Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Tunel foliowy - dlaczego warto go mieć w ogrodzie?

2016-02-02
Tunel foliowy - dlaczego warto go mieć w ogrodzie?

Tunele foliowe, zarówno te małe, przeznaczone do amatorskich zastosowań i te profesjonalne, mają służyć ochronie roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tym samym przyczyniają się też do podniesienia plonowania i tempa rozwoju roślin, niż działoby się to na wolnym powietrzu w naszym klimacie. Uprawę pod osłonami docenią wszyscy ceniący nowalijki, świeże warzywa i owoce.

Tunele, cieplarnie, inspekty, szklarnie - to najczęściej wymieniane określenia tego rodzaju architektury ogrodowej. Zamknięte konstrukcje, wykonane z przezroczystego lub w części przezroczystego materiału pozwalają na podniesienie temperatury wewnątrz. W przypadku tuneli foliowych odpowiednio dłuższe brzegi foliowego fartucha warto obciążyć kamieniami i przysypać ziemią. W profesjonalnej uprawie często stosuje się ogrzewanie wewnątrz takich szklarni, dzięki czemu służą prawie cały rok. Nawet amatorskie zastosowanie pozwala jednak na korzystanie z tunelu od lutego aż do listopada, w zależności od panujących warunków.


Ciepło, cicho i słonecznie


Również światło słoneczne przedostaje się do środka w odpowiedniej ilości. Wewnątrz tunelu wytwarza się więc wyjątkowy mikroklimat, będący połączeniem ciepła i wilgoci, które dają korzystne warunki do rozwoju roślin ciepłolubnych, jak pomidory, papryki, bakłażany, melony czy ogórki. Nie oznacza to jednak, że nie będzie on pomocny w uprawie innych odmian - na wczesnym etapie rozwoju a także przy produkcji rozsady można w tunelu uprawiać praktycznie wszystkie rośliny. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że korzystne warunki dla naszych roślin oznaczają również zachęcające warunki dla chwastów, dlatego ich rozwój również należy bacznie obserwować.

Foliowe ściany namiotu ogrodowego chronią delikatne rośliny przed podmuchami porywistego wiatru, rzęsistym deszczem czy nawet gradem. Żeby jednak inspekt spełniał swoja funkcję, nie możemy zapominać o właściwym zabezpieczeniu jego samego - a więc umocowaniu w podłożu i mocnym połączeniu wszystkich elementów. Pamiętajmy też, że materiały takie jak folia mają ograniczoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, więc intensywny grad może przerwać ich powłokę. Każdorazowo przy zakupie folii na tunel ogrodowy możemy sprawdzić też ilu sezonowa jest folia, co pozwoli oszacować nam, czy wydatek się opłaci.


Zróżnicowana konstrukcja


Doświadczeni ogrodnicy z pewnością doceniają też udogodnienie, jaką jest proste podwiązywanie roślin wymagających podparcia, jak wspomniane już pomidory, co jest znaczenie łatwiejsze w przypadku upraw w tunelu. Wysokie tunele foliowe mają tę przewagę nad zwykłym okrywaniu warzyw agrowłókniną lub folią, że możliwe jest wygodne ich wietrzenie w każdym momencie, co z kolei wpływa na poprawę bezpieczeństwa a uprawy i chroni roślin przed przegrzaniem i chorobami grzybowymi.

Konstrukcja tuneli foliowych może być różna, część doświadczonych ogrodników-majsterkowiczów decyduje się na samodzielną budowę, inni zaś kupują gotowe stelaże. Szkielet tunelu foliowego może być wykonany z drewna lub stalowych, ocynkowanych rurek lub wykonanych z PCV - warto się nad tym punktem zastanowić, gdyż będzie decydował o możliwości przenoszenia tunelu w inne miejsce. A przenoszenie jest konieczne, z podobnych względów, dla których stosujemy płodozmian na zwykłych grządkach. Jeśli jednak przeniesienie tunelu lub szklarni nie jest możliwe, konieczne jest regularne odkażanie podłoża i samej konstrukcji, np. za pomocą świec dymnych. Dlatego też w przypadku “stałych” tuneli ich właściciele często decydują się na uprawę w pojemnikach, co znacząco ułatwia wymianę zużytej gleby, niż przekopywanie ziemi wewnątrz tunelu i mieszanie jej z nawozami.

Nierzadko więc tunele foliowe i szklarnie wyposażone są w stoły i półki, na których ustawia się skrzynki z roślinami, ale też organizuje pracę. Taki blat to bardzo dobre miejsce na pikowanie sadzonek, robienie rozsad itp. W ten sposób pracujemy w wyprostowanej pozycji, a nie na klęczkach i nie musimy się bać o zabrudzenie wszystkiego dookoła tak jakbyśmy robili to w domu.

Tunele foliowe są więc dobrą alternatywą dla tradycyjnych szklarni, polecaną ogrodnikom na każdym etapie ich "zielonej" kariery. Ułatwiają utrzymanie roślin w dobrej kondycji i daja dodatkową przestrzeń do pracy. Dlatego warto sięprzekonać do wyznaceni miejsca pod jeden z nich na naszej działce.


zdjęcie: MissFran / pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Luty 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 228 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
2024-03-21
Szybka i sprawna dostawa. Towar zgodna z opisem
pixel