Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sprawdzone sposoby na tanie nawadnianie ogrodu

2016-03-11
Sprawdzone sposoby na tanie nawadnianie ogrodu

Wiemy, jak ważne dla każdego ogrodnika jest oszczędzanie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie najtańsze sposoby nawadniania ogrodu. Woda z roku na rok drożeje, więc warto zapoznać się z naszymi metodami.

Kiedy podlewać ogród?


Znajomość odpowiedniej pory podlewania to podstawowa zasada oszczędzania. Otóż najlepszą porą do podlewania ogrodu jest wczesny poranek. Należy przeprowadzić tę czynność z samego rana, gdy jeszcze nie jest gorąco. Dzięki temu rośliny zdążą się osuszyć, zanim wzejdzie ostre słońce. Równie dobrą porą jest wieczór, a dokładniej czas przed zachodem słońca. Wtedy temperatura już jest niższa, a woda nie spowoduje oparzeń na rozgrzanych liściach.

Uwaga!
Kropelka wody na liściu w słoneczne popołudnie działa jak soczewka. Tkanka na liściu to właśnie w tym miejscu się przegrzewa i obumiera. Dlatego nie wolno podlewać ogrodu w samo południe!


Podlewanie ogrodu – niby prosta rzecz, ale jak to właściwie robić?


Rzadko, ale obficie. Wtedy woda ma szansę na przedostanie się w głębsze partie gleby. Dzięki temu zostaje tam na dłużej. Kiedy podlewamy mało i rzadko, woda zostaje w górnej warstwie gleby i szybko odparowuje w ciągu dnia.

Podczas podlewania, staramy się kierować wodę w okolicę korzeni. Nie lejemy wody po liściach. W ten sposób ułatwiamy rozwój grzybom, powodującym choroby roślin.

Rośliny podlewamy delikatnym strumieniem wody. Zbyt mocny strumień może spowodować uszkodzenia liści i kwiatów. Jeżeli podlewamy rośliny wężem ogrodowym lub konewką powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną końcówkę, która rozproszy strumień wody.

Warto pamiętać o tym, że każdy gatunek rośliny ma inne zapotrzebowanie na wodę i ten aspekt również należy uwzględnić podczas podlewania ogrodu.


Czym podlewać ogród?Systemy automatycznego nawadniania ogrodu

Automatyczne nawadnianie ogrodu jest niezwykle komfortowe, dzięki specjalistycznej instalacji w ogrodzie dostarczymy roślinom codzienną wymaganą dawkę wody, przy pomocy naciśnięcia jednego guzika. Jednak to wygodne rozwiązanie wiąże się z pewnym nakładem finansowym. Jednak czego się nie robi dla własnej wygody i komfortu?

Zraszacze ogrodowe

To praktyczne rozwiązanie, sprawdzające się przy większych przestrzeniach ogrodowych. Ulokowane w odpowiednich miejscach na bieżąco dostarczają wodę i orzeźwiają przyrodę. Najlepiej sprawdzają się na trawnikach. Na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie osoby, które zakładają ogród od podstaw, bądź mają w planach zmianę murawy. Jeżeli jednak mamy już piękny trawnik i chcielibyśmy zainstalować ten system, musimy zdać sobie sprawę, że to rozwiązanie wiąże się z chwilowymi uszkodzeniami trawnika. W miejscach gdzie będzie rozciągnięta instalacja, trzeba kopać. Podczas instalacji zraszaczy, może warto zainwestować w zraszacze wynurzalne, które będą wynurzać się spod powierzchni ziemi tylko na czas podlewania trawnika.

Podziemna linia kroplująca

Instalacja podziemnej linii kroplującej poprawnie zaprogramowanej zapewnia prawidłowy rozwój roślin w ogrodzie. Z początku może wydawać się, że sposób ten jest drogą inwestycją, lecz z czasem zwróci się podwójnie. Nie dość, że ogród wygląda okazale, to warto pamiętać o tym, że podziemny system nawadniania jest ekonomiczny. Ten sposób podlewania ogrodu umożliwia kontrolę ilości zużytej wody. Rośliny każdego dnia będą dostawały odpowiednią ilość wody nawet w te dni, gdy nie możesz pozwolić sobie, żeby po upalnym dniu nawodnić rośliny na grządkach.

Jednak wszystkie przedstawione do tej pory sposoby podlewania ogrodu są również kosztochłonne, jakie niesie za sobą pobór wody z instalacji wodnej. Jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzimy parę groszy przy jednoczesnym prawidłowym nawodnieniu ogrodu.


Tanie sposoby na nawadnianie ogroduWykorzystanie wody opadowej

By utrzymać świeżość i witalność naszego ogrodu nie potrzeba wcale skomplikowanych technologii. Można skorzystać też z tego, co oferuje nam przyroda. Najprostszym, a zarazem najtańszym sposobem na nawadnianie ogrodu jest gromadzenie deszczówki. Wykorzystując zasoby natury, zmniejszamy przede wszystkim zużycie wody bieżącej. Z pewnością odciąża to również budżet domowy. Woda opadowa nie zawiera metali ciężkich czy chloru, jest więc korzystniejsza dla środowiska. Ponadto rośliny doskonale przyswajają jej lekko kwaśny odczyn.

Gromadzenie deszczówki jest bardzo proste. Wystarczy pod rynnami dachowymi umieścić pojemniki, do których będzie spływać woda. W ten sposób pozyskaną ciecz na bieżąco można wykorzystywać do podlewania zieleni. Są pory w roku obfitujące w opady, kiedy deszczówkę można magazynować. Gromadzenie deszczówki, czyli tego, co daje nam przyroda, jest bardzo ekonomicznym i zarazem ekologicznym sposobem na nawadnianie ogrodu.

Pamiętaj jednak, że nie wystarczy podstawić samej beczki pod rynnę. Zbiornik na deszczówkę powinien stać w miejscu zacienionym. Zacienione miejsce jest niezbędne, ponieważ gdy zostawimy pełen zbiornik wody, w naszej deszczówce rozwiną się glony.

Szacuje się, że podczas opadów można zebrać tyle deszczówki, która zmniejszy pobór wody wodociągowej o połowę do podlania średniej wielkości ogrodu.

Własna studnia w ogrodzie

To najtańsze źródło wody. Praktycznie nie musimy za nią płacić. Na początku należy ponieść koszty związane z jej wybudowaniem, ale one szybko zwrócą się nam wraz z mniejszymi rachunkami za wodę pitną. Do wybudowania własnej studni warto zatrudnić fachowca, który się na tym zna i zlokalizuje ujęcie wody w naszym ogrodzie. Do korzystania ze studni niezbędna będzie pompa ogrodowa, która będzie przekazywać wodę ze studni do naszego ogrodu.

Dodatkowy licznik do podlewania ogrodu

Nie wiemy, czy wiecie, ale możemy mieć dwa liczniki na wodę. Główny licznik nalicza opłatę za wodę i ścieki, natomiast ten dodatkowy może naliczać opłatę jedynie za wodę zużytą w ogrodzie (tutaj nie mamy doliczanych dodatkowych kosztów). To jest idealne rozwiązanie dla osób, które na swojej działce, czy ogrodzie nie mogą zainstalować studni.

Jeśli chcemy mieć oddzielny licznik do ogrodu, musimy wybrać się do swojego MPWiK i złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych dla zabudowy wodomierza ogrodowego. Później działamy zgodnie z otrzymanymi warunkami przy wykonywaniu różnych prac technicznych na wewnętrznej sieci wodociągowej. Na sam koniec zgłaszamy nowy licznik do odbioru oraz plombowania.

Teraz tylko wystarczy podłączyć swój system nawadniania pod tanie źródło wody i gotowe!

zdjęcie: materiały Prosperplast

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
2024-04-03
Wszystko bylo OK
pixel