne. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek z nich powinniśmy zapoznać się z etykietą na opakowaniu, która wskaże nam jaką dawkę należy zastosować, oraz jakie środki ostrożności trzeba zachować. Rośliny opryskujemy wodnym roztworem jednego z preparatów: Decis 2,5 EC, Calypso 480 SC, Karate Zeon 050 CS, Fastac 100 EC, Pirmor 500 WG, Polysect Hobbby AL, Provado Plus AE, ABC na mszyce, Mospilan 20 SC (niektóre z nich można kupić w naszym sklepie internetowym). Uwaga! Preparaty takie jak Decis, Fastac, Karate Zeon oraz inne z grupy pyretroidów możemy stosować tylko raz w sezonie. Zwalczając mszyce środkami ochrony roślin, powinniśmy pamiętać również o zasadzie naprzemiennych zabiegów.

Opryski środkami ochrony roślin wykonujemy przy bezchmurnej i bezwietrznej pogodzie, przy temperaturze 20o C. Zabiegi najlepiej wykonywać wieczorem, aby uchronić pszczoły przed zgubnym działaniem środków chemicznych. Rośliny doniczkowe uprawiane w domu powinniśmy opryskiwać na balkonie lub w ogrodzie, tak aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z preparatem.


zdjęcia: pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-21
Zamówienie zrealizowane profesjonalnie /szybko ,porządnie zapakowane/gratuluję firmie odpowiedzialnych pracowników. Kurier DPD też zasługuje na pochwałę. Dziękuję i pozdrawiam.
2023-10-30
Super
pixel