Plastikowe doniczki - inspiracje naturą
Moda przychodzi i odchodzi, jednak z każdym nowym sezonem dowiadujemy się o coraz szerszym zainteresowaniu powrotem do naturalnych wzorów i kolorów. Dlatego też więcej na rynku przedmiotów codziennego użytku wykonanych z materiałów naturalnych lub do złudzenia do nich podobnych. Drewno, rattan, wiklina czy wodny hiacynt - wszystkie z nich znajdują swoje odwzorowanie w betonowych czy plastikowych imitacjach, między innymi wśród donic i skrzynek balkonowych.
Jeśli więc chcemy swoje otoczenie urządzać w nawiązaniu do kolorów ziemi, dlaczego by używać takich materiałów? Przede wszystkim dlatego, że jak każdy budulec, również i te naturalne posiadają swoje wady. Po drugie, decydujący jest również budżet, jakim dysponujemy, a naturalny np. rattan do najtańszych nie należy.
Zalety plastikowych donic
Donice wykonane z tworzywa sztucznego o fakturze imitującej rattan są przede wszystkim odporne na działanie czynników atmosferycznych. Niestraszne im deszcz czy wiatr, a dobrzy producenci dodatkowo zabezpieczają swoje materiały przed działaniem mrozu. Dzięki temu ich żywotność jest znacznie dłuższa, a mnogość zastosowań - szersza. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by taką donicę wynieść na taras, czy do ogrodu, bez obaw o zniszczenie. Warto też przy temacie mobilności wspomnieć, że i z przenoszeniem donic z materiałów sztucznych jest łatwiej - nie będzie miała z tym problemu nawet drobna kobieta, czego nie można już powiedzieć o doniczkach cementowych, czy drewnianych.
products Podobne właściwości mają donice wykonane z polirattanu czy technorattanu - czyli włókien bardzo wiernie imitujących rattan, jednak bardziej miękkich i elastycznych. To z niego najczęściej tworzone są zestawy wypoczynkowych mebli ogrodowych - ponieważ łączą łatwość użytkowania z wygodą. Donice z technorattanu najczęściej opierają się na metalowym stelażu, na który naciągnięte są włókna.
Konserwacja? A co to?
Sztuczne materiały są również zwykle bardziej odporne na blaknięcie i utratę koloru. Nie wymagają regularnej konserwacji, co w przypadku np. donic drewnianych zapobiega ich butwieniu. Donice, podobnie jak każdy inny element wyposażenia wnętrz, wymaga utrzymania czystości. Tu również łatwiej jest zadbać o powierzchnie donic z polipropylenu, do których wystarczy woda z mydłem i gąbka.
W doniczkach z tworzyw sztucznych częściej spotkać można naprawdę praktyczne rozwiązania, jak na przykład systemy nawadniające, czy zbiorniki odprowadzające nadmiar wody. Co szczególnie ważne w przypadku dużych donic, na dnie niektórych modeli umieszcza się swego rodzaju korki - tak by w razie przelania móc szybko i bez problemu usunąć nadmiar wody. Musimy też pamiętać o konieczności zabezpieczenia naturalnych donic od wewnątrz - np. workami foliowymi. Inaczej woda nie tylko zniszczy materiał od środka, ale też przeniknie poza nią, brudząc pomieszczenie.
zdjęcie: materiały firmy Prosperplast