Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie nawozy stosować jesienią?

2017-08-24
Jakie nawozy stosować jesienią?Pierwsza połowa sierpnia za pasem – pora na zaplanowanie jesiennego programu nawożenia ogrodu.

Dlaczego jesienne nawożenie roślin jest tak ważne?


Dzięki stosowaniu jesiennych nawozów, roślinom łatwiej jest przystosować się do nadchodzącej zimy. Do osiągnięcia tego celu potrzebują one dużo fosforu i potasu. Te pierwiastki są niezwykle ważne również wczesną wiosną. Jesienią nie powinno się stosować nawozów z azotem, ponieważ pierwiastek ten pobudza roślinę do wzrostu, przez co nie zdąży ona przygotować się do zimy i jest narażona na przemarznięcie.

Nawozy zawierające fosfor i potas stosujemy od końca sierpnia do października, kiedy to rośliny zaczynają przygotowywać się do jesiennego odpoczynku. Mineralne nawozy granulowane należy rozsypać wokół korzeni roślin, przegrabić z ziemią i obficie podlać. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą jesiennych nawozów w sklepie internetowym z Golubia-Dobrzynia - Przydomu.pl.

Najważniejsze składniki w nawozach jesiennych


Potas (K) - niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin wiosną. Nieobór tego pierwiastka w sezonie letnim objawia się zahamowanym wzrostem, pędy są wiotkie, a na liściach pojawiają się przebarwienia. Ciężkie gleby zasilamy w całości nawozami potasowymi w okresie jesiennym, natomiast w przypadku lekkich gleb, jesienią stosujemy połowę dawki, a wiosną powtarzamy nawożenie.

Fosfor (P) - o jego niedoborze najczęściej świadczy czerwone lub fioletowe przebarwienie liści. W celu wzbogacenia gleby o ten stosujemy zazwyczaj superfosforaty lub nawozy wieloskładnikowe zawierajace fosfor. Przy stosowaniu nawozów fosforowych musimy pamiętać, aby nie mieszać ich z nawozami zawierającymi wapń, ponieważ takie połączenie uniemożliwi roślinom wchłanianie fosforu.

Wapń (Ca) - znajdziemy go głównie w nawozach jesiennych, ponieważ to najlepszy okres na odkwaszanie gleby. Wapń wpływa nie tylko na pH gleby i jej fizykochemiczne właściwości. Poprawia także przyswajalność innych składników mineralnych przez rośliny, wzmacniając tworzenie się i rozwój korzeni.

Magnez (Mg) i Siarka (S) - nasze gleby są ubogie w te makroelementy, a są one niezwykle ważne. Magnez jest głównym składnikiem chlorofilu, natomiast siarka wpływa na wielkość i jakość uzyskanego plonu. Niedobór magnezu powoduje między innymi słaby wzrost systemu korzeniowego i przebarwienia na liściach, a na niedobór siarki wskazują przebarwienia pojawiające się na najmłodszych liściach oraz zahamowany wzrost roślin. Tych składników nie powinno zabraknąć wczesną wiosną, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich podczas jesiennego nawożenia.

Czy jesienią można stosować kompost i obornik?


Oczywiście! Dzięki tym rozwiązaniom, wzbogacimy glebę nie tylko w związki organiczne, ale również w próchnicę, która wpływa pozytywnie na całą strukturę gleby, poprawia warunki bytowania mikroorganizmów glebowych oraz pomaga utrzymać wodę.

Kompost oraz obornik najlepiej zastosować w październiku lub listopadzie. Pamiętajmy, że obornik aplikujemy do gleby nie częściej niż raz na trzy lata. Nie należy rozrzucać go wokół rośliny, ponieważ może on "spalić" korzenie roślin. Aby zatrzymać cenny azot, warto przekopać obornik z glebą.

Jeśli chodzi o kompost, to przed zastosowaniem warto go zwapnować. Surowy kompost może mieć odczyn kwaśny, czego nie toleruje większość roślin. Kompost wystarczy rozsypać pomiędzy kwiatowymi rabatami i wymieszać z glebą.

Wapnowanie gleby


Jesienią warto również zastosować wapnowanie gleby, dzięki czemu nie będzie ona kwaśna. W tym celu stosujemy wapno magnezowe lub dolomit. Wapnowanie gleby jesienią wykonujemy od końca października do połowy listopada.

Uwaga!

Przed zastosowaniem nawozów warto wykonać analizę gleby. Wtedy będziemy mieli pewność, jakich składników w niej brakuje i jakie nawozy należy zastosować. Co ważne, zanim zastosujemy jakikolwiek nawóz, najpierw zapoznajmy się ze wskazówkami producenta i ściśle trzymajmy się zaleceń zawartych w instrukcji.


(sn)
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017

Polecane

Nawóz jesienny do ozdobnych 1 kg

Nawóz jesienny do ozdobnych 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
Nawóz jesienny do trawników 1 kg

Nawóz jesienny do trawników 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
Nawóz jesienny do iglaków 4 kg

Nawóz jesienny do iglaków 4 kg

49,99 zł brutto/1szt.(12,50 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Ekstra
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel