Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sposoby na automatyczne nawadnianie ogrodu

2016-07-05
Sposoby na automatyczne nawadnianie ogrodu

System automatycznego podlewania ogrodu to idealny sposób na prawidłowo podlany ogród bez niemal żadnego wysiłku. Tutaj dowiesz się, co jest niezbędne podczas zakładania automatycznego systemu nawadniania.


Nawadnianie zraszaczami


Bardzo wygodny sposób na podlewanie trawników i boisk. Najlepiej sprawdzają się przy podlewaniu dużej powierzchni ogrodu. Teren, na którym mamy zamieszczone zraszacze wymaga częstego koszenia i pielęgnacji. Najbardziej estetycznie wyglądają zraszacze wynurzane, które chowają się w murawie, kiedy skończą swoją pracę. Natomiast gdy je włączamy, wynurzają się na powierzchnię. Tego rodzaju zraszacze nie przeszkadzają podczas pielęgnacji ogrodu oraz nie psują estetyki trawnika.

Zraszacze statyczne

Charakteryzują się małym zasięgiem. Sprawdzają się w średnich i mniejszych ogrodach. Największą zaletą zraszaczy statycznych jest bezawaryjność oraz duża siła wyrzutu wody.


Zraszacze obrotowe

Znane również jako zraszacze rotacyjne, czy turbinowe. Najlepiej sprawdzają się przy nawadnianiu dużych trawników oraz boisk. Do wykonania obrotu wykorzystują siłę odrzutu wpływającej do niego wody. Zraszacze obrotowe z dużą siłą wyrzutu są najczęściej stosowane na dużych uprawach.


Zraszacze wynurzane

Pod wpływem ciśnienia wody wynurzają się na powierzchnię. Są zainstalowane na równi z trawnikiem, cała instalacja jest umieszczona płytko pod powierzchnią ziemi. Kiedy wyłączamy zraszacze, te chowają się w głąb ziemi. Na rynku mamy dostępne zraszacze o zasięgu od 3 do 10 metrów. W celu prawidłowego podlania trawnika, zraszacze powinny być tak umiejscowione, aby ich zasięg pokrywał się w około 30 procentach.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie zraszaczy?


W przypadku nawadniania automatycznego niezbędny będzie zraszacz stacjonarny. Tutaj ceny zaczynają się od mniej-więcej 100 złotych. Zanim zakupimy zraszacz, zwróćmy uwagę na zasięg zraszania, zmianę sposobu zraszania oraz możliwość regulacji kierunku. Możemy wybierać spośród zraszaczy plastikowych i bardziej wytrzymałych metalowych.

Nawadnianie mikrozraszaczami

Mikrozraszacze są ukryte pośród innych roślin na rabatach kwiatowych. Skonstruowane z myślą o podlewaniu krzewów, kwiatów i krzaczków. Nie nadają się do polewania trawnika, ponieważ są umieszczone na powierzchni i nietrudno je uszkodzić.

Nawadnianie kropelkowe

W nawadnianiu kropelkowym korzystamy z naziemnej lub podziemnej linii kroplującej. Za jej pomocą krople wody powoli przedostają się do gleby. To rozwiązanie pozwala na efektywne i oszczędne podlewanie ogrodu. Nawadnianie kropelkowe pozwala podlać dużo różnych roślin. Jest wręcz idealnie do nawadniania delikatnej roślinności. Możemy zamontować je w szklarniach, na rabatach kwiatowych, grządkach, wzdłuż żywopłotów oraz na balkonie lub tarasie.


Sterowniki do nawadniania

Automatyczny system nawadniania nie mógłby istnieć bez sterowników nawadniania. Tego typu urządzenie steruje wszystkimi zraszaczami umieszczonymi w naszym ogrodzie. W zależności od modelu może być stosowane w przypadku zraszaczy wynurzanych, mikrozraszaczy i nawadniania kropelkowego. W pełni automatycznych sterownikach, na panelu możemy zaprogramować czas nawadniania, częstotliwość w ciągu dnia, co ile dni ma włączyć się nawadnianie. Sterowniki nawadniania to niezwykłe ułatwienie podczas podlewania ogrodu. Warto w nie zainwestować.


Jaki system nawadniania zastosować w ogrodzie?


Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie kilku rozwiązań. Na przykład zraszacze wynurzane montujemy w trawniku, a nawadnianie kropelkowe wzdłuż kwiatowych rabat. Dzięki tym sposobom możemy zoptymalizować podlewanie ogrodu. Jeśli do takiego podlewania chcemy podłączyć wodę ze studni lub większego zbiornika na deszczówkę, w tym przypadku musimy zainwestować w wydajną pompę. Dodatkowo zamontujmy specjalne filtry, które zabezpieczą system przed przedostaniem się nieczystości i zapchaniem całego systemu.

Nawadnianie ogrodu - kluczowe porady

  • Najlepiej podlewać ogród wczesnym rankiem
  • Nie stosujemy automatycznego nawadniania podczas wietrznej pogody
  • Staramy się nie podlewać roślin wieczorem, wtedy grzyby szybko się rozmnażają
  • Co tydzień sprawdzamy ręcznie, czy system nawadniania działa tak jak należy
  • Przed pierwszymi przymrozkami zamykamy zawór odcinający i spuszczamy wodę z całego systemu

zdjęcie: alex grichenko / publicdomainpictures.net

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
2024-04-03
Wszystko bylo OK
pixel