Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kupujemy wąż ogrodowy - jaki wybrać?

2016-07-28
Kupujemy wąż ogrodowy - jaki wybrać?

Podstawą wygodnej i bezproblemowej pracy w ogrodzie jest wyposażenie się we właściwy osprzęt. Jednym z ważniejszych elementów ogrodniczego ekwipunku są węże ogrodowe, które pełnią jednak różnorodne funkcje - usprawniają mycie samochodu, sprzątanie tarasów i podjazdów, nalewanie wody do dziecięcych baseników czy balii z zamiarem wykąpania psa.

Wąż ogrodowy, a może szaluf lub szlauch?


Jeśli zastanawiasz się w tym momencie, co to znaczy szlauch, pewnie wśród swoich krewnych nie masz wielu mieszkańców Śląska. To określenie węża ogrodowego pochodzi z języka niemieckiego (oryginał Schlauch), choć często można usłyszeć na działkach ogrodniczych też o “szlaufie”, co jest pewnym spolszczeniem, używanym w wielu innych regionach Polski.

Istotne parametry


Aby nie narzekać na swój wybór już po zakupie, mocując się z za długim, ciężkim wężem w małym ogrodzie, warto poświęcić chwilę na zbadanie potrzeb, jeśli chodzi o wykorzystanie węża. Jak duży jest nasz ogród? W którym miejscu umieszczone zostało doprowadzenie wody? Na ile lat ma starczyć nowy nabytek? Ile wynosi odległość między ujęciem wody, a najdalszym zakątkiem ogrodu, który będziemy chcieli podlewać? Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli nam na sprecyzowanie wymagań co do węża ogrodowego.

♦ długość węża ogrodowego

Przeważnie do odległości między ujęciem wody, a najdalszym punktem warto dodać 2 metry, biorąc pod uwagę napotykane przeszkody itp. Pamiętajmy jednak, aby nie przedobrzyć, gdyż im dalej od poboru wody, tym ciśnienie wody w wężu słabnie. Przy rozbudowanej działce lub specyficznym jej ułożeniu, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup dwóch węży, które dzięki rozdzielaczowi złożonemu na kran poprowadzą niezależnie od siebie wodę w potrzebne miejsca. Podobnie działają też małe akcesoria jakimi są trójniki - pozwalają na rozdzielenie wody na dwa węże dopiero na pewnym etapie podstawowego węża prowadzącego wodę z ujęcia. Aby utrzymać wtedy ciśnienie wody, zaleca się wówczas rozdzielenie węża o średnicy ¾” na dwa mniejsze, o przekroju ½”.

♦ średnica węża ogrodowego

Kolejnym ważnym wymiarem jest średnica węża. Pamiętajmy, że jest to wartość związana z ciśnieniem wody, jaka prowadzona jest za pomocą węża. Im większy ogród, tym większa powinna być średnica - a więc do znacznych zielonych powierzchni powinniśmy wybrać wąż o średnicy 19 mm (¾”), zaś do mniejszych wystarczy 12,5 mm (½ “). W sklepach dostępne są również i większe średnice węży, jednak są one rzadziej spotykane.

1 cal ile to mm?

Z racji tego, że angielski system miar i wag jest w Polsce używany bardzo rzadko, to z calami także zdarza nam się spotykać okazjonalnie. W domu przeważnie będą to informacje o wielkości ekranu telewizora, w ogrodzie i dla majsterkowiczów zaś najczęściej cale będą miały ogromne znaczenie przy doborze pasujących do siebie elementów o okrągłym przekroju. Warto wiedzieć więc, że 1 cal odpowiada 2,54 cm. Znak cala zapisuje za pomocą symbolu bis (zamknięcie cudzysłowu - ") lub skrótu od angielskiej nazwy inch,czyli in.

♦ materiał i ilość warstw

Ważna jest również ilość warstw oraz materiał ich wykonania. Decydują one o trwałości węża (oczywiście poza sposobem ich użytkowania). Im więcej warstw, tym mocniejszy i bardziej odporny na zniszczenie będzie wąż. W ich liczbę włącza się również oplot. Te najbardziej odporne węże zaopatrzone są w oplot typu spiralnego. Często wskazywanym przez producentów parametrem jest ciśnienie rozrywające wąż - które również może być bardzo różne, od kilku do nawet 30 barów wzwyż. Rodzaj materiałów decyduje też o wadze węża, choć niekoniecznie z większą ilością warstw będą cięższe.

Cellfast i Gardena - zaufani producenci węży ogrodowych


Zakup węża ogrodowego może być sporym wydatkiem, jeśli chcemy postawić na jakość i dobre materiały, ale w związku z dłuższą żywotnością nie są to pieniądze wyrzucone w błoto. Brak przeciekających fragmentów i marnowanej wody, odporność na słońce i skrajne temperatury, komfort związany z pracą bez supłów i skręceń węża są nie do przecenienia. Dlatego zamiast kupować tani wąż lub dwa każdego sezonu, przeliczmy że tyle samo zapłacimy za wąż porządnej marki - rekomendowanych przez nas Cellfast i Gardena.

Cellfast to polska firma, z wieloletnim już doświadczeniem w produkcji wszelkich elementów ogrodowego systemu nawadniania - od przyłączy na kran, przez szybkozłącza i węża ogrodowe aż po pistolety zraszające i różnego typu zraszacze. Marka Cellfast i jej produkty zbierają dobre opinie, dlatego z czystym sercem polecamy je swoim klientom.

Gardena natomiast to znana na całym świecie marka należąca do grupy Husquarna. Jej produkty wykonane są z najwyższej jakości materiałów, a poszczególne elementy doskonale do siebie pasują, zapobiegając nieszczelnościom. Pewność marki co do jakości jej produktów podkreśla fakt, że Gardena udziela nawet 25 lat gwarancji na węże ogrodowe przy właściwym ich użytkowaniu!

Transport nie musi być trudny


Często spotykanym przez ogrodników problemem związanym z użytkowaniem węża jest jego przenoszenie, rozwijanie i docieranie do krańców ogrodu. Węże zwijają się, plączą a nieraz i zaginają, co jest szczególnie męczące wśród węży z linii ekonomicznych. Ciężkie zwoje kauczuku nie tylko męczą operatora, ale jego zagięcia uniemożliwiają sprawny przepływ wody.

Dlatego niezwykle przydatnymi akcesoriami są stojaki, nosidła bębnowe i wózki, ułatwiające transport węża. Dzięki ułatwionemu nawijaniu węża regulujemy jego długość. Poza sezonem również warto pomyśleć o właściwym sposobie przechowywania węża, choćby specjalnym wieszaku na ścianę, który zapewni ergonomiczne ułożenie węża i zabezpieczy go przed zagięciami.

zdjęcie: MikeBirdy / pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel