Jesienne porządki w ogrodzie
Wbrew pozorom, nadchodząca jesień dla ogrodników nie wiąże się jedynie ze zagrabianiem liści i nadchodzącymi opadami śniegu, które pokryją całą zieleń. Każdy ogrodnik, który chce cieszyć się pięknem swego ogrodu w następną wiosnę i lato, powinien wykonać szereg prac porządkowych oraz zadbać o dobrą kondycję drzew oraz krzewów.
Cięcie drzew i krzewów
Aby drzewa i krzewy prawidłowo rosły i owocowały, potrzebują systematycznego przycinania. Jeśli zaniedbamy nasze rośliny, zaczną żyć swoim dzikim życiem. Drzewa, które nie były przycinane od lat, wypuszczają wiele nowych gałęzi, co w znaczny sposób osłabia wydajność rośliny, przez co owoce rosną mniejsze i są gorszej jakości. Drzewom oraz krzewom należy formować koronę. Dzięki takiemu zabiegowi krzewy ozdobne będą rozrastały się wszerz a nie wzdłuż, poprzez to w słoneczne dni zyskamy więcej zacienionego terenu. W przypadku wszystkich drzewek owocowych ważne jest również ich zagęszczenie u dołu korony. Zbieranie owoców z drzewa o ośmiu metrach wysokości jest praktycznie niemożliwe, a jabłka, śliwki i gruszki podniesione z ziemi często okazują się robaczywe.
O rodzajach cięcia drzew i krzewów mozęcie przeczytać rónież tutaj: "Utrzymaj ogród w harmonii przez cały rok"
Narzędzia potrzebne do przycinki
Każdy właściciel ogrodu powinien mieć kilka podstawowych narzędzi, które pomogą utrzymać pełen ład i porządek w ogrodzie. Pasjonat zieleni powinien zadbać o to, aby wszystkie narzędzia ogrodowe były dobrze naostrzone i czyste. Dzięki ostrym przyrządom szybciej i bez żadnych szkód doprowadzimy nasze drzewa i krzewy do odpowiedniego wyglądu. Doświadczeni ogrodnicy polecają stosowanie denaturatu jako środka odkażającego narzędzia ogrodowe. My polecamy specjalne środki odkażające wszystkie piły, sekatory i noże, ponieważ świeżo obcięte części drzew nie powinny mieć styczności z bakteriami i grzybami, które mogą znaleźć się na narzędziach.
Oto narzędzia, których nie powinno zabraknąć w naszym domku ogrodniczym:
- Sekator jest niezastąpiony przy przycinaniu małych, nisko umieszczonych gałązek oraz przy przerzedzaniu krzewów
- Piła teleskopowa lub sekator teleskopowy jest świetnym narzędziem do wycinki gałęzi znajdujących się nawet na trzech metrach wysokości. Takiej piły bez wyciąganej rękojeści, można używać również do przycinania niskich krzaków
- Piła elektryczna lub spalinowa natomiast jest najlepszym rozwiązaniem dla małych, ale mocno zagęszczonych ogrodów. Są bardzo wydajne w pracy, z ich pomocą można szybko wyciąć wiele niepożądanych drzew i grubych gałęzi
Najważniejsze zasady przy wycince
Wszelka ingerencja w strukturę roślin, która nie jest podparta chociaż podstawową wiedzą, może zakończyć się tragicznie dla życia drzewka bądź krzewu.
Dlatego przed przystąpieniem do prac warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad:
- Jedną z nich jest pora podcinania, formowania krzewów i drzew. Takie cięcie należy przeprowadzić, gdy rośliny są jeszcze w fazie pąka, a temperatury w ciągu dnia mamy wyższe niż 0 stopni Celsjusza, należy jednak zwrócić uwagę na to, aby temperatura nocą nie spadała już poniżej 3 stopni Celsjusza.
- Piła, którą każdy ogrodnik powinien mieć w swoim składzie, będzie bardzo pomocna do wycięcia grubych gałęzi, mocno pnących się do góry i tych rosnących do wnętrza korony, od których zawsze zaczyna się przycinanie.
- Następnie należy usunąć wszystkie uschłe gałązki, na których w przyszłym roku na pewno nie urośnie żaden owoc. Należy pamiętać, że wszystkie, nawet drobne gałązki, które rosną pionowo, mogą osłabić wydajność drzewa, dlatego warto je usunąć i nie czekać, aż się wzmocnią w przyszłych latach, kiedy ich wycinanie może stać się niezdrowe dla drzewa
Nawet najbardziej deszczowa jesień nie powinna zniechęcać ogrodnika do prac porządkowych. To od nich w dużej mierze zależą plony, jakie zbierze w przyszłym roku. W dużym ogrodzie pracy przy przecince drzew może być naprawdę sporo, dlatego piły i sekatory zawsze powinny znajdować się pod ręką.
zdjęcie: fotolia.com (sn)