Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Keramzyt i perlit – zastosowanie i ich zalety

2016-11-08
Keramzyt i perlit – zastosowanie i ich zalety

Keramzyt – wszystko co musisz o nim wiedzieć


Keramzyt w doniczkach, ogrodzie, w storczykach. Słyszymy o nim wszędzie, lecz czy wiemy co to właściwie jest, jakie ma zalety i jak należy go stosować? Tutaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania.

Keramzyt - co to jest?

Jest to kruszywo pochodzenia naturalnego. Podłoże to powstaje w wyniku wypalania gliny. Bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do gleby w kwiatach doniczkowych oraz w ogrodzie. Jest to bardzo trwały materiał, który pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości. Warto wspomnieć, że jest on odporny na pleśnie, szkodniki, czy grzyby.

Leca pellets.jpg
By Leca67 - Own work, Public Domain, Link

Zalety keramzytu

Dzięki swojej lekkości, trwałej budowie oraz naturalnemu pochodzeniu może być stosowany w ogrodnictwie. Co ważne jest to materiał bardzo tani. Wykorzystywany jako element izolujący, drenarski oraz spulchniający. Dzięki swojej porowatej budowie idealnie napowietrza glebę oraz umożliwia doprowadzenie odpowiedniej ilości tlenu do korzeni rośliny. Co więcej, warstwa keramzytu na wierzchu doniczki nie tylko zapobiega zbyt szybkiemu odparowywaniu wody, ale pełni również funkcję dekoracyjną.

Keramzyt – warto stosować, ponieważ:

 • zapewnia dopływ tlenu,
 • nie wchodzi w żadne reakcje z rośliną,
 • nie zakwasza gleby,
 • spulchnia glebę,
 • pomaga w zachowaniu stałej temperatury podłoża,
 • utrzymuje odpowiednią wilgotność podłoża,
 • chroni glebę rośliny przed przegrzaniem, wysuszeniem, przemarznięciem,
 • niewiele kosztuje,
 • chroni korzenie przed owadami i gryzoniami.

Keramzyt w roślinach doniczkowych - jak go stosować?

Zanim zastosujemy keramzyt musimy się zdecydować, jaką ma pełnić rolę:

Materiał drenażowy do kwiatów doniczkowych:

Na dnie donicy wysypujemy grubszą warstwę keramzytu. Co ważne, materiał ten się nie rozkłada, nie zakwasza gleby oraz nie wchodzi w reakcję z rośliną. Jest całkowicie bezpieczny i będzie zachowywał swoje właściwości przez wiele lat.

Keramzyt w spulchnianiu gleby

Jeśli mamy zbyt zbitą ziemię możemy ją rozluźnić poprzez wymieszanie gleby z keramzytem. Dzięki temu gleba będzie lepiej napowietrzona, a korzenie będą miały ułatwiony dostęp do tlenu. Co więcej, w ten sposób zadbamy o odpowiednią wilgotność gleby.

Keramzyt jako ściółka

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, keramzyt nie zakwasza gleby, nie wchodzi w reakcje chemiczne z rośliną, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem jako ściółka. Wystarczy wokół rośliny wysypać grubszą warstwę keramzytu. Takie rozwiązanie pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. Nie pozwoli na rozwój chwastów. Owady i szkodniki nie dostaną się do korzeni.

Keramzyt w ogrodzie:

Podbudowa ścieżki

Ten materiał ma również wiele zastosowań w ogrodzie. Na przykład można zastosować go jako podbudowę pod ścieżkę ogrodową, dzięki której w prosty i naturalny sposób odprowadzimy nadmiar wody.

Idealna ściółka pod rośliny

Nie wszystkie rośliny powinny być podsypane korą. Warto pamiętać, że nieprzekompostowana kora zakwasza glebę, a my często popełniamy ten błąd i podsypujemy nią na przykład róże, które w wyniku tego rozwiązania zaczynają marnieć. Pod rośliny, które lubią glebę o odczynie obojętnym, powinniśmy zastosować keramzyt. On świetnie sprawdza się jako ściółka, chroni przed szkodnikami, zbyt szybką utratą wody i uniemożliwia rozwój chwastów. Co więcej ma brązowy kolor, przez co ładnie komponuje się w ogrodzie.

Keramzyt ogrodniczy w niskich cenach znajdziesz w Przydomu >>


Perlit - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Kolejne rozwiązanie stosowane bardzo często nie tylko w zwykłych donicach i kwiatach doniczkowych, ale również w szklarniach. Ma podobne właściwości do keramzytu i jest dosyć tani. Sprawdźmy czym wyróżnia się to rozwiązanie.


Perlit - co to jest?

PerliteUSGOV.jpg
Public Domain, Link


Jest to materiał pochodzenia naturalnego. Otrzymywany z przeróbki glinokrzemianów wulkanicznych. Są one poddawane mieleniu oraz spiekaniu w temperaturze 10000C Takie hartowanie materiału niszczy wszystkie gazy znajdujące się w tym materiale, grzyby, bakterie oraz usuwa z niego wodę. W Wyniku tego zabiegu perlit zyskuje porowatą strukturę. Średnia wielkość jednego ziarna perlitu ma 6 mm. Materiał ten może mieć barwę białą lub szarą. Co ważne ma obojętne pH przez co nie zakwasza gleby.

Zalety perlitu:

 • spulchnia glebę,
 • napowietrza glebę,
 • magazynuje wodę,
 • można go stosować przy bezglebowej uprawie roślin,
 • stanowi dobry materiał do ukorzeniania,
 • stabilny i trwały,
 • nie ulega rozkładowi,
 • sterylny.

Zastosowanie perlitu:


Perlit w doniczkach

Perlit sprawdza się świetnie jako materiał magazynujący wodę, odprowadzający jej nadmiar oraz napowietrzający glebę. Przy zastosowaniu tego materiału pamiętajmy o tym, że maksymalna ilość perlitu w całej doniczce może wynosić 30%.

Perlit i ukorzenianie

Perlit zmieszany z odpowiednią ilością gleby lub torfu bardzo dobrze sprawdza się przy ukorzenianiu. Dzięki takiej mieszance, korzenie mają „luźniejsze podłoże” dzięki czemu mogą spokojnie się rozwijać nie napotykając na twarde przeszkody i ograniczenia.

Sprawdź perlit dostępny w Przydomu.pl >>

zdjęcie: jill111 / pixabay.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016

Polecane

Keramzyt 10-15 mm opakowanie 2 l

Keramzyt 10-15 mm opakowanie 2 l

10,99 zł brutto/1szt.(5,50 zł / l brutto)
Keramzyt 8 l

Keramzyt 8 l

29,99 zł brutto/1szt.(3,75 zł / l brutto)
Perlit 2 l

Perlit 2 l

14,99 zł brutto/1szt.(7,50 zł / l brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
2024-04-03
Wszystko bylo OK
pixel