Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Podziemny czy naziemny zbiornik na deszczówkę?

2017-04-12
Podziemny czy naziemny zbiornik na deszczówkę?Zbiornik na deszczówkę w przypadku domku jednorodzinnego z ogrodem to dzisiaj bardzo popularne i ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki niemu zmniejszymy pobieranie wody z wodociągów, co przekłada się na niższe rachunki za wodę. Jednak wielu z nas zastanawia się, który rodzaj zbiornika na wodę jest lepszy, zbiornik podziemny, czy naziemny?

Rodzaje zbiorników na deszczówkę


Zbiornik naziemny

Naziemne zbiorniki na deszczówkę gromadzą wodę, która podczas deszczu spływa z dachu podłączonymi rurami. Tego rodzaju zbiorniki najczęściej montujemy przy ścianie budynku. Pojemność takiego zbiornika na deszczówkę może mieć od 300 do nawet 2000 litrów. Co ważne, tego rodzaju zbiorniki nie są już starodawnymi, prostymi beczkami. Dzisiaj przybierają one formę dużych, ozdobnych dzbanów lub innych nowoczesnych kształtów. Zbiornik naziemny nie szpeci ogrodu, spełnia funkcję ozdobną.

Zbiornik podziemny

W tym przypadku już z nazwy możemy się domyślać, że zbiornik ten jest umieszczony pod ziemią. Tutaj najczęściej spotykamy pojemniki o pojemności 2000 litrów. Są to wielkie beczki wkopywane pod ziemię. Jeśli chcemy mieć większą pojemność, możemy wkopać obok siebie 2 zbiorniki, ponieważ są one zaprojektowane w taki sposób, aby możliwe było ich połączenie. Tutaj woda jest odprowadzana rurami. Co ważne, tego rodzaju zbiorniki są wyposażone w specjalne czujniki oraz filtry. Takie rozwiązanie pozwala oczyszczać wodę z zanieczyszczeń i umożliwia wykorzystanie jej do prania lub spłukiwania toalety.

Co na to prawo budowlane?


W przypadku naziemnych zbiorników na deszczówkę możemy umiejscowić je gdzie tylko chcemy. Jednak przy podziemnych zbiornikach na deszczówkę sprawa wygląda inaczej.

W przypadku instalacji zbiorników na deszczówkę trzeba kierować się przepisami określającymi wymogi instalowania oczyszczalni ścieków. Najważniejsze jest to, aby taki zbiornik był umieszczony w odpowiedniej odległości od innych obiektów.

Co prawda na wkopanie zbiornika podziemnego nie musimy mieć pozwolenia, ale umownie przyjmuje się, że:
  • podziemny zbiornik na deszczówkę powinien być oddalony od budynku, a także od granicy działki,
  • woda nie może być zanieczyszczona węglowodorami ropopochodnymi,
  • nie ma ograniczeń dotyczących pojemności zbiorników na deszczówkę,
  • zabrania się zmiany naturalnego spływu wody i kierowania jej na sąsiednią działkę,
  • w przypadku zalewania działki sąsiada może on zażądać odszkodowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zbiornika na deszczówkę?


Pojemność

Tutaj podstawową kwestią jest to, jak duży jest nasz ogród i jak często na naszym terenie występują opady. Warto sprawdzić mapy określające średnią ilość opadów na metr kwadratowy w ciągu roku i porównać te dane z powierzchnią dachu, z której będzie spływała woda do zbiorników. Dzięki takim wyliczeniom możemy określić wystarczającą pojemność zbiornika. Osobną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest wielkość naszego ogrodu.

Materiał

Bardzo ważne jest również to, z jakiego materiału został wykonany pojemnik na deszczówkę. Najlepszym materiałem na zbiornik jest polietylen. Natomiast zbiorniki metalowe szybko ulegają korozji.

Odpowiednie miejsce

Umiejscowienie zbiornika też jest niezwykle ważne w przypadku zbiorników naziemnych. Warto postawić je w zacienionych miejscach, aby zapobiec rozwojowi glonów.

Przyłącze i podlewanie ogrodu

Ta kwestia również musi być wcześniej przemyślana. Podstawą jest tutaj odpowiednia technika odprowadzania wody do zbiorników. Co do podlewania ogrodu, małe zbiorniki naziemne mają na samym dole kraniki, za pomocą których pobieramy wodę ze zbiornika. Natomiast zbiorniki podziemne wymagają instalacji elektrycznych pomp zanurzeniowych.

Który zbiornik na deszczówkę jest lepszy?


Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie na to pytanie. To, który zbiornik na deszczówkę będzie najlepszy, zależy od wielkości działki, średniej rocznej opadów w danym regionie, czy indywidualnego zapotrzebowania na wodę deszczową. Trzymając się najprostszych założeń, możemy stwierdzić, że naziemne zbiorniki na deszczówkę sprawdzą się na działkach rekreacyjnych i w małych ogrodach, natomiast podziemne zbiorniki są niezwykle przydatne w ogrodzie o dużej powierzchni.

zdjęcie:materiały Prosperplast
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
pixel