Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pelargonia – pielęgnacja rośliny balkonowej

2016-09-09
Pelargonia – pielęgnacja rośliny balkonowej

Pelargonie to idealne rośliny na balkon czy taras. Dzięki nim możemy podziwiać piękne kwiaty od wiosny do jesieni. Mają intensywny, charakterystyczny zapach, dlatego są bardzo dobrymi roślinami do uprawy na zewnątrz. Tutaj poznacie tajniki pielęgnacji tych pięknych roślin.

Jak pielęgnować pelargonie?


Sadzenie pelargonii

Zakupując skrzynki balkonowe lub doniczki dla pelargonii, pamiętajmy o tym, że ta roślina musi mieć dużo miejsca do wzrostu. Tutaj możemy sprawdzić jakie skrzynki balkonowe znajdziemy w Przydomu.pl Pomiędzy jedną sadzonką a drugą powinniśmy zachować odstęp minimum 25 centymetrów. Rośliny te nie mają specjalnych wymagań co do gleby, j ej pH może wahać się od 6,2 do 7,2. Tutaj z pewnością sprawdzi się zwykłe podłoże przeznaczone dla balkonowych roślin kwitnących. Na samym dnie doniczki lub skrzynki usypujemy warstwę drenażową składającą się np. z keramzytu. To pozwoli roślinie szybko pozbyć się zbyt dużej ilości wody.


Najlepsze stanowisko dla pelargonii

Pelargonie bardzo lubią dużą ilość naturalnych promieni słońca. Jednak odmiany rabatowe wolą miejsca trochę zacienione. Warto pamiętać o tym, że pelargonie bluszczolistne ze względu na ich delikatność i kruchość sadzimy w miejscach osłoniętych od wiatru.

Nawożenie pelargonii

Najlepiej nawozić pelargonie podczas podlewania, wystarczy w osobnym pojemniku z wodą rozcieńczyć nawóz w odpowiednich proporcjach. Nawozimy w ten sposób roślinę raz na tydzień.


Jak pobudzić pelargonię do kwitnienia?

Twoja pelargonia już nie wypuszcza nowych kwiatów, pomimo że regularnie ją nawozisz i podlewasz? Przyczyna może leżeć gdzieś indziej. Pamiętaj o regularnym usuwaniu uschniętych kwiatostanów. Ten prosty sposób pobudza roślinę do dłuższego kwitnienia.

Jak często podlewać pelargonie? Tutaj nie mamy prostej reguły. Na bieżąco musimy sprawdzać, czy ziemia w doniczce jest odpowiednio wilgotna. Jednocześnie pilnujemy, aby korzenie nie stały w wodzie. Pelargonia nie lubi suszy, ale również nie toleruje przelewania. W przeciwnym wypadku szybko zwiędnie. W sytuacji przelania korzenie zgniją i roślina nie będzie do odratowania.

Częstotliwość podlewania zależy również od doniczki, czy skrzynki balkonowej. Warto pamiętać o tym, że ziemia w doniczkach i skrzynkach szybciej się przesusza, jeśli mają one ciemny kolor, małą pojemność i stoją w nasłonecznionym miejscu.

Z pewnością rzadziej będziemy podlewać pelargonie w większych donicach i skrzynkach o jasnej barwie, ponieważ ziemia w nich nie nagrzewa się tak szybko, przez co traci mniej wody.


Objawy przesuszenia pelargonii:

  • żółknięcie liści
  • więdnięcie
  • coraz mniej kwiatów
  • opadanie i drobnienie liści
  • usychanie całych pędów i obumieranie rośliny

Objawy przelania pelargonii:

  • więdnięcie
  • żółknięcie liści
  • opadanie liści
  • gnicie rośliny

Uwaga!

W zwykłej doniczce niezbędne są otwory, które odprowadzają nadmiar wody. Tak jak już wspomniano, korzenie pelargonii są wrażliwe na stojącą wodę w doniczce.

Co zrobić, jeśli przelejemy pelargonię?


Wtedy trzeba ją jak najszybciej przesadzić! W tym celu wyciągamy roślinę z doniczki, przygotowujemy nowe, suche podłoże, korzenie płuczemy pod letnią wodą oraz oczyszczamy je z obumarłych i zgniłych już części. Pozostawiamy tylko zdrowe korzenie. Następnie tak przygotowaną roślinę sadzimy w doniczce z nowym, delikatnie wilgotnym podłożem.


Jak dbać o pelargonie zimą?


Jeśli mamy taką możliwość wtedy najlepiej przechowujmy pelargonie w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza. Jednak nie możemy również przesadzić, ponieważ pelargonie pochodzą z Afryki i nie są roślinami mrozoodpornymi. Zimą skąpo podlewamy rośliny.


Jak rozmnażać pelargonię?


Sadzonki otrzymamy najszybciej z zimowych odrostów. Tutaj wystarczy tylko odciąć pędy, zanurzyć ją w preparacie do szybszego ukorzeniania i posadzić w ziemi do sadzonek. Następnie ustawiamy sadzonki w jakimś jasnym miejscu. Trzymamy je pod folią, po 7 dniach regularnie podlewamy sadzonkę do podstawka. Te rośliny ukorzeniają się w ciągu 4 tygodni.

Choroby pelargonii:


Choroby grzybowe

Jeśli chcemy zapobiec ich występowaniu, powinniśmy sadzić rośliny w większych odstępach. Podczas podlewania zwracamy uwagę na to, aby woda nie znalazła się na pędach i liściach rośliny.

Szara pleśń

Atak szarej pleśni objawia się wodnistymi plamami na liściach i mącznym, szarym nalotem. W zwalczaniu szarej pleśni niezbędne będzie zastosowanie oprysków.

Zaraza bakteryjna

Na liściach pojawiają się brązowe plamy, cała roślina zaczyna gnić. Niestety na tę chorobę nie ma oprysku. Porażone części roślin wyrywamy i palimy. Plus jest taki, że ta odmiana choroby występuje bardzo rzadko.

Rdza pelargonii

W tym przypadku na liściach zauważamy coraz więcej okrągłych, żółtych plam na liściach. Na spodzie liści powstają brązowe brodawki. Przez to liście zaczynają robić się żółte i opadają. Tutaj również niezbędne jest dokonanie oprysku.

Najpiękniejsze odmiany pelargonii


Pelargonie rabatowe

Idealnie sprawdzają się w kwiecistych rabatach. Pięknie wyglądają również na balkonach i tarasach. Charakteryzują się różnokolorowymi kwiatami zebranymi w baldachy i dużym, krzaczastym pokrojem.

Pelargonie wielkokwiatowe

W tej grupie pelargonie mają jedną długą łodygę, różnobarwne kwiaty w baldachach i ząbkowane liście. Ze względu na swoją delikatność nadają się głównie do uprawy w pomieszczeniach. W gorące lata mogą być wystawione na balkonie lub tarasie.

Pelargonia pachnąca

Tę grupę pelargonii wyróżniają drobne kwiatki i intensywnie pachnące listki. Kwiaty mają 5 delikatnych płatków. Nie wyglądają zbyt okazale, ale nadrabiają to przyjemnym zapachem. Na przykład Pelargonium capitatum wydziela różany zapach, Pelargonium mosquito fighters ma tak intensywny zapach, że w jego okolicy nie pojawiają się żadne meszki i komary.

Pelargonie z kolorowymi liśćmi

Pelargonie mogą mieć nie tylko piękne kwiaty i zapach, ale i bardzo ozdobne liście.

Ciekawostki o pelargoniach

♦ Pochodzą z Afryki
♦ Nie są odporne na mróz
♦ Odmiana pelargonii "Anti-mosquito" skutecznie odstrasza komary swoim cytrynowym zapachem
♦ Pelargonia pachnąca, znana również pod nazwą anginka ma także właściwości lecznicze. Stosowana przy leczeniu stanów zapalnych i infekcji. Olejki eteryczne tej rośliny wykazują działanie przeciwzapalne, znieczulające i przeciwwirusowe. Warto dowiedzieć się więcej o tej pięknej i niezwykle przydatnej w codziennym życiu pelargonii.

zdjęcie: truk / pixabay.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016

Polecane

Nawóz płynny do pielęgnacji pelargonii 1 l

Nawóz płynny do pielęgnacji pelargonii 1 l

13,49 zł brutto/1szt.(13,49 zł / l brutto)
Keramzyt 8 l

Keramzyt 8 l

29,99 zł brutto/1szt.(3,75 zł / l brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Szybka i sprawna dostawa
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
pixel