Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pleśń w doniczce - skąd się bierze?

2016-03-18
Pleśń w doniczce - skąd się bierze?

Pleśń na ziemi w doniczce nie jest ani zbyt atrakcyjna wizualnie ani zdrowa dla rośliny. Zastanawiasz się, co może wywoływać pleść w doniczkach? Podpowiemy Ci, jak nie dopuścić, by się w ogóle pojawiła!


Skąd bierze się pleśń w doniczce?


Pleśń w doniczce nie odbiega wyglądem od tej znanej np. z przeterminowanych produktów spożywczych. Początkowo występuje punktowo, potem rozwija się w większe place, by w końcu opanować całą doniczkę. Grzybnia widoczna dla nas w postaci białego, strzępiastego puchu może sięgać jednak daleko głębiej w ziemię i tam powodować realne szkody roślinie. Jej nagromadzenie na powierzchni uniemożliwia odparowanie koniecznej ilości wilgoci, co z kolei przekłada się na mokrą ziemię, a ta przyczynia się do psucia korzeni. Grzybnia uniemożliwia tez roślinie właściwe pobieranie składników mineralnych, a to prowadzi do obumierania rośliny.


Jak więc uniknąć pleśni w doniczce?


Przede wszystkim przestrzegając podstawowych zasad uprawy kwiatów doniczkowych - zapewniając im właściwe odprowadzenie nadmiaru wody. Kupując piękne osłonki na kwiaty nieraz zapominamy, że najlepiej roślinę umieścić wewnątrz nawet w zwykłej doniczce produkcyjnej, na warstwie keramzytu. Inną popularna metodą jest nawiercenie dziurek w dnie osłonki i umieszczenie jej na podstawce (co jest szczególnie ważne w przypadku kwiatów, które nie tolerują bezpośredniego strumienia wody jak np. fiołek afrykański). Trzecim sposobem jest umieszczenie rośliny bezpośrednio w osłonce, jednak na grubej warstwie kamyczków, potłuczonej porcelany czy keramzytu. W ten sposób, jeśli roślina nie pobierze wody, którą ją podlaliśmy, zostanie ona odprowadzona bez szkody dla optymalnej wilgotności ziemi.


Drugą ważną kwestią jest uświadomienie sobie, że okres jesienno-zimowy, jest dla roślin w naszych domach wyjątkowo trudny. Dostają wtedy mniej światła słonecznego, a wiele gatunków nie wymaga tak dużego nawadniania jak wiosną. Zdarza się więc, że kierując się nawykiem, podlewamy je równie intensywnie, a to przyczynia się do rozwoju pleśni w doniczkach. Kluczem do sukcesu jest więc rzadsze podlewanie naszych roślin, gdy nadchodzi jesień i zima. Jeśli jakaś jej część pozostanie w podstawce, należy ją wylać, tak by roślina nie stała w wodzie.

Trzeci element, choć nie mniej ważny, to często niewłaściwie przygotowania ziemia doniczkowa. Im bardziej zbita i gliniasta, tym łatwiej o rozwój pleśni w doniczce. Dlatego warto przemieszać ją podczas przesadzania roślin z piaskiem lub perlitem, tak by woda w łatwy sposób odprowadzała się do głębszych warstw podłoża, a jej nadmiar ściekał do podstawki.

Warto uświadomić też sobie, że pleśń w doniczkach częściej występuje w szczelnych pomieszczeniach, z nowymi, plastikowymi oknami, bez otworów wentylacyjnych w ścianach. To co zapewnia nam ciepło, sprawia też, że wilgotność wewnątrz wzrasta i sprzyja pleśniom.

Domowe sposoby walki z pleśnią w doniczce:
 • posypywanie wierzchniej warstwy podłoża popiołem drzewnym
 • kilkukrotne podlanie rośliny mieszanką wody z wodą utlenioną, proporcje 1:3
 • regularne wietrzenie pomieszczenia z kwiatami - jeżeli zimą na dole okien skrapla się para wodna - zawsze ją wycieraj
 • przesadzając rośliny myjemy doniczki tak, by nie przenosić patogenów
 • zebranie zakażonej warstwy ziemi, przesypanie na wierzch piasku
 • regularne wzruszanie wierzchniej warstwy ziemi, tak by była pulchna
 • wybieramy ziemię kwiatową sprawdzonych marek, o przeznaczeniu do rośliny którą chcemy przesadzić
 • nie ustawiaj kwiatów zbyt ciasno wokół siebie, jeśli masz możliwość, piętrowy kwietnik będzie dobrym rozwiązaniem


Jak pozbyć się pleśni w doniczkach?


Najprościej - stosując się do wyżej już opisanych wskazówek, jeżeli problem jest uciążliwy, warto po prostu przesadzić rośliny do świeżej i luźnej ziemi. Gdy tylko zauważymy pleśń na powierzchni ziemi, należy ograniczyć podlewanie rośliny. Krótkie przesuszenie powinno przynieść efekt, jeśli jednak taka metoda się nie powiedzie, możemy sięgnąć po wsparcie środków ochrony roślin np. Topsin M 500 SC lub Agricolle. Dla zwolenników metod ekologicznych właściwszy będzie wybór wywaru z czosnku lub pokrzywy.


Pleśń w doniczce a osad wapienny


W zależności od ujęcia wody, z jakiego korzystamy, możemy mieć w domu wodę mniej lub bardziej twardą. Zawsze jednak zaleca się podlewanie roślin za pomocą odstanej wody, którą nalaliśmy np. do konewki dzień wcześniej . Osad pozostający na doniczkach i ziemi po podlewaniu właśnie taką twardą wodą różni się jednak od pleśni. Jest twardy, biały lub żółty, szczególnie widoczny na doniczkach glinianych. Osad wapienny w doniczce jest znacznie mniej groźny dla roślin niż pleśń na ziemi w doniczce, ale przede wszystkim nie wygląda estetycznie.

Domowe sposoby na walkę z osadem wapiennym:
 • podlewanie przegotowaną, odstałą wodą
 • nie podlewamy ani wodą mineralną ani destylowaną
 • podlewanie odstałą wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego (pół łyżeczki na 1 litr wody)
 • wymiana wierzchniej warstwy podłoża w doniczce na świeżą
 • osad usuniemy z doniczek zanurzając je w roztworze wody z octem na cały dzień

zdjęcie: RainerBerns/pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016

Polecane

SUBSTRAL podłoże ROŚLINY ZIELONE 3L

SUBSTRAL podłoże ROŚLINY ZIELONE 3L

12,99 zł brutto/1szt.(4,33 zł / l brutto)
Konewka ogrodnicza 5 l

Konewka ogrodnicza 5 l

34,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-29
Szybko i profesjonalnie.
2024-06-06
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Bardzo dobry kontakt ze sklepem, produkty zgodne z opisem, wszystko ok. Polecam.
pixel