Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Walczymy z chwastami na trawniku

2015-08-24
Walczymy z chwastami na trawniku

Każdego może zirytować, że pomimo włożenia ogromnego wysiłku w wygląd trawnika, nasza murawa nie cieszy oka. Zamiast pięknego trawnika, o którym pisaliśmy w artykule "5 kroków do idealnego trawnika", przed domem ścieli się smutny obraz? Na trawniku zaczyna pojawiać się mech, koniczyna i wiele innych chwastów. Część z nich wyrośnie z korzeni pozostawionych w glebie podczas zakładania trawnika, a inne wykiełkują z nasion przywianych przez wiatr.

Jedynym mechanicznym sposobem na pozbycie się chwastów jest niskie koszenie trawy lub wyrywanie pojedynczych okazów. Ale kij ma dwa końce, tak z chwastami możemy „bawić się” aż do jesieni. Jeżeli nie zlikwidujemy korzenia chwastu, nigdy się go nie pozbędziemy. A naszą pracę zaczniemy znów w nowym sezonie wegetacyjnym. Także nic poza chemicznym zwalczaniem chwastów nam nie pozostało. Ze względu na rodzaje chwastów dzielimy je na chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne. Zwalczanie chwastów na trawniku już założonym jest trudniejsze niż przed założeniem trawnika. Dlatego warto włożyć więcej wysiłku przed założeniem trawnika niż później walczyć z chwastami. Jeżeli trawnik jest nierówny oraz ma niewielką ilość prawidłowej trawy, pomyśl o tym by jesienią przekopać trawnik i zasadzić nową trawę. Ale zacznijmy jednak od ratunku dla istniejącego już trawnika.

Chwasty jednoliścienne


Przejdźmy w pierwszej kolejności do chwastów jednoliściennych, ponieważ w ich przypadku nie mamy zbyt dużego pola do manewru. Chwasty jednoliścienne bardzo ciężko jest zwalczyć, jeżeli występują już na zagospodarowanym trawniku. Ciężko jest walczyć z tym gatunkiem chwastów, ponieważ herbicydy, które je zniszczą, zadziałają zabójczo na trawę. Chwasty takie można wyrywać mechanicznie, jest to jednak sposób bardzo pracochłonny i niezbyt skuteczny. Jednak jeżeli regularnie będziemy nasz trawnik nawozić i podlewać, to chwasty powinny szybko zginąć. Prawidłowo pielęgnowana trawa zahamuje wzrost niepożądanych gatunków. Zwróć uwagę przy zakupie preparatów do trawnika, aby zawierały dużo azotu, który sprzyja szybkiemu wzrostowi zdrowych, intensywnie zielonych liści. Zasilona odpowiednio murawa przed rozpoczęciem wegetacji powinna dać wymierne efekty, pamiętaj aby kurację powtórzyć trzy razy. Ale uwaga: tego samego preparatu nie stosujemy późną jesienią. Zbyt duża ilość azotu w tym okresie powoduje, że trawa traci odporność na mróz.

Chwasty dwuliścienne


Na naszej murawie skutecznie możemy zwalczyć jedynie wszystkie chwasty dwuliścienne bez względu na ich gatunek. Zapewne wielu z nas walczyło z chwastami dwuliściennymi za pomocą noża. Jest to ekologiczny sposób zwalczania chwastów, ale na dłuższą metę jest również bezskuteczny, ponieważ z naszych chwastów zdążyły zapewne już uwolnić się nasiona. cytat Aby pozbyć się chwastów dwuliściennych należy zastosować odpowiednie środki chwastobójcze. Jak poznać, że na trawniku zaczyna dziać się coś niepokojącego? Otóż najczęściej pojawiają się: tasznik babka, mniszek pospolity oraz mlecz polny. Chwasty takie wyróżniają się na tle zielonego trawnika dlatego nie będziesz mieć problemu z ich identyfikowaniem. Chwasty dwuliścienne mają inny kolor i bardzo często kwitną. Jednorazowe zastosowanie preparatów nic nie da. Wystarczy silniejszy wiatr, a od naszego sąsiada przyfruną kolejne nasiona chwastów. Aby zabieg odchwaszczania naszego trawnika był skuteczny, na całą jego powierzchnię musi zostać użyta odpowiednia ilość preparatu. Prawidłowe wykonanie zabiegów chwastobójczych wymaga dokładnego wyregulowania dawki wypryskiwanej cieczy. Gdy zabieg nie przyniósł oczekiwanego efektu bardzo często za przyczynę niepowodzeń uznajemy nieskuteczność danego preparatu. Dlatego przed zastosowaniem preparatu chwastobójczego dokładnie przeczytajmy instrukcję i dawkowanie. Dla efektywnego zwalczania chwastów pamiętaj o zachowaniu właściwych odstępów pomiędzy poszczególnymi koszeniami. Jeżeli masz w planach zastosowanie preparatu chwastobójczego, pozwól aby chwast się rozwinął. Nie można przeprowadzać opryskiwania bezpośrednio po skoszeniu trawnika. Łodyżki chwastów pozbawione liści nie stanowią bowiem odpowiedniej powierzchni, która umożliwiłaby preparatowi dostanie się do wnętrza rośliny.

Mech


Jeżeli na trawniku zauważymy pojawiający się mech, przyczyną takiego zjawiska może być zbyt niskie pH gleby. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, należy zastosować nawóz wapniowo-magnezowy. Odpowiedni nawóz poprawi strukturę gleby i odkwasi podłoże. Pamiętaj, że rozrastaniu mchu sprzyja zbyt duża wilgotność terenu. Dlatego warto ograniczyć podlewanie trawnika. Trawa najlepiej rozwija się na glebie o odczynie obojętnym, jest wtedy gęsty, co zapobiega wzrostowi mchu. Jeżeli chcesz być pewny, że pozbyłeś się mchu pamiętaj o stosowaniu wertykulacji i aeracji o odpowiedniej porze roku.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015

Polecane

SUBSTRAL 100 dni nawóz do trawników zwalczający CHWASTY 1KG

SUBSTRAL 100 dni nawóz do trawników zwalczający CHWASTY 1KG

72,99 zł brutto/1szt.(72,99 zł / kg brutto)
Chwastox Nowy Trio 390 SL 20 ml

Chwastox Nowy Trio 390 SL 20 ml

14,99 zł brutto/1szt.(0,75 zł / ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Bardzo przydatny gadżet ogrodowy Dobra cena Szybka realizacja Polecam
2024-03-05
Super
pixel