Kalendarz ogrodnika. Jesienią pamiętaj o...
Czas na przesadzanie lawendy
Wrzesień i październik, gdy lawenda zakończy już swoje kwitnienie, to najlepszy czas na przeniesienie jej w nowe miejsce. Ze względu na sporą wilgotność i nie za wysoką temperaturę, aromatyczna roślina będzie miała dobre warunki na przyjęcie się i wzrost. Aby przesadzanie nie wiązało się dla niej ze zbyt dużym szokiem, najlepiej przenieść lawendę wraz z bryłą ziemi. Do przesadzenia najlepiej wybierać okazy młodsze i zdrowe. To również dobry czas na rozmnażanie lawendy - zdrowe, zdrewniałe już pędy zanurzamy w ukorzeniaczu, wsadzamy do doniczki z lekką ziemią i podlewamy. Doniczkę można przykryć też agrowłókniną lub podziurawioną folią, tak by roślina zachowała wilgoć w ziemi. Inną metodą jest wiosenne przyginanie odkładów, które jesienią delikatnie odcinamy i umieszczamy na nowym miejscu.
Grabimy liście
Choć jest to uporczywe, nieodłącznie kojarzone z jesienią zajęcie, to jednak grabienie liści powinno być prowadzone w każdym ogrodzie. Długo zalegające liście mogą skrywać w sobie pleśń śniegową i prowadzić do zamierania trawnika. Ścieżki i chodniki również powinniśmy z nich uprzątnąć, żeby uniknąć przypadkowego poślizgnięcia. Uprzątnięcie liści nie jest jednak konieczne na rabatach, zwłaszcza tych z roślinami wieloletnimi, ponieważ ich systematyczny rozkład użyźni glebę. Na swój sposób mogą stanowić też ściółkę, okrywę ich korzeni przed mrozami, a przy okazji schronienie dla małych stworzeń. Inaczej ma się kwestia liści porażonych, opadłych z chorych drzew. Te koniecznie powinny zostać zgrabione i spalone – zdrowe wrzucamy do kompostownika. W tych porządkach pomogą nam odpowiednie grabie, dmuchawy do liści oraz łapy do nabierania ich stert.
Magazynujemy owoce
Jesień to czas na zaplanowanie przechowania darów lata. Z ogródków powoli wykopujemy warzywa, z drzew zbieramy ostatnie owoce. Jak najlepiej przechować te najpopularniejsze, czyli jabłka? Zacznijmy od pory zbioru, czyli poranka lub wieczoru, w chłodniejszy dzień. Na ich przechowywanie szukamy miejsca chłodnego, niezbyt suchego, z możliwością wentylacji. Powinno być to jednak pomieszczenie zabezpieczone przed mrozem, dlatego warto zastanowić się, czy ogrodowa altana nadaje się do tego celu. Starajmy się też nie trzymać ich w pobliżu warzyw, a poszczególne warstwy jabłek oddzielić od siebie np. słomą. Najlepiej zniosą zimę w prostych, drewnianych skrzynkach, które zapewnią im dobry przepływ powietrza. Pozwala on na swobodne ulotnienie się gazu (etylenu), który wpływa na szybsze dojrzewanie owoców, a co za tym idzie - ich psucie się.
Astry, barwy jesieni
Nazwa astrów ma swoje korzenie w greckim słowie oznaczającym gwiazdę – zresztą nie bez powodu. Urokliwe, smukłe płatki tych roślin i fantazyjne kształty, jakie tworzą zebrane razem w kwiatach sprawiają, że stanowią ozdobę nie tylko jesiennych ogrodów. Byliny te są łatwe w uprawie, a jesień lub wiosna to dobry moment na rozmnożenie popularnych „marcinków” przez podział karp. Przygotowany pod wsadzenie nowej rośliny dołek najlepiej podlać jeszcze przed jej umieszczeniem. Pamiętajmy o zachowaniu odległości między kolejnymi roślinami, tak by nawet po wiosennym wzroście możliwa była swobodna cyrkulacja powietrza. Zapobiega to występowaniu mączniaka oraz innych, niebezpiecznych dla astrów chorób.