Mrówki w domu - jak się ich pozbyć?
Mrówki to jedne z wielu owadów, których nie życzylibyśmy sobie w naszych domach i mieszkaniach. Kiedy zaczniemy zauważać pojedyncze sztuki poruszające się np. po kuchennych szafkach, możemy być pewni, że wkrótce pojawi się ich znacznie więcej. Mrówki znane są bowiem ze swojego grupowego działania, a każdy sygnał o znalezionym pokarmie szybko dotrze do gniazda. Istnieje kilka prostych, domowych sposobów na wyproszenie tych małych insektów, a jeśli one zawiodą, to wybór preparatów odstraszających mrówki jest naprawdę szeroki.
Jesli borykasz się z innymi, nieproszonymi gośćmi w swoim domu, przeczytaj też: "10 gatunków gryzoni, które powinieneś znać"
Jak zapobiegać pojawianiu się mrówek?
Zanim powiemy nieco szerzej o tym, jak pozbyć się mrówek z domu, warto podkreślić, że wystarczy trzymać się kilku zasad, aby zminimalizować ryzyko najazdu mrówek na nasz dom. Przede wszystkim pamiętajmy, że to co przyciąga mrówki, to właśnie jedzenie.
- Staraj się zamykać jedzenie w szczelnych pojemnikach, przykrywać je różnego rodzaju nakryciami, a owoce okrywać np. siatkowym kloszem. Na bieżąco usuwaj z mebli i podłogi okruchy jedzenia. Naczynia po posiłkach wstawiaj od razu do zmywarki lub możliwie najszybciej myj ręcznie.
- Regularnie przecieraj wilgotną szmatką ze środkiem czyszczącym blaty kuchenne i stoły - pozbędziesz się w ten sposób nie tylko aromatu przyrządzanego na nich jedzenia, ale również zatrzesz ślady mrówek, który już zwiedzały kuchnię.
- Regularnie, możliwie jak najczęściej wyrzucaj śmieci, a zwłaszcza odpadki organiczne.
Jak pozbyć się mrówek z domu?
Jeśli środki zapobiegawcze zawiodły i codziennie widujesz mrówki wędrujące po kuchni, czas na bardziej zaostrzone działania. Bywa, że mrówki po kilkudniowej, wzmożonej aktywności po prostu znikną, ale i przez ten czas mogą być wystarczająco męczące.
- Zauważone przez siebie nawet pojedyncze mrówki sprzątaj za pomocą odkurzacza lub nawilżonej ściereczki.
- Zacznij obserwować ścieżki, którymi owady się poruszają - w ten sposób zlokalizujesz też źródło, którędy przedostają się do mieszkania. To również dobra okazja do wykrycia i naprawienia szczelin w drzwiach, oknach i wzdłuż podłogi. Warto sprawdzić też szczeliny wokół rur i instalacji.
Istnieją również typowo domowe sposoby na pozbycie się mrówek z domu, polecane sobie nawzajem przez sąsiadów od wielu lat. Pamiętajmy jednak, że każdy z nich nie ma potwierdzonej w 100% skuteczności i może różnie działać także na odmienne gatunki mrówek.
- Jeśli zlokalizujesz mrówcze gniazdo np. pod ścianą swojego budynku, możesz też w prosty sposób osłabić węch mrówek, wysypując na wierzch fusy z mielonej kawy.
- Wokół miejsc, którymi mrówki przedostają się do domu możesz rozsypać lub rozetrzeć jedną z substancji, których insekty nie darzą miłością:
- cytryna, cynamon, czosnek, kreda, lawenda, liście laurowe, liście pomidora, mięta pieprzowa, ocet, papryka chili, pieprz, proszek do pieczenia, zasypki dla niemowląt,
- W opakowaniu po np. płynie od szyb lub w spryskiwaczu wymieszaj 2 szklanki wody z 1 łyżeczką wódki oraz 1 łyżeczką płynu do naczyń. Spryskując tym roztworem mrówki, pozbędziesz się ich od razu.
Gotowe środki na mrówki
Jeżeli chcemy działać szybko i możliwie najskuteczniej, możemy sięgnąć po dostępne sprzedaży gotowe preparaty do zwalczania mrówek. Pamiętajmy o każdorazowym zapoznaniu się z instrukcją i zachowaniu środków bezpieczeństwa!
- proszki i granulaty na mrówki - preparaty z tej grupy zawierają interesujące dla owadów substancje nęcące, powodując że bez obaw pożywiają się na trutce a dodatkowo zanoszą ją do gniazda.
- aerozole, spraye na owady biegające - są wygodne w użyciu szeroko dostępne. Opryskujemy za ich pomocą ścieżki mrówek,którymi się poruszają oraz miejsca ich przedostawania się do domu. Niektóre z płynnych preparatów posiadają strukturę mikrokapsułek, które osiadają na pancerzu owadów. Te przenoszą substancję dalej, aż do gniazda.
- pułapki, płytki na mrówki - stanowią dobre połączenie trutki pokarmowej, zawierającej substancje nęcące lub feromony z zapewniającym bezpieczeństwo opakowaniem. Dzięki temu, nawet gdy posiadamy małe dzieci lub zwierzęta, możemy być spokojni. Zawarte w preparatach substancje nie tylko zabijają mrówki, ale też wpływają na ich płodność, doprowadzając do zamarcia gniazda.