Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy przycinać róże? Cięcie róż bez tajemnic

2016-10-11
Kiedy przycinać róże? Cięcie róż bez tajemnic

Róże to jedne z najbardziej podziwianych, a zarazem najpopularniejszych krzewów kwitnących w naszych ogrodach. Choć wybór rodzajów i poszczególnych odmian jest bardzo szeroki, to jednak wszystkie wśród niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych wymagają cięcia.

Postaramy się wyjaśnić, kiedy najlepiej ciąć róże, jakie techniki cięcia się stosuje i czy są one zależne od formy krzewu.

Dlaczego róże trzeba przycinać?


  • tworzenie pożądanej, zdrowej struktury krzewu
  • pobudzanie kwitnienia, intensywniejszego wzrostu
  • dopuszczenie do rośliny więcej światła i powietrza, a tym samym ochrona przed chorobami grzybowymi


Kiedy powinno się przycinać róże?


Czy róże należy ciąć przed zimą? Choć w okresie jesiennym pojawia się sporo zapytań dotyczących cięcia róż, to ten termin nie jest prawidłowym jeśli chodzi o te rośliny. Chodzi głównie o wysokie ryzyko uszkodzeń mrozowych, które mogą się wdać w roślinę, jeśli ta nie zaleczy ran do wystąpienia przymrozków. Zwykle zajmuje to 3-4 tygodnie, wiec nietrudno o pomyłkę i przykre konsekwencje, zwłaszcza że bywają lata, gdy przymrozki przychodzą wyjątkowo szybko.

Cięcie róż powinniśmy więc wykonywać wiosną, zwykle na początku lub w połowie kwietnia, kiedy ryzyko silnych przymrozków jest już znacznie niższe. Wyjątkiem od tej reguły są róże kwitnące tylko raz w sezonie (niepowtarzające kwitnienia), bo te przycina się latem, po tym jak zrzucą kwiaty. Gdyby obciąć je wiosną, ich kwitnienie nie byłoby tak bujne. Na wykonanie cięcia róż należy wybrać dzień słoneczny i suchy, ograniczymy w ten sposób ryzyko porażenia chorobami grzybowymi.

Drugie cięcie, nazywane pielęgnacyjnym, wykonuje się już praktycznie przez cały okres kwitnienia roślin, usuwając przekwitnięte pąki i porażone chorobami gałązki.


Jak prawidłowo ciąć róże?


W cięciu wiosennym ważne jest przede wszystkim utrzymanie rośliny w dobrej kondycji, a więc obcinamy pędy przemarznięte, najstarsze lub bardzo cienkie. Do obcięcia kwalifikują się także pędy krzyżujące się z innymi, noszące ślady uszkodzeń i chorób. Wycina się także ewentualne odrosty wyrastające z podkładek.

Podczas cięcia róż ważne jest przede wszystkim to, aby roślinie bardziej nie zaszkodzić, niż pomóc.

Przede wszystkim wybieramy więc narzędzia, które są prawidłowo naostrzone i nie wykonają proste, równe i gładkie cięcie, zamiast po prostu zmiażdżyć fragment pędu. Przeważnie wystarczą nam małe, ręczne sekatory. Warto wybrać takie, które są wykonane z dobrych materiałów i posłużą nam więcej niż jeden sezon i nie stępią się po jednym z zabiegów.

Drugą ważną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca cięcia, choć jest on zależny od rodzaju róży, to zawsze odnosi się do położenia określonego pąka. Zwykle wskazuje się na wysokości ok. 0,5 cm na oczkiem skierowanym na zewnątrz pędu i krzewu. O wysokości cięcia róży napiszemy szerzej za moment.


Trzecia konieczna do wzięcia pod rozwagę sprawa to takie cięcie róży, by rana była możliwie najmniejsza, czyli tniemy prosto lub pod lekkim kątem. Nie wykonujemy kilku nacięć “próbnych”, bo mogą przez nie wniknąć do rośliny szkodliwe patogeny.

Po przeprowadzonym cięciu warto wszystkie rany zasklepić maścią ogrodniczą (np. Funaben). Kondycję róż po przycięciu poprawi także wzmocnienie odpowiednim nawozem i regularne podlewanie. Azot i woda pomogą roślinie wykształcić szybko nowe, mocne pędy, a następnie liczne pąki kwiatowe.

Zwłaszcza jeśli mamy sporo różanych krzewów, to ilość obciętych gałązek może być spora - warto je rozdrobnić i wykorzystać jako dodatek do kompostu. W ten sposób szybciej się rozłożą i zajmą mniej miejsca w pojemniku. Pamiętajmy, że do rozdrabniacza a w efekcie na kompost możemy wrzucić tylko zdrowe pędy, nie porażone chorobami grzybowymi.


Przycinanie różnych rodzajów róż


Jak przycinać róże wielkokwiatowe?

Róże wielkokwiatowe najpiękniej kwitną na pędach jednorocznych, dlatego w ich przypadku coroczne cięcie jest koniecznością. Wysokości cięcia zdrowych pędów warto podzielić na dwie wysokości - dzięki temu róża będzie kwitła długo i różnorodnie, wydając zarówno pojedyncze kwiaty (idealne do wazonu), jak i grupy 2-3 kwiatów. Nisko przycięte pędy (15 cm) dadzą nieliczne, pojedyncze odrosty, ale za to wyjątkowej grubości i mocy. Z kolei przycięte wyżej (20-30 cm) pozwolą na wyrośnięcie nowych przyrostów i zagęszczenie się krzewu. Zaleca się też, by niżej przycinać pędy cieńsze,a wyżej ciąć te grubsze.


Jak przycinać róże parkowe?

Przycinanie róż parkowych nie jest pracochłonnym, poza cięciem typowo sanitarnym i prześwietlaniem zbyt gęstych krzewów. Dodatkowe cięcie to skracanie pędów wiosną, np. róże angielskie skracamy jedynie o ⅓ wysokości i usuwamy oczywiście wszelkie porażone chorobami i martwe pędy.


Jak przycinać róże rabatowe?

Róże rabatowe również lubią cięcie, jednak nie tak intensywne jak w przypadku róży wielkokwiatowej. Cięcie wykonujemy wyżej (30 cm przy odmianach niższych, a nawet 60 cm przy wysokich), aby roślina miała siłę wydać liczne kwiaty.


Jak przycinać róże pnące?

Generalnie, cięcie róż pnących można odłożyć na czwarty rok ich wzrostu. Wtedy też wybieramy kilka pędów głównych, które będą stanowiły szkielet krzewu, a skracamy wszystkie przyrosty na około 30 cm.

W przypadku róż pnących również następuje rozróżnienie z uwagi na kwitnienie - odmiany kwitnące tylko raz (zwane ramblersami) dobrze znoszą nawet intensywne cięcie, a wręcz wymagają przerzedzenia licznych cienkich pędów u dołu krzewu. Pozostałe odmiany, które powtarzają kwitnienie w ciągu sezonu przycinamy delikatnie, usuwając wszystkie chore, martwe lub zbyt słabe pędy. Można też co 2 lata usuwać bardzo stare pędy.


Jak przycinać róże na pniu?

Róże pienne tniemy w zależności od gatunku róży szlachetnej, która zaszczepiona jest na podkładce. Jeśli jest ona różą wielkokwiatową, to tniemy ją dość krótko, starając się jednak zachować pożądany pokrój. Jeżeli jest to jedna z róż rabatowych, to musimy pozostawić nieco dłuższe pędy. W przypadku zaszczepionej odmiany pnącej, przede wszystkim przerzedzamy słabe, cienkie lub martwe pędy, ale raczej nie przycinamy tych zdrowych, co może spowodować słabsze kwitnienie. Ich skrócenie można przeprowadzić latem, po zakończeniu kwitnienia.

zdjęcie: condesign / pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Październik 2016

Polecane

Nawóz do róż Moc Pąków 150 g

Nawóz do róż Moc Pąków 150 g

8,49 zł brutto/1szt.(0,06 zł / g brutto)
Lecitec 25 ml choroby róż, hortensji i tui

Lecitec 25 ml choroby róż, hortensji i tui

18,49 zł brutto/1szt.(0,74 zł / ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
pixel