Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaką łopatę do śniegu wybrać?

2017-11-30
Jaką łopatę do śniegu wybrać?Chociaż astronomiczna zima rozpoczyna się dopiero 22 grudnia, narzędzia do odśnieżania podwórek i ścieżek przydają się niekiedy już na początku listopada. Usuwanie śniegu to dla wielu przykry obowiązek. Jednak jeśli zaopatrzymy się w ergonomiczne narzędzia, sprzątanie podwórza zimą nie będzie takie męczące. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu łopaty do śniegu?

Typ ręcznego narzędzia do odśnieżania śniegu


Klasyczna łopata do śniegu to już przeszłość. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, stosując nowoczesne rozwiązania po to, aby odśnieżanie przebiegała szybko i wygodnie. Jakie narzędzia do odśnieżania śniegu możemy wyróżnić?
  • łopata do śniegu to klasyczne narzędzie, które składa się z trzonka, uchwytu oraz szerokiej szufli. Szerokość łyżki waha się w przypadku dostępnych na rynku rozwiązań od 30 cm do około 50 cm. Kupując łopatę do śniegu zastanówmy się jednak nad tym, jaką wielkość szufli wybieramy - zbyt szeroka łopata może nie być wygodna, jeśli chcemy odśnieżać wąskie chodniki i ścieżki.
  • składana łopata do śniegu to rozwiązanie wprost idealne dla mobilnych osób. Trzonek takiej łopaty składa się, dzięki czemu łatwo schowamy narzędzie do bagażnika samochodu lub też przechowamy w małym schowku na działce.
  • ręczny zgarniacz do śniegu to narzędzie do odśnieżania dużych powierzchni. Śnieg w tym przypadku, jak nazwa narzędzia wskazuje, zgarniamy w jedno miejsce. Wszystko za sprawą szerokiej szufli, która pozwala na usunięcie ze ścieżki dużej ilości śniegu na raz. Niekiedy spotkać możemy łopaty do śniegu z kółkami, które ułatwiają zgarnianie ciężkiego śniegu. Trzonki zamontowane do zgarniaczy są również z reguły szerokie, co sprawia, że pracować można wraz z partnerem.

Materiał łopaty do śniegu


Wybierając łopatę do odśnieżania stajemy przed dylematem: tworzywo czy metal? Z tych materiałów z reguły wykonana jest szufla łopaty czy zgarniacza do śniegu. Wiele osób zdecyduje się na metalowe szufle do śniegu, kierując się podczas zakupu ich trwałością. Szufle wykonane z tworzywa są jednak od nich o wiele lżejsze. Praca z łopatą do śniegu z plastiku jest więc wygodniejsza. Również miłośnicy ekologii znajdą coś dla siebie. Firma Prosperplast produkuje specjalną linię plastikowych łopat do śniegu ECO, które wyprodukowane są z surowców wtórnych. Warto wspomnieć, że w wielu łopatach zostało zastosowane wzmocnienie krawędzi szufli w postaci aluminiowej końcówki. Tego typu rozwiązanie ułatwia usuwanie ubitych grud śniegu ze ścieżek, zapobiega również zniszczeniu łopaty.

Wygodny trzonek łopaty do śniegu


Tradycyjny, prosty trzonek to już przeszłość. Coraz częściej spotkać możemy lekko wygięte trzonki do łopaty, które odciążają kręgosłup podczas pracy. Przykładem takich narzędzi do odśnieżania jest np. seria łopat do śniegu linii ERGO marki Prosperplast. Trzonki łopat do śniegu wykonane są z reguły z drewna bądź aluminium. Te ostatnie charakteryzują się niewielką wagą, jednak szybko stają się zimne podczas pracy na mroźnym powietrzu. Ten problem jednak również znalazł rozwiązanie. Aluminiowe trzonki oplecione są często w strategicznych miejscach specjalnymi powłokami z miękkiego tworzywa sztucznego, które chroni dłoń przed kontaktem z zimną powierzchnią trzonka.

Uchwyt łopaty do śniegu


Z reguły producenci stosują uchwyty w kształcie litery “T” lub “D”. Ten drugi typ rączki zapewnia pewniejszy chwyt. Zmniejsza się ryzyko wyślizgnięcia łopaty z rąk, co jest ważne, gdy zimą nasze dłonie ochraniają grube rękawice. Wygoda użytkowaniaPrzed zakupem łopaty do śniegu lub zgarniacza, zadajmy sobie pytanie: kto będzie odśnieżał? Jeśli drobna osoba, wybierz łopatę lekką, o mniejszej szufli. Im większa łopata, tym większy ciężar oraz większa ilość śniegu do zgarniania. Drugie ważne pytanie: czy teren, który będziemy odśnieżać jest duży czy mały? Kręte ścieżki czy zakamarki w ogrodzie łatwiej odśnieżymy przy pomocy wąskiej łopaty do śniegu czy też skuwacza do lodu. Duże podjazdy i chodniki możemy sprzątać przy pomocy szerokich zgarniaczy do śnieg z kółkami.

Łopata do śniegu Ci nie wystarcza? Przeczytaj nasz poradnik na temat wyboru odśnieżarki do śniegu: Myślisz, jak wybrać odśnieżarkę? Pomożemy


zdjęcie: pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
.
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
pixel