Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu
2017-07-28

Rozwiązaniem jest konewka automatyczna
Jest to niezwykle praktyczne urządzenie. Dzięki specjalnemu komputerowi odpowiedzialnemu za sterowanie tą konewką możemy wybierać spośród 13 programów nawadniania. Podłączenie automatycznej konewki jest szybkie i proste. Dokonując zakupu automatycznej konewki, w zestawie otrzymujemy transformator z włącznikiem czasowym, pompę ze specjalnym filtrem, przewód rozdzielający, rozdzielniki wody, przewód do doprowadzania wody, szpilki mocujące oraz zamknięcia do końcówek rozdzielnika.
Do automatycznej konewki warto dokupić elektroniczny czujnik wody lub czujnik wilgotności gleby. Dzięki temu po odpowiedniej konfiguracji ustawień komputer będzie wiedział, jaka jest wilgotność gleby i czy już należy podlać roślinę, czy jeszcze nie. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć tak zwanego "przelania" roślin. Które jest dla nich bardzo niebezpieczne, ponieważ powoduje gnicie korzeni i wywołuje wiele innych chorób roślin.

Dozownik do podlewania IDOZ Prosperplast
Jest to rozwiązanie nie tylko idealne na wakacje, ale również na co dzień. W szczególności dla roślin, które wymagają stałej wilgoci. Mamy tutaj na myśli kwiaty takie jak anturium, azalia, kalatea, datura, czy skrzydłokwiat. Dozownik to małe, sprytne urządzenie, które dba o odpowiedni poziom wilgotności gleby w donicy podczas naszej nieobecności.

Hydrożel
Hydrożel w donicy magazynuje wodę w czasie podlewania. Wraz z upływem czasu uwalnia ją do gleby. Co ważne, nie jest to jednorazowe rozwiązanie. Granulki hydrożelu potrafią wielokrotnie wiązać wodę i ją oddawać. Warto zmieszać granulki hydrożelu z ziemią w donicy i podlać roślinę.
System nawadniający do donic
Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, sprawdzającym się tylko przy krótkich wyjazdach jest system nawadniający do donic. Dzięki niemu zapewnimy roślinom odpowiedni poziom wilgotności podłoża. System nawadniania jest bardzo prosty. W zestawie otrzymujemy specjalne podwyższone denko, które oddziela dno doniczki od podłoża. W tej przestrzeni jest miejsce na magazynowanie wody. Poziom wody kontrolujemy dzięki zamontowanemu wskaźnikowi. Dzięki małym otworom roślina sama pobiera sobie wodę w zależności od swoich potrzeb. Taki system nawadniania chroni roślinę przed gniciem korzeni oraz przed przesuszeniem rośliny.

Ograniczenie utraty wody
Jeśli jedziemy na krótki urlop, roślinom może pomóc po prostu ograniczenie utraty wody. Należy pamiętać o tym, aby nie pozostawiać kwiatów na parapecie w pełnym słońcu. Wtedy temperatura szybko wzrośnie i cała wilgoć z gleby wyparuje. W tym przypadku warto przestawić rośliny do chłodnego i zacienionego pomieszczenia. Najlepszym pomieszczeniem do pozostawienia kwiatów będzie łazienka lub kuchnia, ponieważ tam są otwory wentylacyjne umożliwiające cyrkulację powietrza.
zdjęcia: materiały Prosperplast / Gardena (sn)
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2017
Polecane

Terracottem 100 g nawóz z hydrożelem poprawiający właściwości gleby
14,99 zł brutto/1szt.(0,15 zł / g brutto)