Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Siekiera niejedno ma imię... Rodzaje siekier

2015-12-16
Siekiera niejedno ma imię... Rodzaje siekier

Już w poprzednim artykule Dobra siekiera, czyli jaka? Poradnik zakupowy” wspominaliśmy o tym, że do różnego rodzaju zadań nie wystarczy nam jedna siekiera. Dla własnego bezpieczeństwa i wygody warto zaopatrzyć się przynajmniej w dwie, różne rozmiarowo siekiery, które przeznaczone będą odpowiednio do lżejszych i cięższych zadań.

Warto wspomnieć jednak, że wbrew obiegowej opinii siekiery nie różnią się między sobą jedynie rozmiarem, ale i swoim pochodzeniem, konstrukcją i przeznaczeniem. Przed zakupem ustalmy też priorytety zadań wykonywanych przy użyciu siekiery - dzięki temu będziemy wiedzieć, na którą z nich możemy przeznaczyć więcej gotówki.


Wyróżnia się kilka typów siekier:


siekiera uniwersalna - wszechstronna siekiera do różnych zastosowań około domowych, rozmiarowo i wagowo znajdująca się pomiędzy siekierą ciesielską a rozłupującą.

siekiera turystyczna - czy też inaczej campingowa, niewielkie rozmiary i waga pozwalają na umieszczanie jej w ekwipunku podczas wycieczek turystycznych. Z tego samego powodu przeznaczona jest do rozłupywania drobnych kawałków drewna i mniejszych prac na łonie natury. Idealna do przygotowania szczapek na ognisko.

siekiera ciesielska - jej nazwa wskazuje na pierwotne zastosowanie. Siekiery ciesielskie wykorzystuje się w stolarstwie, podczas prac budowlanych i przy mniejszych pracach około domowych. Mają pomagać w precyzyjnych pracach, dlatego ich wyważenie oraz jakość ostrza muszą być na wysokim poziomie. Jedną z odmian siekier ciesielskich jest tzw. siekiera tarnowska.

toporek - również lekki i poręczny, idealny do pracy jedną ręką. Często kształt trzonka toporka ogrodowego jest łukowaty powyżej uchwytu, natomiast toporki strażackie nie mają tego typu profilowania.

karczownik, maczeta - narzędzie przypominające dużych rozmiarów nóż, zakończony zazwyczaj lekkim haczykiem. Niezastąpiony podczas przerzedzania krzaków i krzewów, zwłaszcza dziko rosnących na nowo nabytej posesji, ale nie tylko. Wbrew pozorom, karczowniki przydatne są nie tylko w filmach osadzonych w tropikalnych realiach, ale warto go mieć w narzędziowni każdego ogrodnika.

siekiera rozłupująca - charakteryzuje się większym ciężarem i klinowatą, masywną konstrukcją głowicy, której przeznaczeniem jest właśnie rozłupywanie klocków drewna. Ze względu na konieczne przełożenie siły, siekiery rozłupujące mają bardzo długi trzonek, który koniecznie powinniśmy dopasować do długości własnego ramienia.

siekieromłot, merlin lub młotosiekiera - najszybciej skojarzy nam się ze strażackim osprzętem. Są to siekiery osadzone na długim, prostym trzonku. Ich głowica zakończona jest obuchem ukształtowanym w taki sposób, by pełnić również funkcje młota.

siekiera dwustronna - rzadko spotykana, choć doceniana tam, gdzie ostrze narażone jest na szybkie stępienie. Zamiast obucha, po obu stronach głowicy znajdują się ostrza. Kiedy dojdzie do stępienia jednego, wystarczy więc po prostu obrócić siekierę i kontynuować pracę. Siekiery dwustronne stosowane są więc głównie w leśnictwie, choć ich popularność jest większa w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, stąd nazwa alternatywna - siekiera kanadyjska.

W przypadku każdego rodzaju siekiery nie zapominajmy przede wszystkim o dobrych jakościowo materiałach i odpowiedniej konserwacji. Warto poczytać na temat prawidłowego ostrzenia siekier lub znaleźć w swojej okolicy specjalistę niż zrobić to nieumiejętnie.


zdjęcie: Unsplash / pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
pixel