Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielęgnacja trawnika późnym latem

2017-08-04
Pielęgnacja trawnika późnym latem Lato sprzyja wypoczynkowi w ogrodzie. Kwitnące rośliny, oraz ciepłe promienie słońca pozwalają przyjemnie się zrelaksować i naładować baterie. Co zrobić, aby nasz trawnik również wyróżniał się wzorową kondycją późnym latem i przetrwał zabawy w ogrodzie? Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować trawnik w drugiej połowie lata.

Koszenie trawy w sierpniu


Jak kosić trawę późnym latem? Przycinamy ją co 5-7 dni pamiętając, że im częściej będziemy to robić, tym bardziej będzie się krzewiła, tworząc gęsty trawnik. Nie należy ścinać więcej niż ⅓ wysokości trawy. Dobrze wiedzieć, że w czasie upałów pozostawiamy nie mniej niż 6 cm wysokości źdźbeł. W przeciwnym wypadku, trawa będzie bardziej podatna na negatywne skutki suszy. Co zrobić, gdy z powodu wyjazdu wakacyjnego nasz trawnik został chwilowo zaniedbany? Wtedy kosimy trawę stopniowo, co kilka dni, dzięki czemu darń będzie utrzymana w dobrej kondycji.

Jak i kiedy podlewać trawnik?


Gdy sierpniowa aura jest wolna od opadów deszczu, pamiętajmy o codziennym nawadnianiu. Kiedy podlewać trawnik? Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Słońce nie operuje wtedy mocno, a parowanie gleby jest wolniejsze niż np. w południe, kiedy 30-40% wody wyparuje zanim dotrze do korzeni trawy. W ten sposób możemy ograniczyć straty wody oraz ochronić domowy budżet przed uszczerbkiem. Unikanie słonecznych pór dnia ma jeszcze drugą przyczynę. Krople wody na liściach działają jak soczewki i mogą powodować poparzenie trawy. Unikajmy również podlewania ogrodu późnym wieczorem. Trawnik nie zdąży bowiem wyschnąć, pozostając mokry całą noc, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Wyjątkiem są bardzo gorące dni - wtedy możemy podlać trawnik rano i wieczorem.Pamiętajmy, że lepszym rozwiązaniem jest podlewanie niezbyt częste, ale intensywne niż częste, ale słabe. Przesuszony trawnik będzie źle znosił gwałtowne zalewanie. Najlepiej podlewać wodę zraszaczami, które pozwalają zastosować delikatny i rozproszony strumień. Dzięki temu woda będzie wsiąkać w glebę stopniowo, docierając aż do korzeni trawy. Przenośne zraszacze powierzchniowe nie tylko sprawią, że podlewanie trawnika będzie precyzyjne, ale i wygodne. Możemy również zautomatyzować podlewanie trawnika, stosując sterowniki nawadniania znanych firm takich jak Cellfast czy Gardena.

Jesienne nawożenie trawników


Musimy pamiętać, że w nawóz wiosenno-letni rozsypujemy najpóźniej w połowie sierpnia. W późniejszym okresie, mniej więcej do połowy października, stosujemy nawozy jesienne do trawy, które zawierają mniejszą dawkę azotu i zwiększoną ilość potasu oraz fosforu. Wszystko po to, aby przygotować trawę do warunków zimowych. Dlaczego w tym okresie nie należy stosować nawozów wiosennych? Duża dawka azotu w nich zawarta powoduje intensywny wzrost trawy, co jest niewskazane przed nastaniem chłodów. Wysokie i świeże źdźbła atakowane są często przed chorobami, są też bardzo wrażliwe na przymrozki. W tym czasie trawa powinna rozwinąć mocny system korzeniowy oraz mocno się ukrzewić, za co odpowiedzialny jest forsfor i potas. Mocna i zwarta darń będzie odporna na pleśń śniegową czy przymrozki. Wybierając nawóz jesienny do trawy warto zwrócić uwagę, czy w jego składzie znajduje się żelazo, które przeciwdziała rozwojowi mchu.

Uwaga! Warto wspomnieć, że jeśli latem występują częste opady deszczu, składniki odżywcze zawarte w nawozach mogą być wymywane. Gdy ulewny deszcz spadnie tuż po rozsypaniu nawozu na suchą glebę, granulki mogą zostać wymyte i zgromadzone w zagłębieniach, dlatego warto po ustaniu deszczu przeprowadzić dodatkowe nawożenie.

Więcej informacji na temat nawożenia trawnika znajdziecie Państwo w poradniku: Jak i kiedy nawozić trawnik?

Aeracja i wertykulacja trawnika w sierpniu


Jeśli na powierzchni trawnika powstają długo utrzymujące się kałuże, a trawa przybiera niejednolitą barwę, to znak, że warto wykonać aerację trawnika. Zabieg ten przywróci glebie zdolność wchłaniania wody, zapobiegnie też rozprzestrzenianiu się mchu na wilgotnych terenach. Aeracja pozwala napowietrzyć glebę, ale również poprawić jej sprężystość oraz zwiększyć odporność na warunki pogodowe.


Oprócz aeracji, warto przeprowadzić w sierpniu wertykulację, zwłaszcza wtedy, gdy nie wykonywaliśmy jej wiosną. Zabieg ten pozwala usunąć z trawnika warstwę mchu i filcu, która utrudnia dostęp trawie do wody i substancji odżywczych. Więcej na temat wykonywania zabiegu aeracji i wertykulacji możecie Państwo przeczytać tu: Aerator i wertykulator - kiedy stosować i jak?


Zobacz aeratory i awertykulatory >>


Dosiew nasion


Kolejnym zabiegiem, który wykonujemy w okresie sierpień - wrzesień jest dosiew nasion trawy. W ten sposób uzupełnimy braki na intensywnie użytkowanym trawniku, zwiększymy jego gęstość i poprawimy kolor. Korzyści z dosiewania nasion jest sporo. Nowe odmiany traw sprawiają, że trawnik staje się nie tylko bardziej różnorodny, ale i gęstszy, bardziej odporny na atak chwastów, szkodników i chorób. Lepiej radzi sobie również w warunkach suszy, a także intensywnego eksploatowania. Jak opiekować się dosianymi nasionami? Zaraz po rozsypaniu nasion, porządnie podlewamy trawnik, stosując umiarkowany strumień. Nawadnianie powtarzamy codziennie, do czasu wykiełkowania, czyli przez ok. 14-21 dni (zraszamy ok. 2-3 cm gleby). Później wystarczy podlewać 2-3 razy w tygodniu (5-10 cm gleby) do czasu, aż trawnik mocno się zakorzeni.


zdjęcia: pixabay.com / materiały Gardena (sn)
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017

Polecane

Nawóz jesienny do trawników 1 kg

Nawóz jesienny do trawników 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA  do dosiewek 250 g SUBSTRAL

TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek 250 g SUBSTRAL

24,99 zł brutto/1szt.(0,10 zł / g brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
.
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
pixel