Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Oleander pospolity - jak hodować?

2015-08-20
Oleander pospolity - jak hodować?

Chyba wszyscy zgodzą się, że oleander pospolity jest jedną z najpiękniejszych roślin dekoracyjnych, zdobiących polskie tarasy i balkony. Chociaż Nerium oleander znakomicie sprawdza się jako roślina doniczkowa w naszym klimacie, jego rodzimym miejscem bytowania jest basen Morza Śródziemnego. Uprawiany już od 2000 lat jako roślina ozdobna, słynie z intensywnego wybarwienia kwiatów, a także walorów zapachowych. Jak dbać o tego rodzaju rośliny, aby efekt zabiegów pielęgnacyjnych napawał dumą?

Odpowiednie stanowisko


Oleander pospolity jest krzewem, który w zależności od sposobu przycinania może osiągnąć spore rozmiary. Małe rośliny o wysokości 50-150 cm mogą zadziwić nas szybkim wzrostem do nawet 3-4 metrów! Dlatego też drzewka wymagają umieszczenia w miejscu, gdzie będą miały spore pole do popisu - wyeksponowane w dużych poczekalniach, holach, restauracjach, czy na przydomowych tarasach na pewno będą cieszyć oko właściciela i gości! Ważne jest, aby ustawić oleandry w miejscu o odpowiednim nasłonecznieniu. W okresie od maja do września powinniśmy wybrać dla tych krzewów stanowisko bardzo słoneczne i ciepłe (15-23ºC). Tylko wtedy nasza roślina zachwyci białymi, różowymi, czerwonymi lub żółtymi kwiatami. Aby oleander pozostał zdrowy i piękny, powinien być zimowany w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura waha się w granicach 5ºC. W marcu-kwietniu stopniowo zwiększa się temperaturę, zmieniając stanowisko i poziom nawodnienia, aby w końcu ustawić roślinę w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Podlewanie


Oleander wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych jeśli chodzi o nawadnianie. W letnie, upalne dni należy podlewać krzewy nawet dwa razy dziennie miękką wodą o temperaturze pokojowej! Roślinie nie zaszkodzi, a wręcz wspomoże jego wzrost woda wlana do podstawki. Aby oleander kwitł jak najbardziej efektownie, dobrze jest podlewać go raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących, który łączy się z wodą. Na rynku dostępne są płynne nawozy wieloskładnikowe do roślin w fazie kwitnienia, ale z powodzeniem zastosować można naturalny biohumus. Przez cały okres wzrostu powinniśmy utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby, pamiętając o tym, aby nie moczyć ani zraszać kwiatów i liści krzewu. W porze zimowej roślina nie wymaga tak częstego podlewania - wystarczy dostarczać jej niewielkiej ilości wody.products

Choroby i szkodniki


Oleandry są czasem nękane przez mszyce, choroby grzybicze i szarą pleśń. Aby skutecznie zwalczyć mszyce, dobrze jest stosować preparaty produkowane właśnie w tym celu. Środek przeciwgrzybiczy powinien być stosowany, jeśli na naszej roślinie pojawi się biały, szary lub lekko brązowy nalot. Zwalczenie szarej pleśni polega natomiast na usuwaniu zarażonych części roślin, a także spryskaniu ich fungicydem.

Przycinanie


Podcinanie rośliny wykonywane wiosną pozwoli zaoszczędzić miejsca w ogrodzie. W tym okresie można również ostrożnie zmniejszyć bryłę korzeniową. Aby wymodelować kształt, jaki chcemy aby roślina przybrała w przyszłości, wystarczy w pierwszych latach wzrostu przycinać wierzchołki gałęzi - w tym miejscu krzew się rozrośnie. Podczas przycinania oleandra możemy pozbyć się nieestetycznych, przekwitłych kwiatostanów lub pędów pozbawionych liści. W przypadku odmian o pełnych kwiatach należy jednak pamiętać, aby nie przycinać przekwitniętych kwiatostanów, gdyż pąki w nich się znajdujące rozwiną się dopiero w przyszłym sezonie!


Rozmnażanie


Roślina spodobała się znajomym lub chcesz posadzić ją w innej donicy? Poniżej przedstawiamy parę wskazówek przydatnych przy rozmnażaniu oleandrów pospolitych. Rozsadzanie najlepiej jest wykonywać we wczesnym okresie wiosennym lub późnym latem przy pomocy sadzonek pędowych. Jeśli rozpoczniemy ten proces w marcu, oleander zakwitnąć może jeszcze w tym samym sezonie! Dokonując tej czynności w sierpniu, cieszyć się będziemy bujnym kwitnieniem w przyszłym roku. Gałązki lekko zdrewniałe (przynajmniej z dwoma węzami) należy podciąć, później oberwać liście i kwiaty z dolnej części węzła. Po godzinnej kąpieli w wodzie, w miejscu gdzie gałązka została ucięta, stosujemy ukorzeniacz. Donica z piaskiem, w której umieszczamy tak przygotowany pęd ustawiona powinna być w otoczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 20ºC. Po kilku tygodniach zawartość donicy może zostać przesadzona do zwykłej ziemi i ozdobnej donicy stosownych rozmiarów.Piękna, acz niebezpieczna roślina przy zachowaniu środków ostrożności będzie wprawiać w zachwyt nie tylko domowników, ale i gości. Aby cieszyć się bujną roślinnością w ogrodzie lub na tarasie, warto jest zadbać o jak najlepsze warunki do rozwoju tych czarujących krzewów!


Uwaga!
Podczas rozsadzania, czy przycinania Nerium oleander należy zachować ostrożność, ze względu na to, że roślina należy do trujących - zawiera toksyczny glikozyd o nazwie oleandryna. Sok podrażniać może nie tylko błony śluzowe, ale powoduje też bardzo ciężkie zatrucia. Warto więc zaopatrzyć się w rękawice ochronne i dokładnie myć ręce po zakończonej pracy pielęgnacyjnej.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015

Polecane

Pałeczki nawozowe do roślin kwitnących 40 szt.

Pałeczki nawozowe do roślin kwitnących 40 szt.

7,99 zł brutto/1szt.(0,20 zł / szt. brutto)
Odżywka do roślin kwitnących Flower Energy 35 ml Target

Odżywka do roślin kwitnących Flower Energy 35 ml Target

3,99 zł brutto/1szt.(0,11 zł / ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
pixel