Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

4 gatunki roślin oczyszczające powietrze z toksyn

2016-05-10
4 gatunki roślin oczyszczające powietrze z toksyn

Czyste powietrze jest cenne dla naszego zdrowia. Ciężko o nie na osiedlu otoczonym ulicami, które są zatłoczone przez zatruwające powietrze samochody. Jednak jest sposób na to, aby oczyścić powietrze w mieszkaniu z toksyn, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Przedstawiamy 4 gatunki roślin doniczkowych, które pomogą pozbyć się toksyn z mieszkania.

1. Palmy doniczkowe


To niezwykle popularna grupa roślin, która świetnie oczyszcza powietrze, i dodatkowo posiada wiele walorów dekoracyjnych. Świetnie wypełniają przestrzeń w każdym mieszkaniu. Przypominają nam o egzotycznych krajach, a ich pielęgnacja wcale nie jest trudna. Palma pomaga oczyścić powietrze z formaldehydów i amoniaków, toksyn uwalnianych przez drukarki, ksera, czy monitory. Dodatkowo palma doniczkowa usuwa ksylen, benzen, toluen oraz trójchloroetylen. Dlatego palmy warto mieć nie tylko w mieszkaniu, ale i w biurze.

Pielęgnacja palm

Palmy doniczkowe są zazwyczaj proste w pielęgnacji. Jednak zanim się za to zabierzemy, najpierw dowiedzmy się czegoś więcej o konkretnych wymaganiach gatunku palmy, którą mamy w mieszkaniu, czy w biurze.

Z reguły palmy lubią jasne pomieszczenia, ale nie lubią stać w pełnym słońcu. Niektóre gatunki dobrze rosną w miejscach częściowo zacienionych. Palmy nie lubią zbyt wilgotnej ziemi, podlewamy je dopiero wtedy, gdy podłoże już będzie suche. Najlepiej podlewać je miękką wodą. Warto wspomnieć, że lubią dużą wilgotność powietrza. Palmy o delikatnych liściach należy regularnie zraszać. Nawozimy je od marca do października. Co ważne, palm nie należy często przesadzać, ponieważ one tego nie lubią. Jeśli już musimy wykonać tę czynność, bo korzenie zaczynają wychodzić z doniczki, to najlepszym okresem do przesadzania będzie wiosna.

Odmiany palm intensywnie oczyszczających powietrze z toksyn


Areka ‘Chrysolidocarpus’

To rodzaj palmy o jasnozielonych liściach. W warunkach domowych może dorosnąć maksymalnie do wysokości 2 metrów. Lubi glebę żyzną, przepuszczalną i wilgotną. Najlepiej rośnie w stanowisku słonecznym. Podczas kwitnienia wypuszcza żółte kwiaty.

Bardzo popularnym gatunkiem jest Areka Żółtawa, znana również pod nazwą złotowiec. Nazewnictwo zawdzięcza pierzastym liściom, które mają zabarwienie żółtawozielone. Na początku są one wyprostowane, natomiast z czasem wyginają się w łuk. Ten gatunek jest odporny na różne choroby, będzie rósł w mieszkaniu przez wiele lat bez żadnych problemów. Co ważne, ten gatunek bardzo dobrze oczyszcza powietrze z toksyn oraz nawilża powietrze.

Daktylowiec niski ‘Phoenix roebelenii’

Znany również pod nazwą Palma Daktylowa. Daktylowca niskiego charakteryzuje bardzo gęste oraz drobne ulistnienie. Osiąga mniejsze rozmiary niż inne gatunki daktylowca, dlatego jest chętnie uprawiany w domu. Daktylowce lubią miejsca jasne, lecz nie powinny stać bezpośrednio w promieniach słońca. Palmy lubią wilgotne powietrze, dlatego warto umieścić w ich podstawkach keramzyt z drobnymi kamyczkami. Pamiętajmy o tym, aby były one cały czas wilgotne, ale nie stały w wodzie. Latem wymaga obfitego podlewania, natomiast zimą mają mniejsze wymagania. Warto również zadbać o nawożenie daktylowca. Czynność zaczynamy w marcu, a kończymy w lipcu. Roztworem nawozu wymieszanego z wodą podlewamy rośliny raz w tygodniu.


2. Draceny


Draceny, tak jak paprocie, przez swoje liście są niezwykle dekoracyjne. Draceny mogą mieć różne ubarwienie, wielkość oraz kształt liści. Draceny oczyszczają powietrze z takich toksyn jak: benzen, toluen, trójchloroetylen, formaldehyd oraz tlenek węgla, czyli czad.


Pielęgnacja dracen

Najlepiej rosną w pomieszczeniach jasnych, gdzie światło jest rozproszone. Warto sadzić je w ziemi przeznaczonej do dracen. Wymagają nawożenia od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Co 2 lub 4 lata przesadzamy je do większych donic. Dobrze czują się blisko okien. Mniejsze gatunki dobrze rosną wystawione na parapetach okien północnych, zachodnich oraz wschodnich. Preferują dużą wilgotność powietrza, ale nie możemy przesadzić z ich podlewaniem, ponieważ pień może zacząć gnić.

Odmiany dracen oczyszczających powietrze z toksyn


Dracena wonna

Ta dracena ma biało-żółte paski wzdłuż liści. W mieszkaniu dorasta do 70 centymetrów wysokości. Po kilku latach uprawy latem mogą pokazać się kwiaty. Tak jak pozostałe draceny, jest prosta w uprawie. Stosujemy się do powyższych wskazówek pielęgnacji dracen.

Najbardziej popularne draceny wonne:

  • 'Lindenii' – ma jasnozielone liście z żółtymi obrzeżami
  • 'Massangeana' – liście są intensywnie zielone, pośrodku mają złotozielone pasy
  • 'Victoria' – liście od wewnątrz zielone, natomiast brzegi mają szerokie, żółte pasy


Dracena deremeńska

To również bardzo efektowna odmiana draceny. Ma szerokie, długie liście zdobione różnokolorowymi pasami. Pień u tej draceny tworzy się z czasem. W uprawie doniczkowej jej wysokość nie przekracza 1,5 m.

Najbardziej popularne draceny deremeńskie:

  • ‘Warneckii’ – liście są ciemnozielone liście, posiadają białe obrzeża i niebieskoszary odcień
  • ‘Malaika’ – liście mają na brzegach dwa białe pasy, środek liścia ma odcień żółto-zielony
  • ‘Artie’ – liście są ciemnozielone, wzbogacone żółtą obwódką


Dracena obrzeżona

Charakteryzuje się wąskimi, szpiczastymi liśćmi wyrastającymi z łodyg. Mogą mieć barwę ciemnozieloną, często ich brzegi mają kolor czerwony.

Najbardziej popularna dracena obrzeżona to 'Tricolor' – ma wąskie liście z kremowymi prążkami i czerwone obrzeża

3. Paprocie


Paprocie doniczkowe świetnie sprawdzają się jako domowe filtry i nawilżacze powietrza. Usuwają toksyny uwalniane przez tapety, wykładziny, farby oraz meble. Pochłaniają formaldehyd oraz neutralizują szkodliwe promieniowanie komputerów oraz telewizorów. Paprocie są nam bardzo potrzebne, nie tylko pięknie wyglądają, ale także przynoszą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jednak czasami na paprociach mogą pojawić się pleśnie, które szkodzą alergikom.

Pielęgnacja paproci

Pielęgnacja paproci nie jest trudna. Warto pamiętać o tym, że paprocie najlepiej rosną w miejscach lekko zacienionych, bardzo dobrze rosną tam, gdzie dla innych roślin jest zbyt mało światła. Nie stawiamy ich na słonecznych parapetach, przy źródłach ciepła oraz w miejscach, gdzie są przeciągi. Latem sprzyja im temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza, a zimą najlepsze warunki dla niej to 18-20 stopni. Warto zadbać o to, aby paprotka zawsze miała wilgotne podłoże. Paprocie nie mogą stać w wodzie oraz nie mogą być przesuszone. Co ważne, paprocie nie lubią suchego powietrza.


Odmiany paproci oczyszczających powietrze z toksyn

Nefrolepis 'Bostoniensis'

Ta paproć ma soczysto-zielone liście. Osiąga wysokość do 50 centymetrów. Wymaga częstego podlewania. Bardzo dobrze wygląda w wysokich donicach i wiszących koszach.

Flebodium ‘Phlebodium’

Charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi, barwiącymi się w odcieniach niebieskozielonych. Oprócz tego bardzo szybko rośnie, przez co trzeba ją co roku przesadzać. Latem lubi wysokie temperatury, natomiast zimą może być przechowywana w pomieszczeniu o temperaturze minimalnej wynoszącej 12 stopni Celsjusza.


4. Fikusy


Fikusy (nazywane też figowcami) to bardzo popularne i dekoracyjne rośliny. Oprócz swojego pięknego wyglądu mają nam jeszcze coś ważniejszego do zaoferowania, a mianowicie pozwalają oczyszczać powietrze ze szkodliwych związków chemicznych.

Pielęgnacja fikusów

Fikusy bardzo dobre rosną w miejscu, gdzie jest rozproszone światło. Najlepiej rosną w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Im temperatura wyższa, tym częściej podlewamy roślinę. Do podlewania najlepsza będzie miękka, odwapniona woda. Fikusy nie mogą mieć zbyt mokro w doniczce, podlewamy je dopiero wtedy, gdy ziemia już przeschnie. Zimą najlepiej podlewać raz w tygodniu. Ważne jest również wycieranie rośliny z kurzu i częste zraszanie. Fikusy nie będą dobrze rosły, jeśli będziemy je często przestawiać, stawiać w przeciągach. Fikusom nie służy stanie w słońcu ani brak światła, zbyt wysoka temperatura oraz zbyt duża wilgoć w doniczce. Fikusy są na dodatek często atakowane przez wełnowce, mszyce, przędziorki, tarczniki, oraz wciornastki.

Odmiany fikusów oczyszczających powietrze z toksyn

Najbardziej znaną odmianą jest Fikus Benjamina, który oczyszcza powietrze z formaldehydów, związków benzenu i trójchloroetylenu. Równie popularny jest fikus sprężysty oraz lirolistny.

Fikus Benjamina ‘Ficus benjamina’

W warunkach domowych dorasta do 2 metrów wysokości. Ma charakterystyczne, małe, spiczasto zakończone liście oraz malowniczo zwisające pędy. Ta odmiana nie jest bardzo wymagająca. Za to świetnie pochłania szkodliwe, chemiczne zanieczyszczenia.

Fikus lirolistny ‘Ficus lyrata’

Jest rośliną, która wymaga wokół siebie dużo wolnej przestrzeni. Liście fikusa mają długość od 40 do 50 centymetrów. Są one przeważnie pofalowane na brzegach. Lubi stać w jasnych pomieszczeniach, w których jest dużo rozproszonego światła. Liście mogą zacząć obsychać, gdy w pomieszczeniu będzie zbyt suche powietrze.

Fikus sprężysty ‘Ficus elastica’

Liście tego fikusa są duże i błyszczące, osiągają długość do 20 centymetrów. W mieszkaniu wypuszcza przeważnie jeden, główny pęd. Z czasem będzie wymagał przycięcia, dzięki temu może się rozgałęzić.

Substancje szkodliwe eliminowane przez rośliny doniczkowe


Benzen – to bardzo groźny związek chemiczny, znajduje się między innymi w klejach, rozpuszczalnikach i lakierach.

Formaldehyd – znajdziemy go w różnych kosmetykach, takich jak lakiery do paznokci, lakiery do włosów, a nawet w dezodorantach. Przyczynia się do różnych chorób układu oddechowego.

Ksylen – dodawany do różnych środków konserwujących drewno. Jest elementem wpływającym na rozwój raka.

Promieniowanie różnych urządzeń elektrycznych, takich jak komputer, czy telewizor. Między innymi zmniejsza odporność organizmu i wpływa na osłabienie koncentracji.

Toluen – składnik lakierów do paznokci, perfum. Podrażnia drogi oddechowe oraz skórę. Jest bardziej toksyczny niż benzen.

zdjęcie: Counselling / pixabay.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016

Polecane

Nawóz płynny do draceny, juki i palmy Zdrowe Rośliny 500 ml

Nawóz płynny do draceny, juki i palmy Zdrowe Rośliny 500 ml

10,99 zł brutto/1szt.(21,98 zł / l brutto)
Tablice lepowe na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne 10 szt. Target

Tablice lepowe na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne 10 szt. Target

14,99 zł brutto/1szt.(1,50 zł / szt. brutto)
Odżywka do roślin zielonych Green Energy 35 ml Target

Odżywka do roślin zielonych Green Energy 35 ml Target

3,99 zł brutto/1szt.(0,11 zł / ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Ekstra
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
pixel