Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kompostownik – cichy pomocnik ogrodnika

2015-10-02
Kompostownik – cichy pomocnik ogrodnika

Piękny i zadbany ogród to marzenie niejednego ogrodnika, jednak utrzymanie ogrodowej powierzchni w idealnym stanie to proces, który można rozpocząć niezależnie od pory roku. Jak to możliwe? Choć ogród ukaże swoje prawdziwe piękno dopiero wiosną, to w każdym momencie warto zabrać się za tworzenie kompostu, który posłuży nam jako naturalny nawóz.


Jaki kompostownik pasuje do naszego ogródka?


Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje kompostowników:

  • Kompostowniki otwarte – najczęściej wykonane własnoręcznie skrzynie z drewna, które ustawia się bezpośrednio na glebie. Należy jednak pamiętać o otworach w skrzyni, które są konieczne do prawidłowego przebiegu kompostowania. Ładnie obsadzone kwiatami skrzynie mogą być piękną dekoracją ogrodu.
  • Kompostowniki zamknięte – plastikowe pojemniki o różnej wielkości i kształcie, tworzą wspaniałe warunki do przebiegu procesu kompostowania. Takie pojemniki chętnie wykorzystywane są w małych ogródkach, w których każdy centymetr powierzchni jest ważny. Jednak ich największą zaletą jest to, że bez obaw można taki kompostownik przenieść w inne miejsce oraz wykonane są z trwałych materiałów,
  • Kompostowniki rotacyjne – model, który ze względu na możliwość łatwego obracania pojemnikiem zapewnia najlepsze wymieszanie i napowietrzenie powstającego nawozu. Taka beczka rewelacyjnie spełnia swoje zadanie zarówno w dużym, jak i małym ogrodzie.


Co i jak wrzucamy do kompostownika?


Kompostowniki, choć swoim wyglądem mogą przypominać kubły na śmieci, zdecydowanie nimi nie są, dlatego też nie można do nich wrzucić wszystkich naszych śmieci. Przede wszystkim nie powinny tam się znaleźć odpady nieorganiczne. Wszystkie puszki, butelki i plastikowe opakowania muszą trafić do odpowiedniego kosza na śmieci. Natomiast obierki po jabłkach, skoszona trawa, liście, a nawet popiół i niedopalone drewno z kominka mogą trafić do kompostownika i po pewnym czasie posłużą nam w ogrodzie jako wspaniały nawóz pod nowe rośliny.

O składnikach kompostu pisaliśmy również tutaj: "Jak założyć kompostownik?"

Aby taki pojemnik spełniał swoją funkcję i przekształcał wszystkie resztki kuchenne i ogrodnicze w naturalny nawóz, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Żeby stworzyć mu najlepsze środowisko do pracy, powinniśmy wrzucać odpady warstwami, tak aby jedna warstwa nie przekraczała 30 cm. Ważne jest to, aby odpady były różnorodne. Trawę i liście powinniśmy mieszać ze zdrewniałymi materiałami, zapewnia to przede wszystkim dostęp do powietrza, które jest bardzo potrzebne w całym procesie kompostowania.

Pamiętaj o tym, że pojemnika w żadnym wypadku nie można postawić na wybetonowanej powierzchni. W celu równomiernego dojrzewania kompostu należy umiejscowić go w zacienionym miejscu, bezpośrednio na glebie, jednak jeśli oczekujemy szybkich efektów, możemy postawić zbiornik w pełnym słońcu. Najważniejsza rada, w kompostowniku nigdy nie powinny znaleźć się mięsne resztki, które są idealną zachętą dla szczurów i kotów z sąsiedztwa.

Prowadzenie kompostownika jest naprawdę prostą i bardzo pożyteczną czynnością. Prawdziwy ogrodnik z pewnością zrezygnuje z rzędu pięknych kwiatów na rzecz zbiornika z kompostem, ponieważ wie, że życie całego ogródka zaczyna się od dobrego nawozu.


zdjęcie: Sustainable sanitation / CC BY / foter.com (sn)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015

Polecane

Active Komposter - przyspiesza kompostowanie 1 kg

Active Komposter - przyspiesza kompostowanie 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

39,99 zł brutto/1szt.(0,40 zł / g brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Szybka i sprawna dostawa
2024-05-15
Ekstra
pixel