Darmowa dostawa od 199,00 zł

Myślisz, jak wybrać odśnieżarkę? Pomożemy!

2015-10-02
Myślisz, jak wybrać odśnieżarkę? Pomożemy!

Zbliża się zima, a Ty już z niepokojem myślisz o wcześniejszym wstawaniu - bo trzeba odśnieżyć ścieżkę, chodnik, czy drogę do garażu? Opuszczanie ciepłego łóżka na rzecz nawet kilkunastu minut pracy z szuflą do śniegu po prostu nie może brzmieć zachęcająco, zwłaszcza gdy spieszysz się do pracy. Właśnie dlatego od kilku lat odśnieżarki cieszą się rosnącą popularnością, a szeroki wybór i duża rozpiętość cenowa ułatwiają dopasowanie maszyny do własnych potrzeb.

Po przeanalizowaniu wielkości terenu, jaki chcemy odśnieżać oraz materiału z jakiego jest wykonane podłoże (beton, żwir czy np. ubita ziemia) możemy przejść do wyboru konkretnych modeli odśnieżarek. Opisujemy krótko, na jakie parametry warto szczególnie zwrócić uwagę podczas przeglądania internetowych ofert.

1. Rodzaj napędu


Odśnieżarki możemy podzielić przede wszystkim na elektryczne i spalinowe. Odśnieżarki spalinowe ze względu na niezależność od źródła zasilania oraz sporą moc polecane są zwłaszcza właścicielom dużych posesji. Z drugiej strony jednak modele spalinowe są znacznie głośniejsze podczas pracy (co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku zabudowy szeregowej), ważą więcej (a więc nie każdy domownik je obsłuży) i więcej też kosztują.

Odśnieżarki elektryczne natomiast polecane są zwłaszcza właścicielom mniejszych posesji, gdzie możemy operować maszyną, pozostając w zasięgu przewodu zasilającego. Odśnieżarki elektryczne mają przeważnie mniejszą szerokość i wysokość roboczą niż modele spalinowe, jednak są też lżejsze i cichsze.


2. Moc i rodzaj silnika
Wybór rodzaju silnika tyczy się odśnieżarki spalinowej: do dyspozycji mamy modele dwusuwowe i czterosuwowe. Ten drugi typ dysponuje znacznie większa mocą, używamy do niego samej benzyny, bez domieszki oleju. Nie trzeba też chyba dodawać, że im większa moc silnika (czy to elektrycznego czy spalinowego), tym wydajniejsza będzie praca z maszyną.


3. Szerokość robocza
Szerokość robocza odśnieżarki to po prostu szerokość odśnieżanego przez nią pasa terenu podczas jednego przejazdu. Jeśli mamy więc do odśnieżenia większy kawałek przestrzeni, warto rozejrzeć się za maszyną o szerokości nawet 60-70 cm. Miejmy jednak na uwadze wymiary ścieżek, chodników, a także furtek na naszej posesji. Możemy niemile zdziwić się, gdy okaże się, że urządzenie nie jest w stanie przedostać się przez wąskie przejścia w ogrodzie.


4. Wysokość robocza
Jest to podobny parametr do poprzedniego, wskazujący jednak z jak wysokim śniegiem potrafi uporać się maszyna. Zastanówmy się więc, jak dużo śniegu zwykle pada w zamieszkiwanym przez nas regionie kraju? Czy opady te są bardzo obfite (np. wysokości nawet 50 cm) czy raczej standardowe?


5. Jedno czy dwustopniowa?
Odśnieżarki jednostopniowe są zwyczajnie prostsze w konstrukcji, gdyż ich praca polega jedynie na zgarnianiu śniegu i przerzucanie go w inne miejsce za pomocą rury wylotowej. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się na płaskich i równych powierzchniach, jak chodniki, asfalt itp.

Odśnieżarki dwustopniowe to urządzenia bardziej zaawansowane, ponieważ dzięki możliwości rozbijania, rozkruszania śniegu mogą poradzić sobie z wyższą warstwą nawet zbitego śniegu. Jeżeli chcemy odśnieżać powierzchnię wyłożoną żwirem, kamyczkami to właśnie odśnieżarka dwustopniowa to umożliwi, bez szkody dla podłoża i siebie samej.


6. Zasięg wyrzutu śniegu
Dlaczego ten parametr jest tak ważny? Wyobraźmy sobie, że operujemy odśnieżarką o bardzo małym zasięgu wyrzutu, a przed nami odśnieżenie sporego placu przed domem/sklepem/zakładem. W efekcie, śnieg z jednego fragmentu terenu zostanie odrzucony np. na jego środek, zamiast kawałek dalej, gdzie nie przeszkadzałby już w ruchu. Ten sam śnieg musimy więc zgarnąć drugi raz.


7. Biegi i napęd

Napęd jest najczęściej spotykany w przypadku odśnieżarek spalinowych i stanowi bardzo przydatne ułatwienie ich obsługi. Podobnie w przypadku biegów - mogą być to stopniowalne biegi robocze oraz bieg wsteczny, który ułatwi manewrowanie nawet na małych i wąskich przestrzeniach.


8. Oświetlenie


Przeważnie jest to pojedyncza żarówka lub mały zbiór punktów LED, lecz każdy kto korzysta z odśnieżarki przed świtem, doceni ich obecność. Nawet, jeśli posiadamy zewnętrzne oświetlenie budynku, to precyzyjne doświetlenie miejsca pracy zwiększy bezpieczeństwo i komfort tego zajęcia.


9. Rozrusznik i zbiornik paliwa
Ten punkt odnosi się co prawda jedynie do odśnieżarek spalinowych, jednak jest przy ich wyborze niezmiernie ważny. Elektryczny rozrusznik to niezastąpione udogodnienie w przypadku bardzo niskich temperatur, kiedy inne urządzenia z silnikami spalinowymi mogą mieć problem ze startem. Rozmiar zbiornika paliwa z kolei powie nam, jak często będziemy musieli go uzupełniać, co również może rozpraszać i powodować niepotrzebny stres w porannym pośpiechu.

Dokonując wyboru odśnieżarki oraz już w trakcie jej użytkowania powinniśmy mieć jednak przede wszystkim na uwadze fakt, że śnieg o różnych właściwościach będzie też odmiennie współpracował z odśnieżarką. Ten mokry i ciężki utrudni pracę nawet odśnieżarce spalinowej, a jego odrzut będzie mniejszy niż świeżego, puszystego śniegu.

Jednym z najczęściej popełnianych przez właścicieli odśnieżarek błędów jest także użytkowanie ich na niewłaściwej powierzchni. Bez zapoznania się z instrukcja urządzenia i jego specyfikacją nie zaleca się odśnieżania z jej pomocą np. powierzchni żwirowych - może to spowodować nabranie kamyczków przez maszynę i przerzucenie ich w inny obszar ogrodu lub nawet uszkodzenia rynny wylotowej.


zdjęcie: Robert Linder / freeimages.com

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 245 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-09
Szybko, sprawnie, dobrze zapakowane, polecam
2024-07-29
Wszystko ok.
pixel