Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jesienne zakładanie kompostownika krok po kroku

2017-10-12
Jesienne zakładanie kompostownika krok po krokuJesień już na dobre zawitała w nasze progi. Liście powoli opadają z drzew, a rośliny przygotowują się do zimowego spoczynku. Podczas jesiennych porządków jest okazja do ułożenia nowych warstw na kompostowniku. Jeśli do tej pory nie przewidzieliśmy w ogrodzie miejsca na ogrodowe odpadki, warto o tym pomyśleć właśnie teraz, kiedy ogród jest pełen składników kompostu. Co możemy wrzucać do kompostownika jesienią i jakie są zasady dobrego kompostowana?
Kompost to nic innego, jak ekologiczny nawóz dla roślin, świetna ściółka, a także bogaty w próchnicę dodatek do podłoża. Kompostowaniem nazywamy proces rozkładu substancji organicznej przez mikroorganizmy. Ponieważ trwa on nawet kilka miesięcy, warto zastosować biologiczne preparaty do kompostowania, które stymulują do rozwoju mikroorganizmy, przyspieszając cały proces.

Brązowe i zielone składniki


Wśród składników dobrego kompostu, możemy wyróżnić dwa rodzaje: zielone (bogate w azot) oraz brązowe (z dużą zawartością węgla). Główną zasadą kompostowania jest zastosowanie odpowiedniej proporcji składników zawierających azot i węgiel.

Do zielonych składników kompostu zaliczyć można skoszoną trawę, której wciąż nadal sporo we wrześniu czy też pozostałości po jesiennym przycinaniu bylin. Jeśli chodzi o brązowe składniki kompostu, najważniejszymi są rozdrobnione gałązki krzewów, kora, a także jesienne liście. Pamiętajmy, żeby unikać kompostowania liści orzechowca i dębu, które mają właściwości zakwaszające oraz bardzo długo się rozkładają. Ze względu na szybki czas rozkładu, na kompostowniku pożądane są liście krzewów owocowych i ozdobnych.

Gdzie ustawić kompostownik?


Kompostownik powinien stać w miejscu cienistym, osłoniętym od wiatru. Dlaczego? Materiał powinien być cały czas wilgotny, a wiatr czy promienie słoneczne mogą go osuszać. Nie stawiamy kompostownika na betonie lub zbitej glebie. Podłoże powinno być przepuszczalne, aby mikroorganizmy i dżdżownice łatwo przedostawały się z gleby do kompostowanego materiału. Podłoże powinno również umożliwiać swobodny odpływ wody. W przeciwnym razie, odpady organiczne będą gniły.

Układamy warstwy


Aby wzbogacić kompost o mikroorganizmy, na dnie kompostownika układamy kilkucentymetrową warstwę torfu albo starego kompostu. Kolejnym krokiem będzie ułożenie gałęzi i łętów ziemniaków, które zapewnią dobry dostęp powietrza do dolnej warstwy. Teraz pora na ułożenie naprzemiennych warstw odpadów z gospodarstwa domowego i resztek roślinnych (około 20-centymetrów) oraz 5-centymetrowej warstwy ziemi. Gdy ułożymy kilka takich warstw, całość okrywamy torfem, korą albo słomą. Późną jesienią warto okryć pryzmę matami słomianymi czy też liśćmi, aby jak najdłużej utrzymać dodatnią temperaturę materiału i podtrzymać proces rozkładu. W sezonie wegetacyjnym powinniśmy natomiast dwa razy przemieszać kompostownik, aby warstwa z dna znalazła się na wierzchu.


Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

Active Komposter - przyspiesza kompostowanie 1 kg

Active Komposter - przyspiesza kompostowanie 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

39,99 zł brutto/1szt.(0,40 zł / g brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Bardzo dobry kontakt ze sklepem, produkty zgodne z opisem, wszystko ok. Polecam.
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
pixel