Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Drzewa owocowe - jakimi narzędziami o nie dbać?

2016-03-16
Drzewa owocowe - jakimi narzędziami o nie dbać?

Jak uchronić rośliny przed szkodnikami, co zrobić by były zdrowe i odpowiednio zadbane? To pytania, które nurtują wielu sadowników i ogrodników. Czasem nie wystarczy tylko nawadnianie, nawożenie czy wyrywanie chwastów. Kiedy naturalne metody walki z chorobami roślin i usuwaniem chwastów zawiodą, wówczas trzeba sięgnąć po środki chemiczne.


Jak ochronić rośliny przed szkodnikami?


By rośliny zdrowo rosły, nie były atakowane przez insekty czy zarazy konieczne są nawozy, odpowiednie preparaty i środki ochrony roślin. Na rynku dostępna jest cała gama różnego rodzaju substancji. Ważne jest to, aby wybrać je odpowiednio do potrzeb. Chronią one warzywa, owoce, kwiaty i drzewa przed działaniem szkodników, a preparaty biologiczne dostarczają im potrzebnych substancji odżywczych. Do tego rodzaju pielęgnacji niezbędne są opryskiwacze.


Środki ochrony roślin


To różnego rodzaju substancje, bez których pielęgnacja zieleni wydaje się niemożliwa. Mieszaniny środków dostarczają roślinom potrzebnych pierwiastków, chronią przed zarazami i wspomagają naturalne procesy biologiczne. Niejednokrotnie wzbogacają wartość odżywczą, poprawiają smak i wygląd. Sprawiają, że drzewa i krzewy prawidłowo rosną oraz rodzą zdrowe owoce.


Opryskiwacze


Opryskiwacze mogą mieć zbiorniki o różnej pojemności, wyposażone są w skalę, która odmierza ilość pozostałej w środku cieczy. Pompa i rozpylacz umożliwia z kolei łatwe nanoszenie pestycydów na rośliny. Istnieje wiele rodzajów opryskiwaczy, zaczynając od najmniejszych tzw. ręcznych służących do pielęgnacji doniczkowych roślin w domach, na balkonach czy tarasach. Zazwyczaj mają niewielką pojemność i są proste w obsłudze. Większych rozmiarów są już opryskiwacze naramienne. Wykorzystywane zazwyczaj do prac pielęgnacyjnych przy ogródkach działkowych. Istnieją też opryskiwacze plecakowe lub wózkowe, przy pomocy których można prowadzić prace w wielohektarowych sadach i ogrodach.

Uwaga!
Środki ochrony roślin są obecnie szeroko wykorzystywane. Pomagają w utrzymaniu zdrowego i zadbanego ogrodu. Przy ich stosowaniu nie można jednak zapominać o podstawowych zasadach własnego bezpieczeństwa. Ulatniające się w czasie oprysków chemikalia mogą być groźne dla ciała. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim ubraniu ochronnym, zabezpieczeniu oczu, ust, nosa i rąk.


Przycinanie drzew owocowych


Jeżeli chcesz, żeby Twoje drzewa owocowe regularnie dawały owoce, należy zadbać o odpowiednie przycięcie drzew owocowych już wczesną wiosną, niektóre drzewa owocowe takie jak jabłonie czy grusze wymagają przycięcia na początku marca. Zwróć jednak uwagę, żeby z rozpędu nie przyciąć delikatnych drzew, jak wiśnie czy czereśnie. Te drzewa owocowe powinny być kształtowane dopiero po zbiorach owoców.


Jak formować drzewka owocowe?


Pierwsze cięcia należy zrobić już podczas sadzenia drzewka. Cięcia te wykonuje się dla uformowania korony. Drugie cięcie wykonaj, gdy drzewo ma trzy lata. Pamiętaj, żeby usunąć tylko pionowe pędy, czyli tak zwane wilki, które nie owocują. Każde drzewo powinno mieć jeden główny pęd. Nie pozwól na wzrost dwóch przewodników, gdyż utworzyłyby one w przyszłości dwie korony i pod ciężarem owoców rozłamały się na pół.

Formowanie drzewa wykonuje się przy pomocy sekatora. Jeśli jednak zbyt późno zabraliśmy się za nasz sad, nie oznacza to, że drzew trzeba uznać za stracone. Niezbędna przy formowaniu kilkuletnich drzew owocowych będzie piła łańcuchowa. Dzięki niej szybko i bez większych uszkodzeń poradzimy sobie z konarami drzew.


Co zrobić z gałęziami?


Jeżeli nasz sad ma już uporządkowane konary, należy zadbać o estetyczny ład i porządek w sadzie. Idealnym rozwiązaniem są rozdrabniacze do gałęzi. Dzięki nim szybko przerobisz gałęzie na wióry. Tak zmielone gałęzie możesz wrzucić do kompostownika, czym wzbogacisz naturalny nawóz. Jeżeli jednak możesz skorzystać z tego rozwiązania, uzyskany materiał możesz wykorzystać jako ściółka na rabatach. Jak dbać o korę drzew owocowych? Tak jak człowieka chroni skóra, tak drzewo ma swoją skórę - korę, która chroni drzewo przed utratą wody i wnikaniem niepożądanych organizmów, jak zarodniki grzybów i bakterie. Dlatego właśnie trzeba o nią dbać. Jeżeli tylko zobaczymy niepokojące zmiany na korze, pęknięcia, dziwne narośla, wycieki żywicy, czy grzyby, należy natychmiast zareagować. Dziś mamy bardzo dużo środków ochrony roślin, które zapobiegną dalszemu rozwojowi chorób. Musimy tylko dobrze rozpoznać chorobę i użyć odpowiednich maści ogrodniczych lub oprysków.


Jak pozbyć się chwastów?


Idealnym rozwiązaniem jest częste koszenie trawy. Dzięki temu nie dopuszczamy do zbyt dużego wzrostu chwastów i ich kwitnienia. Podkaszarka ułatwia prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Przy jej użyciu dotrzemy do trudno dostępnych miejsc, w które nie wjedziemy z kosiarką.


Odkurzacze do liści – ekspresowy sposób na jesienne porządki w ogrodzie


Gdy jesienią opadną liście z drzew owocowych, zadbaj o to, żeby zebrać wszystkie liście. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu jesiennych opadłych liści. Nie zagrabione liście są przyczyną powstawania pleśni i grzybów. Dzieje się tak, ponieważ zbyt gruba warstwa nagromadzonych liści nie przepuszcza powietrza, przez co w wilgotne dni woda nie może odparować z podłoża. Odkurzacz do liści pomoże nam w zrobieniu szybkich porządków w sadzie lub ogrodzie. Zebrane liście możemy wrzucić do kompostownika, dzięki czemu wzbogacimy naturalny nawóz, którym następnie nawozimy kwiatowe rabaty.

Uwaga!
Pamiętaj o tym, że nie wolno wypalać liści! Można za to dostać mandat. Jeśli nie mamy kompostownika możemy zostawić kupkę liści i gałęzi gdzieś w kącie ogrodu. Będzie to idealna kryjówka dla jeży. Kto wie, może któryś z nich zadomowi się i w Twoim sadzie lub ogrodzie.
zdjęcie: Skitterphoto/pixabay.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
pixel