Uprawa ziół w domu
Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci: 5 minut.
Zioła są niezastąpione w każdej kuchni. Dzięki nim przygotowywane przez nas potrawy zyskują smak i aromat. Co więcej, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Gotowe sadzonki ziół znajdziemy w każdym supermarkecie, możemy wyhodować je również z nasion. Jednak jeśli chcemy, aby jak najdłużej rosły, pięknie wyglądały i były aromatyczne, musimy wiedzieć jak o nie dbać. Z nami uprawa ziół w domu to nie problem.
Uprawa ziół w domu: najważniejsze zasady
Uprawa ziół w domu jest trochę trudniejsza niż w ogrodzie. Tutaj musimy zadbać o odpowiednią donicę, nasłonecznienie i nawadnianie.
Kiedy wysiewać zioła do donicy?
Jeśli chcemy być pewni, że nasze zioła nie przeszły szeregu oprysków i nie chcemy kupować gotowych sadzonek z supermarketów, zawsze możemy wysiać nasiona do donicy. Najlepiej będzie, jeśli wysiejemy nasiona do donic na początku marca. W tym czasie dzień będzie dłuższy, co zapewni odpowiednią ilość światła do zapoczątkowania wzrostu.
Co będzie nam potrzebne:
- Ziemia do wysiewu
- Doniczkopalety
- Etykiety
- Ziemia ogrodowa do warzyw i ziół
- Doniczki do ziół
Uwaga!
Jeśli chcemy mieć świeże zioła również zimą, nasiona wysiewamy w lipcu lub w sierpniu.
Nie wszystkie zioła będą rosły dobrze obok siebie. Zanim zabierzemy się za wysiew ziół, sprawdźmy jakie zioła można sadzić razem, a które należy odizolować.
Jak wysiewać zioła w domu?
Do wysiewu ziół przydadzą nam się doniczkopalety lub małe pojemniki, które mają otwory w dnie. To przez nie będzie odpływać nadmiar wody po podlewaniu. Najlepiej będzie, jeśli użyjemy ziemi przeznaczonej do wysiewu. Jest ona bogata w związki odżywcze, a także nie zawiera grzybów i pleśni, które mogłyby narazić siewki na choroby.
Kiedy siewki już podrosną, wtedy możemy przesadzić je do większych doniczek. Do tego celu możemy użyć zwykłej ziemi ogrodowej lub przeznaczonej do uprawy ziół i warzyw. Tutaj nie możemy zapomnieć o warstwie drenażowej. W tym celu warto użyć keramzytu lub drobne kamyczki. To zapobiegnie przetrzymywaniu wody na dnie doniczki.
Gdzie postawić donicę z ziołami?
Do domowej uprawy ziół najlepsze będzie miejsce, gdzie jest dużo światła. Najlepszy będzie do tego celu parapet, południowy, wschodni lub zachodni. Zioła nie lubią stać na parapecie od północy, ponieważ tam mają zbyt małe nasłonecznienie.products
Podlewanie ziół
Zioła nie lubią suszy. Jeśli zapomnimy o ich podlewaniu, po takim przesuszeniu mogą nie odrosnąć. Zioła należy podlewać regularnie. Jednocześnie, musimy zwrócić uwagę na to, aby ich nie przelewać. Tak jak w przypadku kwiatów, tak samo i zioła warto podlewać odstaną wodą.
Optymalna temperatura
Do prawidłowego wzrostu potrzebują nie tylko światła i wody, ale również optymalnej temperatury. Zioła najlepiej rosną w pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach od 15 do 20 stopni Celsjusza. Nie należy ich przegrzewać oraz stawiać w przeciągach.
Nawożenie ziół
Jeśli zioła jednoroczne zasiejemy w ziemi bogatej w składniki odżywcze, to nie musimy ich nawozić.
Jeżeli w swoich donicach mamy zioła wieloletnie, to pamiętamy o tym, aby podlewać je wodą z dodatkiem nawozu co 2 tygodnie. Najlepszym czasem na nawożenie ziół jest wiosna i lato.
Pielęgnacja ziół
Tutaj pamiętamy o regularnym usuwaniu wyschniętych, czy uszkodzonych liści. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi chorób roślin, szkodników oraz zadbamy o estetykę. Jeśli roślina jest już porażona jakąś chorobą należy ją wyrwać, aby nie zarażała innych ziół.
Jak dbać o zioła w domu zimą
Zimą mamy w domu tylko zioła wieloletnie. W ich przypadku należy je przechowywać w chłodnych pomieszczeniach (gdzie temperatura jest wyższa niż 0 stopni Celsjusza), w których mają wystarczającą ilość światła słonecznego.
Jak przechowywać zioła?
Jeśli chcemy korzystać z ziół w całym sezonie, możemy je suszyć lub zamrażać. Wszystkie te czynności wykonujemy zaraz po zebraniu ziół. Wtedy najdłużej zachowają swój smak i aromat.
Jakie zioła można sadzić razem?
- Bazylia – cząber ogrodowy, majeranek, mięta pieprzowa, trybuła ogrodowa
- Bylica boże drzewko – siejemy ją w ogrodzie, daleko od roślin i ziół kwitnących, ponieważ ostry zapach odstrasza owady
- Cząber ogrodowy – bazylia, koper ogrodowy, majeranek, rozmaryn
- Estragon – lubczyk ogrodowy, mięta pieprzowa, pietruszka naciowa
- Hyzop lekarski – melisa lekarska, szałwia lekarska, Trybuła ogrodowa, tymianek
- Kolendra siewna – rozmaryn, trybula ogrodowa
- Koper włoski – majeranek, szałwia lekarska, szczypiorek
- Koper ogrodowy – cząber ogrodowy, majeranek, szałwia lekarska, szczypiorek
- Kminek – najlepiej sadzić w oddzielnych pojemnikach
- Lubczyk ogrodowy – najlepiej rośnie w samotności
- Majeranek ogrodowy – bazylia, cząber ogrodowy, koper ogrodowy, koper włoski, pietruszka naciowa, szałwia lekarska, tymianek
- Mięta pieprzowa – bazylia, estragon, lubczyk ogrodowy, trybuła ogrodowa
- Melisa lekarska – hyzop lekarski, szałwia lekarska, trybuła ogrodowa, Tymianek
- Ogórecznik lekarski – cząber, estragon, majeranek ogrodowy
- Pietruszka naciowa – estragon, lubczyk ogrodowy, majeranek, szczypiorek, tymianek, czosnek
- Pieprzyca siewna – szałwia lekarska
- Rozmaryn – cząber ogrodowy, kolendra siewna
- Szczypiorek – koper ogrodowy, koper włoski, pietruszka naciowa
- Szałwia lekarska – hyzop lekarski, koper ogrodowy, koper włoski, majeranek, melisa lekarska, szałwia lekarska, tymianek
- Tymianek – hyzop lekarski, majeranek, melisa lekarska, pietruszka naciowa, szałwia lekarska
- Trybuła ogrodowa – bazylia, hyzop lekarski, kolendra siewna, melisa lekarska, mięta pieprzowa
- Wiesiołek dwuletni – szałwia lekarska
Jakie zioła zasiać do doniczki?
Najlepsze będą te, które najbardziej lubimy. Oto najchętniej uprawiane zioła w domowych doniczkach: bazylia, majeranek, kolendra, pietruszka, koper, rzeżucha, melisa, estragon, tymianek, mięta, szczypiorek, oregano oraz rozmaryn.