Jaki parasol ogrodowy kupić na ciepłe dni?
Słoneczne, wakacyjne dni to idealny moment na spędzanie czasu w ogrodzie. Jednak nadmiar słońca może nam poważnie zaszkodzić, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Potrzebujemy przyjemnego, chłodnego cienia na tarasie, balkonie, czy w rekreacyjnej części ogrodu. Jest niezbędny w miejscu, gdzie lubimy robić grilla. Ulgę przyniesie nam więc zakup parasola ogrodowego. Jeśli nie wiesz, który z nich wybrać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Przed czym chroni nas parasol ogrodowy?
Oczywiste jest to, że parasol ogrodowy chroni nas od zbyt intensywnych promieni słońca oraz promieniowania UV. Warto pamiętać o tym, że przebywanie na słońcu w ruchu jest dla nas dobre, ponieważ wtedy organizm wytwarza niezbędną dla zdrowia witaminę D.
Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu, bez żadnego okrycia głowy, może skończyć się udarem słonecznym. Objawia się on bólem głowy, zawrotami, dreszczami, przyspieszonym tętnem, gorączką, ogólnym osłabieniem, zwiotczeniem mięśni, nudnościami, zaburzeniami widzenia, dezorientacją, mroczkami przed oczami, szumem w uszach, a nawet utratą przytomności. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, przejdźmy w chłodne i zacienione miejsce, pijmy dużo wody, zjedzmy coś słonego, w celu uzupełnienia elektrolitów i weźmy letni prysznic, powoli ochładzając ciało. Dobrze jest zrobić sobie zimny kompres. W przypadku, kiedy poczujemy się gorzej wezwijmy lekarza.
Oprócz tego parasol ogrodowy chroni nas przed delikatną mżawką. Co ważne, parasol ogrodowy nie chroni nas przed wiatrem. W czasie wietrznej pogody warto złożyć parasol, aby uniknąć jego połamania.
Parasol ogrodowy aluminiowy czy drewniany?
Z pewnością, często zadajemy sobie to pytanie. Przecież od materiału, z którego został wykonany parasol, zależy jego wytrzymałość i sposób, w jaki trzeba o niego dbać. Parasol drewniany wygląda stylowo i jest bardzo ekologiczny, ale wymaga od nas większej troski. Musimy chronić go przed kornikami i wilgocią. Parasol drewniany wymaga lakierowania i konserwacji. Podczas zimy musimy przechować go w suchym pomieszczeniu.
Parasole metalowe są przeważnie bardzo dobrze zabezpieczone przed rdzą, nie wymagają tyle pracy, co parasole drewniane. Jednak tego typu parasole również powinniśmy chronić przed zbyt dużą wilgocią. Dodatkowo przy zakupie sprawdźmy, czy materiał, z którego został wykonany jest solidny i odporny na ewentualne wygięcia podczas wiatru.
Czyszczenie parasoli ogrodowych
Wszystkie czasze parasoli należy czyścić z zanieczyszczeń i kurzu. Do tego przyda nam się woda z proszkiem do prania i szmateczka. Chyba że w instrukcji mamy zapisane inne zalecenia. Niektóre rodzaje czaszy można normalnie prać w pralce. Jednak najpierw sprawdźmy, czy takie zalecenie znajduje się w specyfikacji parasola ogrodowego.
Rodzaje parasoli ogrodowych
Parasol ze środkową nogą – Tutaj nie mamy możliwości wykorzystania całego cienia. Przeszkadza nam w tym środkowa noga. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stołu, w którym mamy specjalny otwór na umieszczenie takiego parasola.
Parasol z nogą boczną – Dzięki specyficznej budowie możliwe jest wykorzystanie całego cienia. Oprócz tego często mają możliwość obrotu o 360 stopni.
Parasol o konstrukcji łamanej – są bardzo wygodne i ładnie się prezentują. Materiał osłonowy w tego typu parasolu możemy nachylać zgodnie z padającymi na nas promieniami słońca.
Podstawa parasola ogrodowego
Najważniejsze jest to, aby była ona ciężka i stabilna. Dzięki temu mamy pewność, że parasol się nie przewróci. Podstawę możemy kupić razem z parasolem lub wykonać ją samodzielnie. Najlepsze są podstawy wykonane z betonu, których nie poruszy nawet silny wiatr.
Wielkość
Wybierając parasol ogrodowy, zwróćmy uwagę na jego wielkość. Powinien być dostosowany do wielkości ogrodu. Ważna jest średnica czaszy parasola ogrodowego. W przypadku małych parasoli ogrodowych średnica często nie przekracza 2 metrów. Idealnie spełniają swoją funkcję jako parasol balkonowy.
Natomiast parasole o średnicy od 2 do 3,5 m świetnie sprawdzają się w ogrodzie. Średnica parasola przekraczająca 3 metrów sprawdzi się jako osłona nad stół, przy którym zajadamy się potrawami z grilla.
Kolor
Kolor parasola to nie taka błaha sprawa. Tę kwestię również warto przemyśleć. Żółty parasol świetnie wygląda w ogrodzie, ożywia go i nadaje mu dodatkowego blasku. To takie małe słoneczko w ogrodzie. Jednak kolor ten może być zdradziecki. Żółty parasol będzie przyciągał do siebie różne owady. Owady uważają kolor żółty za stadium kwitnienia, czyli czas, kiedy roślina jest dla nich najbardziej atrakcyjna.
Natomiast ciemny kolor parasola będzie przyciągał komary. Co więcej, ciemne odcienie pochłaniają promienie słoneczne, a to powoduje szybkie nagrzewanie się parasola. Ich dużą zaletą jest to, że nie widać na nim zabrudzeń i kurzu. Pięknie prezentują się w każdym ogrodzie.
Tkaniny jasne bardzo elegancko prezentują się w nowoczesnych ogrodach. Co ważne, odbijają promienie słońca, dzięki czemu pod takim parasolem jest chłodno i przyjemnie. Minusem tych parasoli jest to, że szybko się brudzą i często trzeba je często czyścić.
Dodatkowe wyposażenie
Moskitiera – Wiecie, że komary rozmnażają się w wodzie? Dlatego taka moskitiera jest przydatna szczególnie w takim ogrodzie, w którym mamy oczka wodne lub małe stawiki. Dzięki takiej moskitierze i olejku wanilinowego, pod takim parasolem będziecie mieli spokój od kąsających komarów.
Parasol grzewczy – Czasami nawet w środku lata zdarzają się chłodne wieczory. Jeśli chcemy dłużej posiedzieć wieczorem przy grillu, możemy zainwestować w ogrzewacz tarasowy, który podniesie temperaturę na tarasie, czy w ogrodzie o kilka stopni w promieniu nawet 9 metrów. Dzięki temu w tym obrębie możemy zapewnić sobie odczuwalną temperaturę na poziomie nawet 18 lub 20 stopni Celsjusza. Parasol grzewczy jest zasilany gazem propan-butan. Butla zmieści się w podstawie ogrzewacza.
zdjęcie: stux / pixabay.com
(sn)