Maliny jesienne - uprawa i pielęgnacja
Odmiany malin jesiennych
Do odmian malin, nazywanych przez ogrodników jesiennymi, należy malina ‘Polka’, malina ‘Polana’, malina ‘Poranna Rosa’, malina ‘Polesie’ czy też malina ‘Pokusa’. Odmiany te owocują najobficiej na pędach tegorocznych (od sierpnia do pierwszych przymrozków), jednak jeśli nie przytniemy krzewów zbyt mocno przed nastaniem zimy, możemy spodziewać się również owoców wczesnym latem (w czerwcu lub w lipcu).
Charakterystyka odmian malin jesiennych
- Malina ‘Polka’ - owoce tej odmiany są średniej wielkości lub duże, charakteryzuje je lekko wydłużony kształt. Ciemnoczerwony kolor idzie w parze ze świetnym smakiem. Owoce tej odmiany dojrzewają od początku sierpnia do października.
- Malina ‘Polesie’ - owoce pojawiają się na krzaczkach od końca lipca do października, a ich cechą charakterystyczną jest lekko omszona powierzchnia. Przybierają stożkowaty kształt, a ich rozmiar jest dość spory.
- Malina ‘Polana’ - ta plenna odmiana malin owocuje na pędach jednorocznych od połowy sierpnia do przymrozków, na dwuletnich natomiast na przełomie czerwca i lipca. Szeroko stożkowaty kształt owoców idzie w parze z wielkością - owoce są dość duże lub średnie.
- Malina ‘Poranna Rosa’ - najbardziej charakterystyczną cechą tej odmiany jest jej żółty kolor oraz kulisty kształt. Na pędach jednorocznych owocują we wrześniu, na dwuletnich w lipcu. Owoce są zwarte i jędrne, dzięki czemu dobrze znoszą transport.
- Malina ‘Pokusa’ - charakteryzuje się naprawdę dużym owocem. Uważa się że malina ‘Pokusa’ wytwarza największe maliny spośród wszystkich uprawianych w Polsce.
Kiedy sadzić maliny jesienne?
Maliny z odsłoniętymi korzeniami sadzimy od końca października do listopada, czyli jesienią. W tym okresie panują bowiem świetne warunki wilgotnościowe, a roślina ma jeszcze sporo czasu na zakorzenienie się przed zimowymi mrozami. Natomiast najlepszym terminem sadzenia malin w doniczkach jest wczesna wiosna.
Przygotowanie gleby
Maliniak najlepiej zakładać na glebach żyznych, bogatych w próchnicę, lekkich i piaszczystych, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Maliny jesienne sadzimy w systemie swobodnie rozmieszczonych pędów, tzw. systemie zagonowym. Maliny lubią miejsca nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Nie lubią natomiast zbyt dużego zalewania i zbyt wilgotnych gleb. Jak ustalić plan nawożenia malin? Warto wczesną wiosną zastosować obornik lub kompost, a także nawozy mineralne.
Cięcie maliny jesiennej
Aby malina kwitła i owocowała w przyszłym sezonie, niezbędne jest przeprowadzenie cięcia krzewów po jesiennym zbiorze owoców. Skracamy pędy jednoroczne poniżej miejsca owocowania. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się owocowaniem na początku lata na pędach już dwuletnich. Owoce pojawią się u nasady pędu, wtedy po zakończeniu owocowania przycinamy pędy równo z ziemią. Jeśli wolimy zyskać większe owoce na pędach jednorocznych w przyszłym sezonie, powinniśmy przyciąć pędy po jednorocznym zbiorze owoców tuż przy ziemi. Chociaż rezygnujemy w ten sposób z pierwszego owocowania w przyszłym sezonie, krzewy obdarowują nas swoimi owocami jeszcze wyższym plonem. Warto zdecydować się na ten krok, gdyż pierwsze owocowanie przynosi znacznie mniejszy plon. Pamiętajmy również o usuwaniu pędów słabszych i licznych, tak aby zapewnić tym najzdrowszym pędom dobry dostęp do światła.