Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabezpieczamy rośliny przed zimą

2016-11-03
Zabezpieczamy rośliny przed zimą

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, z dnia na dzień robi się chłodniej. Niektóre rośliny posadzone w ogrodach nie są odporne na mróz, dlatego czasami trzeba pomóc im przetrwać chłodne dni. Dzięki temu mróz nie zmarnuje naszych roślin. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy zabezpieczyć nasze rośliny.

Okrywanie roślin na zimę w ogrodzie


Kiedy okrywamy rośliny przed mrozem?


Tutaj najważniejszy jest termin, w którym będziemy okrywać rośliny na zimę. Należy pamiętać, że nie wolno tego robić zbyt wcześnie. Pierwsze okrywanie roślin powinniśmy wykonać dopiero przed zapowiadanymi długotrwałymi mrozami. Nie spieszymy się z okrywaniem roślin w czasie pierwszych przymrozków, ponieważ w ciągu dnia temperatura się podwyższa. Zbyt wczesne zabezpieczenie roślin nie pozwoli im odpowiednio przygotować się do bardzo niskich temperatur.

Rośliny okrywamy dopiero wtedy, gdy utrzymuje się lekki mróz w okolicach -3, -5 Celsjusza. Wierzchnia warstwa gleby powinna być już zamarznięta. Rośliny należy okrywać podczas mrozu. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli wykonamy tę czynność przy dodatnich temperaturach, rośliny mogą zacząć gnić, oprócz tego możemy być pewni, że gryzonie uznają taką osłonę, jako świetną kryjówkę przed nadchodzącym mrozem.

Które rośliny trzeba zabezpieczyć przed mrozem?


Róże

W zależności od odmiany. Warto pamiętać o tym, że dzikie róże, róże pnące, okrywowe oraz parkowe są wytrzymałe na niskie temperatury. Najbardziej wrażliwe na mróz są róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe oraz herbaciane. Jednak dla zasady, warto zabezpieczyć wszystkie gatunki róż, które mamy w swoim ogrodzie.

Tę roślinę możemy ochronić przed mrozem, podsypując pod jej korzenie kopczyk ze zwykłej ziemi. Powinien mieć on około 20 cm wysokości. Oprócz ziemi możemy zastosować również przekompostowaną korę. W przypadku młodych róż piennych zdejmujemy je z podpór, chylimy je ku ziemi i staramy się okopcować koronę.

Ostrokrzewy

W tym przypadku sprawdzą się słomiane maty. Przy sadzeniu tego rodzaju roślin warto pamiętać, aby znaleźć dla nich miejsce osłonięte od wiatru, z małymi wahaniami temperatury.

Różaneczniki, Azalie

Tutaj również stosujemy kopczykowanie na wysokości 20 cm.

Wrzosy

Te piękne rośliny przykrywamy gałązkami sosny. Uwaga! Przykrywanie roślin liśćmi może spowodować ich gnicie.


Hortensje

Przemarznięte rośliny wypuszczają jedynie liście i nie mają kwiatów. Dlatego tak ważne jest osłonięcie rośliny agrowłókniną. Całą roślinę należy szczelnie owinąć, a następnie przewiązać sznurkiem tuż przy glebie. Co ważne, podstawę krzewu przysypujemy korą sosnową lub warstwą ziemi ogrodowej. Warto pamiętać o tym, że hortensje są wrażliwe nawet na wiosenne przymrozki, dlatego nie spieszymy się ze zdejmowaniem osłon.

Powojniki

To bardzo delikatne rośliny, które nie lubią mrozu. Dbamy szczególnie o dolną część rośliny. Wokół nasady możemy usypać kopczyk z liści, ziemi ogrodowej zmieszanej z liśćmi, kompostu lub torfu.

Magnolie

Pamiętamy o tym, aby wokół korzenia usypać kopczyk z kory sosnowej lub kompostu o wysokości około 25 cm. Najbardziej narażone na mróz są głównie młode drzewka, dlatego w ich przypadku warto dodatkowo zabezpieczyć pień drzewka przy pomocy słomy. Potrzebna nam będzie do tego słoma lub mata słomiana, którą oplatamy wokół pnia i przywiązujemy, aby okrycia magnolii nie zrujnował wiatr. Oczywiście, oprócz słomianych mat możemy zastosować również agrowłókninę, którą owijamy młode drzewko. Warto wspomnieć, że w Przydomu.pl znajdą Państwo również kaptury z agrowłókniny, które po założeniu na drzewko świetnie chronią je przed mrozem.

Cyprysiki japońskie, Cedry himalajskie

Te rośliny bardzo nie lubią mrozów, szczególnie Cyprysiki. Należy je dokładnie okrywać na zimę. W tym celu najlepsza jest agrowłóknina. Cyprysiki najlepiej rosną w stanowiskach osłoniętych od wiatru. Pamiętajmy o tym, że mroźny wiatr nie sprzyja tej roślinie, przez co zaczyna ona przemarzać.

Kwiaty dwuletnie i byliny

 • Jukka ogrodowa
 • Złocienie
 • Astry mongolskie, alpejskie
 • Lilie
 • Liliowce
 • Stokrotki
 • Bratki
 • Żurawka


Rośliny ogrodowe zimujące w pomieszczeniach

 • Fuksje
 • Oleandry
 • Lawenda francuska
 • Pelargonia
 • Lantana
 • Wielkokwiatowe złocienie


Ważna zasada:

Każda młoda roślina, która została posadzona w okresie jednego roku, powinna być zabezpieczona przed mrozem.

Czym okryć rośliny na zimę?Słomiane maty – czyli jak najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Tego typu materiał jest przewiewny, naturalny, może służyć nawet przez kilka lat, a co ważniejsze nie gnije. Maty wykonane ze słomy możemy ciąć wzdłuż. Dzięki nim okryjemy krzewy, pnącza oraz bezlistne drzewa. Możemy z nich wykonać również parawany. Maty stanowią wygodne, zimowe schronienie dla gryzoni. A to stanowi duży minus dla tego rozwiązania.

Agrowłóknina zimowa – Dzięki niej ochronimy rośliny przed wiatrem, mrozem i słońcem. Najlepsza jest biała, ponieważ rozprasza światło, zapewnia swobodne krążenie powietrza, jest trwała oraz lekka. Co ważne nie zajmuje wiele miejsca podczas jej przechowywania.

Liście – liście, które spadły z drzew, warto wykorzystać jako ochronę przed mrozem. Do tego celu idealne są liście bukowe oraz dębowe. Nie warto używać liści orzecha włoskiego, ponieważ mają w sobie substancje, które spowalniają wzrost roślin. Suchymi liśćmi możemy podsypać kwiatowe rabaty, czy korzenie wrażliwych krzewów. Jeśli nie chcemy, aby liście zostały zwiane przez wiatr, możemy rozrzucić na nich patyki, które przytrzymają liście przy glebie.

Kaptury na zimę – Warte polecenia są również kaptury na zimę, które możemy założyć na małe drzewka i krzewy. To bardzo prosty sposób zabezpieczenia roślin przed mrozem. Kaptur zmniejsza ryzyko przemarznięcia roślin, zapobiega usychaniu roślin oraz zapewnia odpowiednią wentylację. Przy zakupie takiego kaptura, koniecznie zwróćmy uwagę na jego wymiary.

Papier, tektura – sprawdza się jako osłona rabat bylinowych oraz pni drzewek. Dużym minus to fakt, że ten materiał jest nietrwały oraz pozostawia wiele do życzenia pod względami estetyki.

Kora i trociny – Sprawdzają się przy okrywaniu rabat bylinowych, a także przy usypywaniu kopczyków. Przed zastosowaniem tego rozwiązania, sprawdźmy, czy kora nadaje się pod konkretny rodzaj roślin. Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny tolerują korę, ponieważ zmienia pH podłoża.

Stroisz – czyli gałązki drzew iglastych. Przepuszczają powietrze, chronią roślinę przed mrozem. Co ważne, w tej osłonie roślinności nie zbierają się gryzonie.

Jak zabezpieczyć przed mrozem rośliny w pojemnikach?Rośliny zasadzone w pojemnikach są szczególnie narażone na przemarzanie oraz zbyt szybką utratę wody. Dlatego wymagają największej troski. Przecież pomiędzy ich korzeniami a mrozem osłania je czasami tylko cienka ścianka doniczki.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, najprostszym i jednocześnie wymagającym użycia dużej ilości siły jest zakopanie donicy w ogrodzie. Po wkopaniu donicy przysypujemy pień rośliny warstwą kory lub ziemi.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które nie wymaga wkopywania rośliny wraz z donicą w ziemię, jest wstawienie donicy do styropianowej skrzyni. Oczywiście pamiętamy o tym, aby przestrzenie pomiędzy donicą a styropianem były wypełnione. Odkryta część rośliny powinna być osłonięta agrowłókniną, stroiszem lub zimowym kapturem wykonanym z agrowłókniny.

zdjęcie: Hans / pixabay.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016

Polecane

Agrowłóknina HORTI-LINE zimowa 3,20 m x 10 mb

Agrowłóknina HORTI-LINE zimowa 3,20 m x 10 mb

57,99 zł brutto/1szt.(18,12 zł / m brutto)
MR Agrowłóknina HORTI-LINE zimowa 0,8 m x 10 mb

MR Agrowłóknina HORTI-LINE zimowa 0,8 m x 10 mb

18,99 zł brutto/1szt.(23,74 zł / m brutto)
Agrowłóknina Horti-Line Antychwastowa czarna 1,6 m x 10 mb

Agrowłóknina Horti-Line Antychwastowa czarna 1,6 m x 10 mb

29,99 zł brutto/1szt.(3,00 zł / m brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Ekstra
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
pixel