Oleander pospolity - jak hodować?
Chyba wszyscy zgodzą się, że oleander pospolity jest jedną z najpiękniejszych roślin dekoracyjnych, zdobiących polskie tarasy i balkony. Chociaż Nerium oleander znakomicie sprawdza się jako roślina doniczkowa w naszym klimacie, jego rodzimym miejscem bytowania jest basen Morza Śródziemnego. Uprawiany już od 2000 lat jako roślina ozdobna, słynie z intensywnego wybarwienia kwiatów, a także walorów zapachowych. Jak dbać o tego rodzaju rośliny, aby efekt zabiegów pielęgnacyjnych napawał dumą?
Odpowiednie stanowisko
Oleander pospolity jest krzewem, który w zależności od sposobu przycinania może osiągnąć spore rozmiary. Małe rośliny o wysokości 50-150 cm mogą zadziwić nas szybkim wzrostem do nawet 3-4 metrów! Dlatego też drzewka wymagają umieszczenia w miejscu, gdzie będą miały spore pole do popisu - wyeksponowane w dużych poczekalniach, holach, restauracjach, czy na przydomowych tarasach na pewno będą cieszyć oko właściciela i gości! Ważne jest, aby ustawić oleandry w miejscu o odpowiednim nasłonecznieniu. W okresie od maja do września powinniśmy wybrać dla tych krzewów stanowisko bardzo słoneczne i ciepłe (15-23ºC). Tylko wtedy nasza roślina zachwyci białymi, różowymi, czerwonymi lub żółtymi kwiatami. Aby oleander pozostał zdrowy i piękny, powinien być zimowany w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura waha się w granicach 5ºC. W marcu-kwietniu stopniowo zwiększa się temperaturę, zmieniając stanowisko i poziom nawodnienia, aby w końcu ustawić roślinę w dobrze nasłonecznionym miejscu.
Podlewanie
Choroby i szkodniki
Oleandry są czasem nękane przez mszyce, choroby grzybicze i szarą pleśń. Aby skutecznie zwalczyć mszyce, dobrze jest stosować preparaty produkowane właśnie w tym celu. Środek przeciwgrzybiczy powinien być stosowany, jeśli na naszej roślinie pojawi się biały, szary lub lekko brązowy nalot. Zwalczenie szarej pleśni polega natomiast na usuwaniu zarażonych części roślin, a także spryskaniu ich fungicydem.
Przycinanie
Podcinanie rośliny wykonywane wiosną pozwoli zaoszczędzić miejsca w ogrodzie. W tym okresie można również ostrożnie zmniejszyć bryłę korzeniową. Aby wymodelować kształt, jaki chcemy aby roślina przybrała w przyszłości, wystarczy w pierwszych latach wzrostu przycinać wierzchołki gałęzi - w tym miejscu krzew się rozrośnie. Podczas przycinania oleandra możemy pozbyć się nieestetycznych, przekwitłych kwiatostanów lub pędów pozbawionych liści. W przypadku odmian o pełnych kwiatach należy jednak pamiętać, aby nie przycinać przekwitniętych kwiatostanów, gdyż pąki w nich się znajdujące rozwiną się dopiero w przyszłym sezonie!
Rozmnażanie
Piękna, acz niebezpieczna roślina przy zachowaniu środków ostrożności będzie wprawiać w zachwyt nie tylko domowników, ale i gości. Aby cieszyć się bujną roślinnością w ogrodzie lub na tarasie, warto jest zadbać o jak najlepsze warunki do rozwoju tych czarujących krzewów!
Uwaga!
Podczas rozsadzania, czy przycinania Nerium oleander należy zachować ostrożność, ze względu na to, że roślina należy do trujących - zawiera toksyczny glikozyd o nazwie oleandryna. Sok podrażniać może nie tylko błony śluzowe, ale powoduje też bardzo ciężkie zatrucia. Warto więc zaopatrzyć się w rękawice ochronne i dokładnie myć ręce po zakończonej pracy pielęgnacyjnej.