Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Obornik - najlepszy nawóz nie tylko dla rolnika!

2016-08-31
Obornik - najlepszy nawóz nie tylko dla rolnika!

Obornik, jako jeden z najbardziej naturalnych nawozów, nie tylko świetnie wspomaga roślinność w naszych ogrodach, ale przede wszystkim czyni to w ekologiczny sposób. Choć dostępność obornika była niegdyś ograniczona do obszarów wiejskich, to wprowadzone na rynek granulowane formy tego nawozu umożliwiają łatwe i wygodne użytkowanie nawet na małych, miejskich ogródkach działkowych. W czym tkwi sekret skuteczności obornika?

Co to jest obornik? Rodzaje i skład obornika


Obornik to nawóz naturalny, który jest mieszaniną odchodów i moczu zwierząt oraz ściółki, czyli przeważnie słomy. Dzięki takiemu składowi nie tylko dostarcza roślinom wartościowych substancji, ale też poprawia napowietrzenie gleby poprzez rozluźnienie jej struktury.

Zawartość substancji odżywczych i mikroflory bakteryjnej może się różnić w zależności od rodzaju zwierząt, od których obornik pochodzi, tego jak owe zwierzęta były żywione oraz od stopnia przefermentowania obornika.

Oborniki możemy podzielić na rodzaje według zwierząt, od których pochodzą:

  • obornik koński - często wykorzystywany w inspektach, szklarniach ze względu na szybkie wytwarzanie ciepła, z tego samego powodu poleca się go na gleby zbite, gliniaste i zimne. Wpływa na ich rozluźnienie i ogrzanie.
  • obornik świński - najpopularniejszy, obok bydlęcego, rodzaj obornika. Zawiera duża dawkę potasu. Polecany na gleby piaszczyste, pomaga utrzymać w nich wartościowe substancje.
  • obornik bydlęcy, krowi - bardzo dobrej jakości nawóz, jego skład zależny jest od trybu chowu (krowy mleczne, opasy) i wieku (cielęta dają obornik zasobny w potas). Jest bezpieczniejszy dla roślin ze względu na mniejszą ilość azotu niż w nawozach pochodzenia ptasiego. Odkwasza glebę i zapobiega szybkiemu uciekaniu wody i wartościowych substancji dlatego poleca się go na gleby piaszczyste.
  • obornik kurzy - cechuje go wysoka zawartość azotu, dlatego należy ostrożnie podchodzić do jego dawkowania, aby nie “spalić” roślin. Dlatego też często miesza się go z innymi rodzajami oborników.
  • obornik owczy - gdyby nie powszechnie dostępne granulowane formy tego obornika, byłby on bardzo trudny do zdobycia przez przeciętnego ogrodnika, zawiera sporo substancji odżywczych dlatego polecany jest pod rośliny wymagające solidnych ich dawek.
Jak wspomnieliśmy na wstępie, choć w rolnictwie nadal stosowany jest obornik w tradycyjnej postaci, to ogrodnicy mają do dyspozycji udogodnienia w postaci obornika suszonego i obornika granulowanego.

Zalety stosowania obornika


obornik nadaje się do nawożenia różnych upraw, jest prawdziwie uniwersalny

♦ obornik obok podstawowych składników odżywczych, czyli azotu, fosforu i potasu, dostarcza także cennych mikroelementów, które ciężko w inny sposób wprowadzić do ogrodu: magnez, bor, miedź, siarka, wapń czy żelazo.

♦ powolny rozkład obornika przyczynia się do długotrwałego uwalniania wartościowych substancji, a nie powoduje przy tym zasolenia gleby (co grozi np. w rpzypadku nawozów sztucznych o których pisaliśmy w artykule "Nawozy sztuczne - składniki i ich znaczenie".

♦ granulowane formy obornika nie posiadają charakterystycznego zapachu, dlatego nie będą nam przeszkadzać nawet przy nawożeniu kwietnika przed domem

♦ obornik zawiera dużą ilość materii organicznej, która rozkładając się przyczynia się do powstawania próchnicy, a w efekcie poprawia pulchność podłoża i jego żyzność

♦ obornik wpływa pozytywnie zarówno na gleby ciężkie (rozluźnia ich strukturę), jak i na gleby lekkie (zapobiega szybkiemu wypłukiwaniu wody i składników odżywczych)

♦ mikroorganizmy, bakterie bytujące w oborniku przyczyniają się do odbudowania i wzmocnienia mikroflory w podłożu, ta z kolei przekłada się na lepsze warunki panujące w glebie

Dodatkowo, kupując obornik granulowany mamy pewność, że został on zbadany pod kątem obecności nasion chwastów, a także groźnych drobnoustrojów, nicieni i larw.

Kiedy stosować obornik?


Świeży, lub słabo przekompostowany obornik najlepiej jest stosować jesienią, tak by zdążył się rozłożyć przed wiosną, a jego składniki zmienić w formy lepiej przyswajalne dla roślin. Część roślin jest nawet wyjątkowo wrażliwa na obecność świeżego obornika i można je uprawiać na stanowiskach nim nawożonych dopiero po 2-3 latach. Nie mieszamy obornika z ziemią później niżpo 30 listopada.

W przeciwieństwie do świeżego obornika, obornik w postaci granulek czy suszu można stosować praktycznie przez cały sezon wegetacyjny - przeważnie zalecenia producentów wskazują na okres od marca do listopada. Dzieje się tak dlatego, że obornik w tej postaci jest już bardzo dobrze przekompostowany i można bezpiecznie stosować go bezpośrednio przed siewem roślin lub już po ich posadzeniu. Granulowana forma obornika ma także tę zaletę, że łatwo się go dawkuje, a odpowiednio przechowywany (w ciemnym, suchym miejscu) zachowa swoje właściwości nawet przez 3 lata.

Dawkę obornika granulowanego najlepiej ustalić na podstawie informacji zawartej na opakowaniu - oborniki tego typu są bardziej skoncentrowane niż świeży obornik, dlatego aby nie zaszkodzić swoim roślinom czytajmy uważnie zalecenia producenta. Oborniki granulowane przeważnie po rozmieszczeniu na powierzchni gleby przykrywa się ok. 10 cm warstwą podłoża lub po prostu miesza z jego wierzchnią warstwą - zabieg ten zmniejsza ilość azotu, który po prostu ulatuje w atmosferę. Po takim zabiegu teren najlepiej jest obficie podlać…i czekać na bujną, zdrową i silną roślinność!

zdjęcie: catkin / pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016

Polecane

Obornik granulowany bydlęcy 5 l Target

Obornik granulowany bydlęcy 5 l Target

22,99 zł brutto/1szt.(4,60 zł / l brutto)
Obornik granulowany bydlęcy 10 l Target

Obornik granulowany bydlęcy 10 l Target

40,99 zł brutto/1szt.(4,10 zł / l brutto)
Obornik kurzy 5 l worek Inco

Obornik kurzy 5 l worek Inco

29,99 zł brutto/1szt.(3,00 zł / l brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Wszystko świetnie i sprawnie! Polecam, zwłaszcza, za tak niewielkie pieniądze.
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
pixel