Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sposoby na zwalczanie ślimaków w ogrodzie

2017-05-24
Sposoby na zwalczanie ślimaków w ogrodzieŚlimaki uwielbiają żerować na niemal wszystkich roślinach w ogrodzie. Zjadają blaszki liściowe, podgryzają korzenie oraz niszczą całe uprawy w warzywniku. Najbardziej żarłoczne i niemal niezniszczalne są ślimaki nagie, które przywędrowały do nas z zachodniej Europy wraz z lepszą ziemią i sadzonkami różnych roślin. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

Naturalni wrogowie ślimakówŚlimaki są świetnym pożywieniem dla ropuch, jaszczurek oraz jeży. Dlatego nie wyganiajmy jeży i ropuch z ogrodu. Jeśli chcemy do swojego ogrodu zaprosić jeże, to zostawmy w jakimś zakamarku kupkę liści i gałęzi. To idealne schronienie dla tych pożytecznych drapieżników.


Poznaj zwyczaje ślimakaZanim zabierzesz się za zwalczanie ślimaków, najpierw zapoznaj się z jego zwyczajami. Otóż ślimaki zaczynają swoje żerowanie od godziny około 21, pożerają rośliny nieprzerwanie do godziny 1. Słońce jest ich naturalnym wrogiem, wtedy chowają się w ciemnych, wilgotnych miejscach.


Jak zwabić ślimaka?


Zwabienie ślimaków w jedno miejsce i wyniesienie ich gdzieś daleko od naszego ogrodu to najbardziej humanitarny sposób walki z tymi szkodnikami. Jeśli chcemy zwabić ślimaka wystarczy, że na mokrą glebę położymy wilgotne liście kapusty lub szmaty, czy deski. Na drugi dzień na pewno znajdziemy pod nimi ślimaki. Oprócz tego dobrą przynętą dla ślimaków jest pokrojona marchew, plasterki buraka, jabłka, czy ziemniaków. Kolejnym sposobem na zwabienie ślimaków jest wkopanie w ziemię małego pojemniczka z piwem, do którego będą wpadać ślimaki i już się z niego nie wydostaną.

Które rośliny odstraszają ślimaki?


Istnieje kilka roślin, których ślimaki nie lubią i działają na nie odstraszająco. Do tych roślin zaliczamy: krwawnik pospolity, czarny bez, macierzankę piaskową, nasturcję wielkokwiatową, parzydło leśne, orlika pospolitego, gorczycę białą, majeranek, bieluń dziędzierzawę, hyzop lekarski, tymianek właściwy, czosnek, cebulę, szałwię lekarską.

Jak zniechęcić ślimaki do przebywania w ogrodzie?


  • Ślimaki nie lubią zadbanego ogrodu
Jeśli nie chcemy mieć ślimaków w ogrodzie, to powinniśmy mieć zawsze ładnie wykoszony trawnik, bez chwastów. I powinniśmy pamiętać o jego podlewaniu z rana, ponieważ wykonując tę czynność wieczorem, stwarzamy im idealne warunki do żerowania w nocy.

Oprócz tego, w ogrodzie nie powinniśmy mieć porozrzucanych desek, dużych gór kamieni, cegieł, czy gałęzi.
  • Spulchniona gleba w ogrodzie warzywnym
Tam gdzie mamy warzywa, pomiędzy grządkami gleba powinna być spulchniona. Co prawda obsusza to glebę, ale jednocześnie powoduje, że z jaj złożonych przez ślimaki nie wyklują się nowe szkodniki. Co więcej, pomiędzy grządkami możemy rozłożyć kwiaty bzu czarnego i gałązki krwawnika. To również odstraszy ślimaki.
  • Ściółkowanie w ogrodzie warzywnym
Przydatne może być również wysypywanie pomiędzy grządkami trociny, igły sosen, plewy żytnie lub jęczmienne. Możemy obsypać je również popiołem. Dzięki temu utworzymy przeszkodę nie do pokonania.
  • Oprysk z roślin
Tutaj na zaatakowane przez ślimaki rośliny, przydatne będzie wykonanie oprysku gnojówką z liści narecznicy samczej lub odwaru z papryki rocznej. W przypadku papryki potrzebujemy 1kg owoców, zalewamy je 10 litrami wody, gotujemy przez godzinę i odstawiamy na 48 godzin. Po tym czasie przecieramy wywar, odcedzamy i przelewamy do opryskiwacza.
  • Zwalczanie ślimaków środkami chemicznymi

Granulat na ślimaki 350g BIO


Jest to preparat, który może być stosowany w gospodarstwach ekologicznych. Granulat ten zawiera fosforan żelaza (III), może być stosowany przy ochronie roślin sadowniczych, ozdobnych, a także w przypadku ziół, warzyw, które uprawiamy w gruncie lub pod osłonami. Preparat ten jest pochodzenia naturalnego, zastosowana w nim substancja zwabia ślimaki i sprawia, że ślimaki kończą swoje żerowanie zaraz po jej spożyciu. Co ważne, ten środek jest odporny na deszcz, zapewnia długotrwałą ochronę i przy jego stosowaniu nie mamy okresu karencji.

Granulat ten stosujemy w bardzo prosty sposób, wystarczy go rozsypać równomiernie na glebie wokół naziemnych części roślin. Wystarczy 5 g/m2 W czasie sezonu wegetacyjnego, możemy zastosować go 4 razy, zachowując przynajmniej 1 dzień pomiędzy zabiegami. Tę czynność wykonujemy zazwyczaj z rana, ewentualnie wieczorem.


Pożegnanie ze ślimakiem

Preparat ten możemy używać w ogrodzie warzywnym oraz w kwietnikach. W skład tego preparatu wchodzą głównie kanciaste, ostre granulki lawy wulkanicznej. Kiedy rozrzucimy go wokół rośliny, w ten sposób stworzymy barierę dla ślimaków nie do przejścia. Właściwości tego preparatu nie zmieni deszcz. Co ważne, jest niegroźny dla ludzi, roślin i zwierząt. Przed zastosowaniem tego środka należy oczyścić glebę z różnych zanieczyszczeń i rozsypać pasek o szerokości 5 cm i grubości minimum 1 cm, ważne jest to, aby pierścień utworzony wokół rośliny był zamknięty. Jeśli bariera ta została przerwana, należy dosypać odpowiednią ilość preparatu.

Snacol 05GB na ślimaki


Ten środek chemiczny ma działanie ślimakobójcze. Działa żołądkowo i kontaktowo. Granulat ten wabi ślimaki, które chętnie go zjadają. Można go stosować w przypadku niektórych roślinach ozdobnych (funkia, aksamitka) i rolniczych (pszenica ozima, rzepak ozimy). Stosujemy go dopiero wtedy, gdy zauważymy pierwsze zniszczenia dokonane przez ślimaki. Przy stosowaniu preparatu należy ściśle przestrzegać informacji zawartych w ulotce.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Szybka i sprawna dostawa. Towar zgodna z opisem
2024-03-05
Super
pixel