Ogród wertykalny - zrób to sam!

Zalety posiadania ogrodu pionowego w mieszkaniu
Ogrody wertykalne, zwane też ogrodami pionowymi lub zielonymi ścianami, posiadają szereg zalet. Takie nasadzenia to doskonały sposób na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Zielone ściany skutecznie redukują ilość kurzu w powietrzu, przez co są rekomendowane dla alergików. Ogrody pionowe są nie tylko piękną ozdobą salonu, czy kuchni, ale też dzięki sporej ilości roślin, skutecznie regulują poziom wilgoci w powietrzu. Nie można też zapominać o podstawowej zalecie takiej zielonej ściany - rośliny działają odprężająco i zmniejszają stres.
Jak zbudować ogród wertykalny?

Stanowisko
Ogród wertykalny najlepiej założyć na dobrze oświetlonej ścianie. Ważne, by pomieszczenie, w którym chcemy założyć ogród wertykalny nie było położone z północnej strony - wówczas rośliny mogą mieć za mało dostępu do światła słonecznego i może zachodzić konieczność ich doświetlania.
Konstrukcja
Jeśli chcemy założyć ogród wertykalny o dużych rozmiarach, to jego wykonanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie - wówczas w kształcie i rozmiarze ogrodu ogranicza nas jedynie nasza własna fantazja, pomysłowość i finanse, które możemy przeznaczyć na ten cel. Z kolei, jeśli chcemy samodzielnie wykonać konstrukcję "zielonej ściany", to ograniczają nas jeszcze nasze zdolności techniczne.
Ogród wertykalny z paneli
Firmy zajmujące się budową pionowych ogrodów, układają zazwyczaj konstrukcję z gotowych paneli, które są wyposażone w system nawadniania. Możliwy jest również zakup gotowych paneli i samodzielny montaż, jednak trzeba mieć świadomość, że wówczas cena takiego ogrodu wertykalnego będzie wyższa niż w przypadku zielonej ściany wykonanej którąś z poniższych metod.
Ogród wertykalny z palet
Bardzo prosty do wykonania jest pionowy ogród z palety. Będzie on doskonałą ozdobą tarasu czy balkonu i sprawdzi się, jeśli posadzimy w nim kwiaty jednoroczne czy zioła. Do jego wykonania potrzebna jest paleta, folia ogrodowa, ziemia ogrodowa, podstawowe narzędzia (młotek, papier ścierny, zszywacz tapicerski ze zszywkami) i rośliny. Jeśli nie lubimy surowego wyglądu palety, możemy ją pomalować farbą olejną w dowolnym kolorze.products
Ogród wertykalny z tworzywa sztucznego, filcu
Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie roślin w “kieszeniach” z tworzywa sztucznego czy filcu. W sprzedaży są dostępne gotowe moduły na kilka donic, które możemy umieścić na samodzielnie przygotowanej ramie z drewna czy metalowych rurek. Warto też przymocować do ramy płytę z tworzywa PVC i dopiero do takiej konstrukcji przytwierdzić kieszenie z materiału, w których umieścimy doniczki z roślinami. Takie zabezpieczenie jest gwarancją, że wilgoć z roślin nie będzie wnikać w ścianę.
Ogród wertykalny z butelek plastikowych, rynny

Do zrobienia pionowych nasadzeń może nam posłużyć wiele rzeczy, które mamy w domu i które nie są nam już potrzebne. Doskonale w tym celu sprawdzą się plastikowe butelki po napojach, stare rynny, a nawet plastikowe tuby po bombkach. Wystarczy w nich wyciąć otwory, zasypać ziemią ogrodnicza i posadzić lub posiać rośliny. Konstrukcję wystarczy zawiesić na balkonie czy w kuchni. W łatwy i bardzo tani sposób można zrobić własny zielnik, czy mini warzywnik. Jeśli potrafimy ozdabiać przedmioty metodą decoupage, to ozdobiona w ten sposób stara rynna czy plastikowa tuba, zyska bardzo uroczy wygląd.
Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?
Zakładając "zieloną ścianę" warto dokładnie przemyśleć dobór roślin. Należy pamiętać, że

Kwiaty i rośliny zielone
Ogród wertykalny w salonie to doskonałe miejsce do posadzenia gatunków o pokroju płożącym (pasiatka zwisła, bluszcz pospolity, filodendron pnący). Wspaniały efekt dają też posadzone paprocie, guzmanie, zielistki i niedpośpiany.Zioła i warzywa