Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rośliny doniczkowe na Boże Narodzenie

2017-11-28
Rośliny doniczkowe na Boże NarodzenieJaka roślina kojarzy się wszystkim z Bożym Narodzeniem? Oczywiście, pachnąca lasem choinka! Jednak w czasie świąt nasze domy możemy przyozdobić także roślinami doniczkowymi. Oto najpiękniejsze rośliny doniczkowe kwitnące w grudniu.

Gwiazda betlejemska, poinsecja, wilczomlecz nadobny, Euforbia pulcherrima

Ta roślina doniczkowa to niewątpliwa ozdoba naszych domów i symbol świąt Bożego Narodzenia. Poinsecja zawędrowała do nas z krajów Ameryki Środkowej za sprawą ambasadora Meksyku Joela Poinsettego. Ozdobne podkwiatki, czyli liście w kolorze czerwieni, różu, bieli, pomarańczy oraz żółte kwiatki w centrum tworzą rozety przypominające gwiazdy - stąd popularna nazwa rośliny.

Uprawa gwiazdy betlejemskiej

  • miejsce
Gwiazdę betlejemską postawmy w miejscu słonecznym - najlepiej na parapecie. Jeśli chcemy ustawić ją na stole, zwróćmy uwagę, czy dociera do niej odpowiednia ilość światła. Unikajmy miejsc w pobliżu kaloryfera - wtedy poinsencja może nie zdobić naszych domów zbyt długo. Najlepsza temperatura to 18-22o C.
  • podlewanie
Podłoże poinsencji powinno być cały czas wilgotne - niezbyt suche, niezbyt mokre.
  • nawożenie
Aby zachować intensywne wybarwienie, możemy podlewać naszą gwiazdę betlejemską z dodatkiem specjalnego nawozu zimowego, np. Fructus do roślin domowych jesienno-zimowy lub Biopon nawóz jesienno-zimowy do roślin doniczkowych. W okresie letnim powinniśmy zasilać specjalnym nawozem do roślin kwitnących.

Gwiazda betlejemska - szkodniki

Poinsencja jest bardzo wrażliwa na mączlika szklarniowego. Jeśli podczas zakupu zauważymy, że spodnią stronę liści rośliny pokrywają owady przypominające mole, wstrzymajmy się. Roślinę mogą atakować również mszyce, wełnowce, tarczniki. Wtedy możemy zastosować środek owadobójczy o systemicznym działaniu.

Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

Jej sok ma działanie drażniące. Gdy dostanie się na skórę, może powodować zaczerwienienie. Uważajmy również, aby sok nie dostał się do oka! Po przemyciu dużą ilością wody, udajmy się do lekarza. Liście rośliny mogą powodować zatrucie pokarmowe, które objawia się nudnościami oraz wymiotami. Takie zatrucia są jednak bardzo rzadkie - liście są tak gorzkie, nieatrakcyjne dla ludzi czy zwierząt.

Jak sprawić, aby gwiazda betlejemska znów zakwitła?

To proces skomplikowany, ale możliwy. Poinsencja po paru tygodniach staje się mało atrakcyjną rośliną. Gdy kolorowe przykwiatki zbledną, a liście opadną, to znak, że wegetacja rośliny się zakończyła. W marcu przytnijmy pędy do kilkunastu centymetrów. Niech na pędach pozostaną 3-4 pąki. Roślina powinna w tym czasie stać w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi około 14o C. Pozostawiamy ją na około 2 miesiące, nie podlewając. Po upływie tego czasu przesadzamy gwiazdę betlejemską i stawiamy w ciepłym, jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Teraz zaczynamy obfite nawadnianie, stopniowo włączając również nawożenie.

Przygotowanie do wytworzenia kwiatostanów rozpoczyna się jesienią. Wtedy poinsencja potrzebuje do 10 godzin światła dziennego. Pamiętajmy o tym, aby roślinę tę stawiać w pomieszczeniu, gdzie nie dochodzi do niej światło uliczne. Możemy również na 14 godzin dziennie pozostawiać ją w kartonie, który nie przepuszcza światła. Pamiętajmy jednak o tym, aby roślinę odkrywać! Jeśli cykl zostanie zaburzony, możemy nie doczekać się pięknie wybarwionej rośliny.

Zygokaktus, grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera

Kolejną rośliną, która zdobi nasze domy od listopada do grudnia jest zygokaktus, nazywany również kaktusem bożonarodzeniowym. Kaktus o kremowych, czerwonych lub różowych kwiatach przywędrował do nas z tropikalnych lasów brazylijskich

Uprawa zygokaktusa

  • miejsce
Kaktus bożonarodzeniowy najlepiej czuje się w chłodnych pomieszczeniach. Zimą powinien być uprawiany w miejscu, gdzie temperatura waha się między 10 a 14o C, latem nie powinna przekraczać ona 20o C. Postawmy go na oknie północnym - zygokaktus lubi stanowisko jasne lub półcieniste, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Gdy zbliża się pora kwitnienia, unikajmy przestawiania rośliny z miejsca na miejsce - jest bardzo wrażliwa na takie działanie.
  • podlewanie
Utrzymujemy lekko wilgotne podłoże. Roślina lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego raz na jakiś czas możemy spryskiwać jej pędy miękką wodą.
  • nawożenie
W okresie kwitnienia, nawozimy zygokaktus raz w miesiącu, stosując nawóz do kaktusów. Latem ograniczamy podlewanie i nawożenie.

Co zrobić, aby zygokaktus ponownie zakwitł?

Zapewnijmy mu dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Najpierw od sierpnia do października, później po przekwitnięciu, czyli w okolicach lutego, marca. W stanie spoczynku zygokaktusa rzadziej podlewamy, nie nawozimy.


Zwartnica, hippeastrum

Ta piękna roślina mylona czasem z amarylisem to roślina cebulowa, którą w doniczce kupić możemy w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Z jednej cebuli wyrasta od 2 do 7 liści, a także pusty w środku pęd kwiatostanowy, na którym pojawia się od 2 do 4 kwiatów. Mięsiste liście pojawiają się mniej więcej w tym samym czasie co kwiaty, które po kilku miesiącach zasychają. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele różnych odmian zwartnicy o kwiatach kremowych, białych, karminowych, zielonych, a także dwubarwnych.

Uprawa zwartnicy

  • miejsce
Jeśli jesienią nabyliśmy cebule zwartnicy, wsadzamy je do pojemników, które następnie ustawiamy w ciepłym, ale nie słonecznym miejscu. Przed zagłębieniem w pojemniku, warto zastosować środek przeciwgrzybiczy. Kiedy po około 8 tygodniach wyrosną z cebuli liście i pęd kwiatostanowy, to znak, że doniczkę powinniśmy przenieść do jaśniejszego pomieszczenia. Warto postawić ją na parapecie wystawy wschodniej lub zachodniej.
  • podlewanie
Początkowo cebulę podlewamy umiarkowanie. Gdy pojawią się liście i pęd kwiatostanowy, rozpoczynamy regularne podlewanie, utrzymując umiarkowanie wilgotną ziemię.
  • nawożenie
Przed rozpoczęciem kwitnienia, zasilamy zwartnicę nawozem do roślin o ozdobnych liściach.

Co zrobić, aby zwartnica ponownie zakwitła?

Jeśli hippeastrum nie przejdzie okresu spoczynku, nie zakwitnie ponownie. Co zrobić, aby zapewnić zwartnicy odpowiednie do tego warunki? Po zakończeniu kwitnienia, przycinamy przekwitnięte kwiatostany, ustawiamy w jasnym pomieszczeniu, blisko okna, jednak nie bezpośrednio na słońcu. W ciągu ok. pół roku, roślina wytworzy wiele liści, a cebula się powiększy. W tym okresie tworzą się też zawiązki kwiatostanów, które zakwitną podczas następnego sezonu. Roślinę zasilamy nawozem tylko do końca lipca - w sierpniu powoli wprowadzamy roślinę w stan spoczynku. Stopniowo zaprzestajemy nawożenia i podlewania, aż liście zaschną i obumrą. Gdy podłoże wyschnie całkowicie, wyjmujemy roślinę z doniczki, zaprawiamy w mieszaninie fungicydów, a później suszymy w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej przez ok. 2 tygodnie. Po tym okresie przenosimy cebulę do chłodnego miejsca (13-15o C), gdzie poczeka na ponowne zasadzenie (listopad - grudzień).


źródło: pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017

Polecane

Nawóz do roślin kwitnących Eksplozja Kwiatów 150 g

Nawóz do roślin kwitnących Eksplozja Kwiatów 150 g

8,99 zł brutto/1szt.(0,06 zł / g brutto)
Pałeczki nawozowe do roślin kwitnących 40 szt.

Pałeczki nawozowe do roślin kwitnących 40 szt.

7,99 zł brutto/1szt.(0,20 zł / szt. brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Obsługa super wczoraj otrzymałam produkt mam nadzieję że pomoze
2024-03-08
Wszystko super. Polecam.
pixel