Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielęgnacja roślin balkonowych

2016-03-10
Pielęgnacja roślin balkonowych

Marzy Ci się balkon pełen obficie kwitnących kwiatów, wywołujących podziw i zazdrość u sąsiadów? Musisz pamiętać, że do pielęgnacji roślin doniczkowych należy podejść w sposób kompleksowy. Nie wystarczy kupić sadzonki i je podlewać. Rośliny balkonowe posiadają określone wymagania dotyczące gleby, nasłonecznienia, temperatury, jak i sposobu nawożenia.

Zasady pielęgnacji roślin balkonowych


Odpowiednie podłoże

Wybór odpowiedniego podłoża jest jednym z najważniejszych etapów uprawy kwiatów balkonowych. Podczas dobierania kwiatów balkonowych dowiedz się wszystkiego o ich wymaganiach, szczególnie ważny jest typ gleby, jakiego wymaga dana roślina. Część roślin potrzebuje gleby lekkiej - próchniczej, inne natomiast glebę nieprzepuszczalną gliniasto-piaszczystą. Dla swojej wygody dobieraj rośliny o podobnych wymaganiach glebowych, żebyś nie musiał kupować kilku rodzajów worków z torfem.

Regularne podlewanie

Ilość wody dostarczanej roślinom wpływa na rozwój kwiatów. W okresie letnim, gdy temperatury w cieniu sięgają powyżej 30 stopni, nie powinniśmy podlewać roślin balkonowych w środku dnia. Krople wody na liściach roślin skupiają promienie słoneczne, powodując miejscowe oparzenia. Przy temperaturach powyżej 30 stopni rośliny nastawiają się na oszczędzanie wody i wtedy nie korzystają efektywnie z dostarczanej im wody. Podlewaj rośliny rzadko, ale obficie rano, bądź wieczorem, gdy rośliny są już ochłodzone. Niektóre z gatunków, jak np. oleander wymagają duzej ilości wody latem, o czym psialiśmy już w artykule "Oleander pospolity - jak hodować?".


Podlewanie roślin balkonowych ułatwią nam:


Kule nawadniające
Wystarczy napełnić je wodą i wbić do doniczki. Długość pobierania wody przez roślinę z takiej kuli zależy od poszczególnych wymagań danego gatunku. U niektórych woda wystarcza na dwa dni, a u innych na tydzień.

Automatyczny system nawadniania
Zainstalowanie takiego systemu w wersji mini jest bardzo wygodne. Dzięki niemu mamy pewność, że rośliny zawsze są odpowiednio nawodnione. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy na naszym balkonie uprawiamy bardzo dużo różnych roślin.

Donice balkonowe z systemem nawadniania
Specjalna budowa takich donic ułatwia pielęgnację rośliny. Dzięki niej monitorowanie poziomu wody jest łatwiejsze. Dzięki temu kwiaty nie będą przesuszone lub zbyt mocno podlane. Tego typu donice z systemem nawadniania znajdziecie tutaj>>

Odpowiedni dostęp do słońca
O dostępie do światła chyba nie trzeba nikomu przypominać. Większość roślin balkonowych wymaga stanowisk dobrze nasłonecznionych. Jedynie nieliczne gatunki lepiej rosną w miejscach zacienionych. Jeżeli masz balkon w miejscu zacienionym, nie powinieneś decydować się na rośliny lubiące słońce. Rośliny doniczkowe potrzebujące dużej ilości słońca posadzone w miejscu zacienionym będą wyginać się w kierunku słońca, a także staną się cienkie oraz łamliwe. Zwróć uwagę na to, czy kupowane przez Ciebie sadzonki nie są na tyle delikatne, aby mogły stać na dworze podczas opadów deszczu oraz burzy.

Usuwanie przekwitłych kwiatów oraz uszczykiwanie pędów
Podczas pielęgnacji kwiatów balkonowych istotne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zabieg ten uniemożliwia wytworzenie nasion i kieruje całą energię oraz soki rośliny na wytwarzanie nowych kwiatów. Usuwanie wierzchołków pędu głównego jest zabiegiem pobudzającym roślinę do wytwarzania bocznych pędów, dzięki czemu uzyskuje ona krzaczasty pokrój.

products
Nawożenie roślin balkonowych


Istotny wpływ na kwitnienie kwiatów jest dobrze skomponowane nawożenie. Zabieg ten należy wykonywać regularnie, gdyż składniki pokarmowe z podłoża są szybko zużywane przez rośliny oraz wypłukiwane przez przepływającą wodę.

Kiedy rozpocząć nawożenie roślin balkonowych?

Nawożenie jest niezbędnym elementem wiosennej pielęgnacji roślin balkonowych. Budzące się do życia kwiaty potrzebują odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Rozpoczynając sezon na kwiaty balkonowe powinniśmy użyć ziemi o odpowiedniej kwaśności dla danego gatunku roślin, która zawiera składniki odżywcze. Pamiętaj, że nawet najlepsze nawożenie nie zrekompensuje roślinie niedoboru światła oraz wilgoci. Kwiaty balkonowe nie powinny być nawożone zimą, ponieważ są w stanie zimowego spoczynku. Nawożenie rozpocznij w marcu, kiedy rośliny zaczynają wypuszczać nowe liście. Momentem zakończenia nawożenia kwiatów powinien być przełom sierpnia i września.

Dlaczego nawożenie jest niezbędne?

By rośliny takie jak surfinie czy pelargonie obficie kwitły, potrzebują odpowiedniego zasilania, najlepiej gotowymi nawozami specjalistycznymi przygotowanymi dla konkretnej grupy roślin. Dostarczenie roślinie wszystkich makroelementów oraz mikroelementów to niestety nie wszystko, tutaj muszą być dostarczone odpowiednie proporcje. Dlatego tak ważne jest stosowanie nawozów przystosowanych do danego gatunku rośliny. Pamiętaj również, żeby nie przesadzić z ilością podawanego roślinie preparatu. Zawsze stosuj się do informacji umieszczonej na opakowaniu. Podanie roślinie zbyt dużej ilości nawozu może mieć skutego przeciwny do zamierzonego.

Jaki nawóz wybrać?

Nawozy do kwiatów balonowych dostępne są w formie granulatu, płynu, tabletek oraz pałeczek. Preparaty wolno działające stosuje się mniej więcej dwa razy w sezonie, dlatego też są najczęściej stosowanym nawozem dla kwiatów doniczkowych. Pod wpływem podlewania uwalniają się składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Drugim rodzajem są nawozy płynne, które stosujemy dwa razy w tygodniu. Dla osób, które mają więcej czasu, polecamy stosowanie nawozów płynnych codziennie z tą uwagą, że trzeba odpowiednio rozcieńczyć płyn proporcjonalnie do tego ilości dni. Podczas wyboru preparatu dla kwiatów balkonowych zwróć uwagę na niezbędne zapotrzebowanie w makro i mikroelementy. Wśród tych składników najważniejsze to: azot, który wpływa na właściwy rozwój ulistnienia; potas dba o ogólną kondycję całej rośliny oraz odpowiada za to, by kwiaty nie opadały po deszczu; żelazo czy fosfor zapewnia prawidłowy wzrost korzeni, jak również jest niezbędnym składnikiem wpływającym na tempo rozwoju kwitnienia rośliny doniczkowej.

Polecane kwiaty balkonowe:

lobelia
Lobelia

fuksja

Fuksja

Scaevola aemula Botanical Garden Heidelberg.JPG
Scaevola

By Nemracc - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23519259
Bacopa SUTERA DIFFUSUS

Sutera diffusus (bakopa)
nemezja powabna


Nemezja powabna


surfinie (petunia oogrodowa)

Surfinia

pelargonie
Pelargonie


Plectranthus coleoides a2.JPG


Komarzyca (Plektrantus koleusowaty)

By Jerzy Opioła - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6368058


Acylpha kocie ogonyAcylpha (pokrzywiec, kocie ogony)

zdjęcie: Hans / pixabay.com

(sn)

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016

Polecane

Nawóz płynny do surfinii Obfite Kwitnienie 0,5 l

Nawóz płynny do surfinii Obfite Kwitnienie 0,5 l

11,99 zł brutto/1szt.(23,98 zł / l brutto)
Nawóz płynny do pielęgnacji pelargonii 1 l

Nawóz płynny do pielęgnacji pelargonii 1 l

14,99 zł brutto/1szt.(14,99 zł / l brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
pixel