Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Palisady ogrodowe – rodzaje obrzeży i ich cechy

2016-06-03
Palisady ogrodowe – rodzaje obrzeży i ich cechy

Chcesz podkreślić piękno swojego ogrodu, ale nie do końca wiesz, które rozwiązanie wybrać? Które palisady są lepsze, plastikowe, czy może te wykonane z drewna lub kostki brukowej? Tutaj znajdziesz wszystko co należy wiedzieć o palisadach ogrodowych.


Na początek: po co nam w ogóle palisady?


Palisady ogrodowe niezbędne są przy umocnieniu skarp, podkreśleniu estetyki ogrodu oraz oddzieleniu trawnika od rabat kwiatowych.

Rodzaje palisad:

  • Palisady plastikowe
  • Palisady drewniane
  • Palisady z kostki brukowej
  • Palisady kamienne


Palisady plastikowe


Palisady plastikowe wyglądają niezwykle estetycznie. Ich montaż jest bardzo szybki, ponieważ budowa tego typu palisad jest modułowa. To umożliwia szybsze skończenie prac w ogrodzie.


Zalety i wady palisad z plastiku

Dużą zaletą tego typu palisad jest duże zróżnicowanie wymiarów palisad:

  • Palisady wysokie: ich całkowita wysokość wynosi 20 cm. Po zamontowaniu ich w gruncie powinny wystawać ponad powierzchnię na około 15 centymetrów.
  • Palisady pośrednie: po montażu powinny wystawać ponad grunt na około 6 cm.
  • Palisady trawnikowe: wyposażone w kołnierz, który został zaprojektowany z myślą o łatwym koszeniu trawy. Średnica tych palisad ma przeważnie 6 centymetrów.


Palisady plastikowe są odporne na niskie temperatury oraz wilgoć. Nie niszczą się tak szybko, jak palisady drewniane. Nie wymagają specjalnej konserwacji, dzięki czemu utrzymanie ich estetycznego wyglądu jest dosyć proste. Co ważne, to rozwiązanie jest tanie i wystarcza na wiele długich lat. Dzięki temu, że nie wiele kosztuje i jest banalnie prosta w montażu, możemy często dokonywać różnych zmian w ogrodzie. Ich jedyną wadą jest to, że nie są tak samo stabilne, jak palisady drewniane, czy te wykonane z kostki brukowej.


Kilka przydatnych porad

  • Zanim kupimy palisadę, przemyślmy, w którym miejscu powinna ona się znaleźć
  • Dobierzmy kolor palisad, który będzie pasował do ogólnego wyglądu ogrodu
  • Zanim przystąpimy do montowania palisad, najpierw wyrównajmy teren


Jeśli chcemy, aby palisady były ułożone idealnie w linii prostej, dla ułatwienia pracy wbijmy dwa paliki na początku i końcu. Pomiędzy nimi przeciągnijmy sznurek. Dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać prostą linię brzegową palisady.

products

Palisady drewniane


Tutaj mamy również bardzo duży wybór pod względem długości, rodzaju drewna, wykonania, czy średnicy. Ze względu na to, że to rozwiązanie jest wytworzone z materiału naturalnego, z czasem ulega ono procesom naturalnego rozkładowi. Aby temu zapobiec, powinniśmy stosować regularnie odpowiednie impregnaty, które zabezpieczą drewno przed działaniem deszczu, wiatru, śniegu i promieni UV.


Palisady z kostki brukowej


Jest to również bardzo estetyczne i przede wszystkim bardzo trwałe rozwiązanie, ale równocześnie bardzo drogie. Najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie chcemy ozdobnie wykończyć brzegi chodnika, czy oddzielić teren wokół drzewa, czy rabat kwiatowych od trawnika.


Palisady kamienne


Palisady kamienne mogą mieć wiele różnorodnych zastosowań. Nie tylko oddzielą trawnik od rabat, ale także wzmocnią podwyższone rabaty kwiatowe, zrobią to lepiej niż kostka brukowa. Palisada kamienna jest materiałem w 100% naturalnym, estetycznym, niezwykle wytrzymałym, ale jednocześnie bardzo drogim.

Montaż palisad kamiennych i tych wykonanych z kostki brukowej jest zdecydowanie trudniejszy. Tutaj niezbędne jest przygotowanie fundamentu, na którym będziemy układać palisady. Dzięki temu utrzymają swój stały kształt.

zdjęcie: materiały firmy Prosperplast

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-04-25
.
pixel