Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najlepsze pomysły na ścieżki w ogrodzie

2016-08-08
Najlepsze pomysły na ścieżki w ogrodzie

Aleja wśród kwiatów - jak to pięknie brzmi! Ale z czego wykonać ścieżkę, aby móc swobodnie poruszać się po niezwykłym ogrodzie? Zastanówmy się nad tym tematem. Chcemy podsunąć Wam kilka ciekawych pomysłów na wykonanie oryginalnych dróżek w ogrodzie.

Jak to mówią: ile głów, tyle pomysłów. Dlatego mamy dużo różnych inspiracji, dzięki którym ścieżka ogrodowa będzie pięknie prezentować się w każdym ogrodzie. Co więcej, zawsze możesz wykonać ją z pomocą przyjaciół lub rodziny.

Wskazówka
Zanim zabierzesz się za zakładanie ścieżki wyznacz jej trasę przy pomocy drewnianych palików i sznurka. Dzięki temu możesz w pełni skontrolować, czy wykonywana ścieżka jest równa.

Ścieżka ogrodowa żwirowa


ścieżka żwirowaTego typu rozwiązanie pasuje do każdego ogrodu, bez względu na jego wielkość i charakter. Ścieżka wykonana ze żwiru zawsze musi być odpowiednio wzmocniona. W tym celu z pewnością sprawdzi się kratka ogrodowa. Tam gdzie ma przebiegać ścieżka wykopujemy rów o głębokości około 30 cm. Następnie możemy wysypać około 20 centymetrową warstwę tłucznia, który utwardzi nam cały grunt. Później zasypujemy go około 5 centymetrową warstwą piasku, na to kładziemy kratkę ogrodową i zasypujemy żwirem. Jeśli nie chcemy, aby przez kratkę przerastała nam trawa, na warstwie piasku możemy wyłożyć agrowłókninę, która zapobiegnie przerastaniu chwastów.

Ścieżka ogrodowa z drewna


ścieżka drewnianaDzisiaj bardzo popularne są grube plastry pni uzyskane poprzez pocięcie dużych pni drzew lub drewnianych kołków. Najlepiej będzie, jeśli plastry będą miały minimum 40 cm średnicy, a ich grubość powinna osiągać około 20 cm. Takie drewno wymaga zaimpregnowania. Dzięki temu wytrzyma długie lata. Takie plastry możemy nabyć w tartakach. Najlepsza będzie dębina. Pod planowaną ścieżką należy położyć warstwę tłucznia o grubości 20 lub 30 centymetrów i przysypać ją piaskiem. Podczas kładzenia plastrów wbijamy je przy pomocy gumowego młotka. Pamiętajmy, aby nie kłaść plastrów bardzo ciasno jeden przy drugim, ponieważ pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych drewno może się rozszerzać lub kurczyć. Przestrzeń pomiędzy plastrami uzupełniamy np. drobnym żwirem lub piaskiem.

Ścieżka ogrodowa z kamienia


ścieżka z kamieniW pasie, w którym będzie ścieżka wykopujemy ziemię na głębokości 30-50 centymetrów. Następnie usypujemy na to około 20 centymetrową warstwę piasku. Następnie układamy kamienie nierówną stroną do ziemi. Obrzeża możemy wykonać poprzez ułożenie kamieni na warstwie piasku zmieszanego z cementem. Pod wpływem wilgoci cement zwiąże kamienie i piasek. Dzięki temu będziemy mieli stabilne ramy, dla całej ścieżki. Kamienie powinny być ułożone jak najbardziej płaską stroną do góry, a odstępy pomiędzy nimi zachowajmy jak najmniejsze. Po ułożeniu ścieżki, powinniśmy ją wyrównać przy pomocy deski i gumowego młotka. Pamiętajmy o tym, aby po bokach był delikatny spadek, który zapewni odpływ deszczówki. Szczeliny pomiędzy kamieniami możemy uzupełnić piaskiem lub żwirem.

Ścieżka ogrodowa z bruku klinkierowego


klinkierOkazuje się, że ścieżka ogrodowa z bruku klinkierowego jest zdecydowanie bardziej wytrzymała niż ta wykonana z cegły. Klinkier jest bardzo wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, co ważne, przez lata nie zmienia swojego koloru, nie ściera się i nie wchłania brudu. Wygląda bardzo estetycznie. Klinkier na ścieżkę układamy w jodełkę. Jest to tak wytrzymały materiał, że świetnie sprawdza się także jako podjazd przed domem.Ścieżka ogrodowa z podkładów kolejowych


ścieżka z podkładówPodkłady kiedyś pięknie się prezentowały, lecz dzisiaj są zakazane. Wszystko przez to, że są nasączone szkodliwym impregnatem. Podkłady kolejowe są nasączone olejem kreozotowym, który jest uważany za niebezpieczny i rakotwórczy. Dzisiaj handel drewnianymi podkładami kolejowymi nasączonymi tym środkiem jest prawnie zabroniony.

Tego typu podkłady nie mogą być stosowane m.in.:

  • W budynkach
  • Na placach zabaw
  • W ogrodach
  • W parkach
  • Przy produkcji mebli ogrodowych

Mamy jednak na to rozwiązanie. W ogrodzie możemy zastosować płyty, które imitują podkłady kolejowe. Najczęściej są one wykonane z betonu. Są bezpieczne dla środowiska, zdrowia i roślin w ogrodzie. Prezentują się jeszcze lepiej niż oryginalne podkłady kolejowe, w przeciwieństwie do oryginałów nie mają nieprzyjemnego zapachu i przetrwają wiele długich lat.

zdjęcie: Counselling/pixabay.com; Ken Kistler/ publicdomainpictures.net; e-zara/pixabay.com; K Whiteford/publicdomanpictures.net; Wokandapix/pixabay.com; fernandaknapik/pixabay.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Ekstra
2024-04-25
.
pixel