Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Choroby trawnika - objawy i zwalczanie

2016-04-11
Choroby trawnika - objawy i zwalczanie


Zdarza się, że pomimo przykładania najwyższej staranności do pielęgnacji nasz trawnik traci swój wygląd. Częstym powodem niekorzystnego wyglądu murawy są choroby traw. Kilka chorób trawnika może zaatakować źdźbła jednocześnie i trudno je od siebie odróżnić. Pamiętaj, że odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne minimalizują ryzyko wystąpienia chorób trawy, lecz nie chronią przed nimi całkowicie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze choroby, które mogą zaatakować Twój trawnik.


1. Mech - Bryophyta


Mech najczęściej pojawia się w miejscach zacienionych i chłodniejszych od pozostałej części ogrodu. Rozrasta się w ogrodzie, gdy murawa jest niewłaściwie pielęgnowana. A jego zwalczanie jest bardzo uporczywe. Mech pojawi się na trawniku, jeżeli występuję niewłaściwe pH gleby – trawa rośnie w glebie o pH 6,0-6,5, natomiast mech rozwija się w podłożu o pH 5,5. Kolejnym powodem rozwoju mchu na murawie jest ciężka i zbita gleba oraz występowanie dużej wilgotności gleby w zacienionych miejscach. Jego rozwój wspiera również brak nawożenia trawnika lub użycie zbyt dużej ilości nawozów. Warto pamiętać o tym, że trawa będzie bardzo rzadka i podatna na zarastanie mchem, gdy zbyt szybko skosimy trawnik i w międzyczasie przyjdą jeszcze przymrozki.

Zwalczanie
Gdy na naszym trawniku pojawi się mech, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zwalczanie mchu zajmie nam bardzo dużo czasu. Mech ma również to do siebie, że bardzo szybko odrasta, gdy tylko damy mu odpowiednie do tego warunki. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów, zacznijmy od skoszenia bardzo krótko trawnika. Środki chemiczne przeznaczone do walki z mchem są bardzo skuteczne, jednak nie dają długotrwałych efektów. Zabiegi opryskiwania trzeba powtarzać co kilka tygodni. Poza zabiegami chemicznymi należy regularnie wygrabiać trawnik.

Zapobieganie

 • posiej gęstą trawę
 • zadbaj o wertykulację trawnika
 • nie zapominaj o regularnej pielęgnacji trawnika
 • regularnie stosuj nawozy do trawnika
 • dobierz nawozy odpowiednie do podłoża

mech w trawie


2. Pleśń śniegowa - Microdochium nivale


Choroba ta objawia się białym lub różowym nalotem na trawie; zgniło-wilgotne plamy o średnicy 5-25 cm. Preferuje temperatury od 0 do 8 °C i wysoką wilgotność powietrza. Pleśń śniegowa jest niebezpieczna pod pokrywą śnieżną.

Zwalczanie
Aby skutecznie zwalczać tę groźną chorobę grzybową, należy zastosować działania interwencyjne oraz działania profilaktyczne i zapobiegawcze. Jesienią ograniczamy nawożenie azotowe, zwiększając jednocześnie nawożenie potasowo-fosforowe (o prawidłowym nawożeniu trawnika jesienią pisaliśmy już w "Nawóz Vila - jesienna pielęgnacja trawnika"). Zwalczanie pleśni śniegowej polega na umiarkowanym nawożeniu oraz częstym koszeniu trawy. Dbamy również o usuwanie zanieczyszczeń organicznych z trawnika. Można zastosować umiarkowane nawożenie azotowe w celu przyspieszenia krzewienia traw.

Zapobieganie

 • likwiduj miejsca na trawniku, w których stoi woda
 • dokonaj wertykulacji darni
 • bardzo dokładnie wygrab trawę po zimie
 • gdy spadnie śnieg nie chodź po trawniku
 • szczególną uwagę przyłóż do jesiennej pielęgnacji trawnika

Snømugg.jpg
By Bevegelsesmengde, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org


3. Antraknoza traw - Colletotrichum cereale


Jeżeli na trawniku zauważysz małe nieregularne place koloru żółto-pomarańczowego oznacza to, że trawnik dopadła antraknoza. Antraknoza traw jest pasożytem traw. Place zaatakowane są przez 2 rodzaje grzybów: Colletotrichum graminicola i Microdochium bolleyi. Grzyby te sprawiają, że miejsca zaatakowane robią wrażenie miejsc wysuszonych, stan trawy wydaje się niekompletny.

Zwalczanie
Należy polepszyć ogólne warunki wzrostu trawy oraz zredukować sytuacje stresowe. W przypadku ataku choroby podwyższyć wysokość koszonej trawy. Zwróć uwagę, aby urozmaicić substancje odżywcze.

Zapobieganie

 • polepsz warunki wodno-powietrzne
 • wykonaj aerację i wertykulację
 • stosuj nawożenie wieloskładnikowe
 • podlewaj rzadko, ale intensywnie

Field symptoms of basal rot anthracnose.JPGBởi Paul Koch, Ph.D., Turfgrass Diagnostic Lab Director – Turfgrass Diagnostic Lab,
University of Wisconsin-Madison,
CC BY-SA 3.0,
https://commons.wikimedia.org

4. Czarcie kręgi - Marasmius hloro


Jeżeli na swojej murawie zauważysz ciemnozielone kręgi o różnej wielkości, reaguj zawczasu, ponieważ po kilku latach wyrosną kapturowe grzyby owocniki rozproszone po trawniku. Wewnątrz ciemnych pierścieni obserwować będziesz obumieranie trawy. Zjawisko to wywoływane jest przez brak wody oraz grzyby.

Zwalczanie
Walka z czarcimi kręgami jest uciążliwa i pracochłonna. Należy się skupić na zniszczeniu struktury grzybni, która tworzy szczelną powierzchnię. Trzeba wykonać wertykulację trawnika, a następnie obficie podlać wodą, aby woda dotarła do każdej warstwy gleby.

Zapobieganie

 • przed założeniem trawnika usuń korzenie drzew i krzewów
 • zastosuj wertykulację
 • stosuj nawozy azotowe
 • nie dopuść do przesuszenia gleby

Hexenring auf einer Wiese, Sperrberg, Niedergailbach.JPG
By Claus Ableiter, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org


5. Rdza traw - Puccinia spp.


Źdźbła traw zabarwione od koloru żółtego do pomarańczowego, to oznaka Puccinia spp. Przy zaawansowanym ataku tworzy się pył przez roznoszenie się zarodników późnym latem oraz jesienią na słabo zagospodarowanych trawnikach. Szczególnie dobre warunki ma przy utrzymującej się ciepłej pogodzie o temperaturze od około 20-30°C. Atak pasożytów traw wspomaga brak odpowiednich substancji odżywczych oraz wody.

Zwalczanie
Do rozwoju przyczyniają się między innymi zbyt duża wilgotność gleby oraz niskie temperatury. Wertykulacja, czyli napowietrzanie, napiaszczanie, jak również prawidłowe zraszanie, pomoże w walce z rdzą źdźbłową traw. Zrównoważone zaopatrywanie w składniki pokarmowe przyczynią się do zahamowania rozwoju zgorzeli korzeniowych. Zapobiegawczo należy nawozić murawę substancjami zaopatrzonymi w potas.

Zapobieganie

 • stosuj umiarkowane nawożenie
 • pamiętaj o częstym i regularnym koszeniu trawy
 • zmniejsz ilość zacienionych miejsc
 • utrzymuj odpowiednią wilgotność trawy
 • stosuj niskie koszenie
Wheat leaf rust on wheat.jpg
Public Domain, https://commons.wikimedia.org


zdjęcie: ImageParty / freeimages.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016

Polecane

POLYVERSUM WP Uniwersalny 5 g Target

POLYVERSUM WP Uniwersalny 5 g Target

47,99 zł brutto/1szt.(9,60 zł / g brutto)
TURFCOMP - mikoryza + nawóz + hydrożel do trawnika 3 kg

TURFCOMP - mikoryza + nawóz + hydrożel do trawnika 3 kg

128,49 zł brutto/1szt.(171,32 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 229 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
2024-04-03
Wszystko bylo OK
pixel