Kiedy i jak wysiewać nasiona?
Aby prawidłowo zadbać o rabaty w ogrodzie, należy być niemalże dokładnym jak szwajcarski zegarek. Praca przy pierwszych siewkach zaczyna się już w styczniu. Jeżeli chcesz cieszyć oko i podniebienie, poznaj zasady wysiewu nasion.
Utrzymaj prawidłowe dawki wysiewu
Na opakowaniu roślin znajduje się instrukcja wysiewu nasion. Jeżeli czynność ta zostanie wykonana poprawnie, pozwoli to w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał roślin. Rośliny nie będą ze sobą konkurować o wodę, glebę i powietrze, a chwasty zostaną zagłuszone.
Głębokość siewu
Zwróć uwagę na fakt, że nie wszystkie nasiona potrzebują tej samej ilości gleby. Umieszczenie nasion na prawidłowej głębokości i w równej odległości od siebie zapewni szybki i prawidłowy rozwój siewek oraz równomierny wzrost. Niezbędne informacje znajdziesz również na opakowaniu nasion. Jest to dość istotne, ponieważ części nasionom wystarczy 0,5 cm natomiast innym nasionom do prawidłowego wzrostu niezbędne są nawet 4 cm głębokości siewu.
Zapewnij prawidłowy proces kiełkowania
Jakość podłoża siewnego ma duże znaczenie dla rozwoju procesu kiełkowania. Istotne jest, aby nasiona zostały umieszczone w spulchnionej glebie. Kwaśność i zasadowość gleby również znajdziesz na opakowaniu. Specjalnym testerem gleby możemy sprawdzić zasadowość naszego podłoża. Jeżeli okaże się, że grunt jest zbyt zasadowy należy zakupić w sklepie ogrodniczym prawidłową ściółkę, która wspomoże kiełkowanie nasion.
Wspieraj nasiona w rozwoju korzeni
Pamiętaj, że rozluźniona gleba sprzyja rozwojowi korzeni. Aby korzeń prawidłowo się rozwijał, musisz zapewnić nasionom odpowiednią ilość wody oraz mikroelementów. Poza podlewaniem i pielęgnowaniem naszych siewek można zakupić specjalistyczne preparaty wspomagające wzrost trawy oraz innych roślin siewnych.
Więcej wskazówek o wysiweie nasion znajdziesz równeiż tutaj: "7 kroków do własnych kwiatów i warzyw"
Kalendarium wysiewu
Poniżej przedstawiamy, w którym miesiącu powinieneś pomyśleć o wysiewie. W okresie od stycznia do połowy marca wysiewamy nasiona do doniczkopalet. W drugiej połowie marca zasiewamy nasiona kwiatów, nasiona warzyw oraz nasiona ziół bezpośrednio do gruntu.
Styczeń
- Nasiona kwiatów: żeniszek meksykański, lobelia przylądkowa, petunia, begonia
- Nasiona warzyw : rzodkiewka, seler
Luty
- Nasiona warzyw : por, seler, marchew
- Nasiona ziół: bazylia
Marzec
- Nasiona warzyw: por, kapusta, kalafior, kalarepa, koper
- Nasiona ziół: bazylia, majeranek
- W drugiej połowie marca wysiewa się wprost do gruntu nasiona roślin strączkowych, marchwi, rzodkiewki oraz pietruszki
Kwiecień
- Nasiona warzyw: kapusta, którą zbierać będziemy jesienią, siejemy warzywa strączkowe, a także marchew, pietruszkę, buraczki ćwikłowe
- Nasiona ziół: rukola
Maj
- Nasiona warzyw: buraczki ćwikłowe, w drugiej połowie maja ogórki oraz pozostałe nasiona warzyw dyniowatych, kukurydzę, sałatę, rzodkiewkę
- Pod koniec miesiąca przystępujemy do siewu bylin, czyli nasion roślin wieloletnich.
Czerwiec
- Wysiewamy nasiona roślin dwuletnich między innymi takich jak bratki, stokrotki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe
Lipiec
- W lipcu nadal możemy wysiewać nasiona rzodkiewki, rzepy oraz nasiona warzyw liściowatych takich jak sałata, szpinak, szczaw
Sierpień
- Nasiona ziół: do doniczek balkonowych, z których będziemy mogli korzystać, gdy nasze ogrody będę smutne i ponure
Wrzesień
- Nasiona warzywa: pomimo, że w drugiej połowie września rozpoczyna się jesień, to jednak warto nadal siać warzywa, przede wszystkim sałatę, rukolę, roszponkę, szpinak ozimy.
zdjęcie: spiker / pixabay.com (sn)